Cyklistika-TdF: Kenský rodák Froome: "Dúfam, že inšpirujem mladých Afričanov"
Paríž 22. júla (TASR) - Víťaz jubilejného 100. ročníka cyklistických pretekov Tour de France Chris Froome dúfa, že jeho triumf bude inšpiráciou najmä pre mladých Afričanov. Britský jazdec z tímu Sky sa narodil v Keni a školské roky strávil zasa v Juhoafrickej republike.
Rozhodne nie je zvyčajné, aby si v žltom drese prišiel pre celkový triumf na Elyzejských poliach cyklista s africkými koreňmi. "Chcel by som, aby moje výkony boli inšpiráciou pre množstvo mladíkov, najmä mladých Afričanov. Oni musia uveriť tomu, že sa z Afriky môžu dostať do európskeho tímu.
Dvadsaťosemročný Froome sa narodil v kenskom Nairobi britským prisťahovalcom. S cyklistikou začal ako 17-ročný pod vedením lokálneho trénera Davida Kinjaha na vysočine Nairobi, pričom v roku 2006 sa zúčastnil na MS do 23 rokov, kde reprezentoval Keňu. Neboli to však ľahké začiatky, na prvej otáčke pri individuálnej časovke narazil do policajta.
Froome, ktorý je v civilnom živote skôr introvertný, prestúpil v roku 2008 do tímu Barloworld. Zúčastnil sa po prvý raz na Tour de France, ale bolo z toho celkové 84. miesto bez jedinej šance na etapový vavrín. "Prvýkrát, keď som mohol skutočne prehovoriť do celkovej klasifikácie na Grand Tours, bolo počas Vuelty 2011," povedal pre agentúru Reuters Froome, ktorý v roku 2010 kývol na ponuku britského tímu Sky. "Dovtedy bolo pre mňa náročné udržať si stabilnú výkonnosť počas troch týždňov. Vuelta 2011 mi dodala sebavedomie, že patrím do skupiny jazdcov, ktorí patria do čela celkovej klasifikácie."
Froome, ktorého ako prvý nazval "neobrúseným diamantom"šéf tímu Sky Dave Brailsford, pracoval tvrdo na Vuelte 2011 pre kolegu Bradleyho Wigginsa, ale aj tak dokázal skončiť pred ním. "Keď som prišiel do tímu Sky, tak sa ma spýtali na moje ambície a túžby," spomína Froome. "Stanovil som si ciele. Krátkodobé, ale aj dlhodobé. Zúčastniť sa na Tour de France bolo jedným z dlhodobých cieľov. Tvrdo som na sebe makal v systéme tímu Sky. Som nezávislý, ale súčasne rád pracujem na zložení správnej štruktúry tímu. Práve o tom je tím Sky. Oni ponúkajú štruktúru pre jazdcov. Všetko majú naplánované."
Froome, ktorý ako prvý cyklista po Eddy Marckxovi (1970) vyhral etapu s dojazdom na Mont Ventoux v žltom drese, musel čakať na svoju šancu v tieni Wigginsa, ktorý vlani vyhral Tour de France ako prvý Brit. Za ním bol Froome, ktorý vyjadril frustráciu v horách, kde sa zdalo, že by zdolal svojho tímového kolegu. Tímové pravidlá však rozhodujú a tak sa aj Froome musel podriadiť. Na jubilejnom 100. ročníku TdF však Wiggins neštartoval, pretože sa nestihol zotaviť z choroby a zranenia.
Froome dostal voľné krídla. Okrem individuálnej časovky z Embrunu do Chorges vyhral aj dve horské etapy s dojazdom na Ax-3-Domaines a legendárnom Mont Ventoux. "Najhorší moment prišiel na l'Alpe d'Huez, kde som sa cítil totálne vyčerpaný a bez energie. Skrátka hrozný pocit," vysvetľuje Froome. "Keď už nemáte viac síl vo vašom tele a vidíte tabuľku s nápisom cieľ 5 km, pričom viete, že nasleduje stúpanie, to je niečo, cez čo sa musíte preniesť najskôr psychicky. Našťastie som mal pri sebe tímového kolegu Richieho Porteho," dodal.