Atletika-MS: Moskva otvára náruč, 11 slovenských atlétov si želá pohostinnosť
Bratislava 7. augusta (TASR) - Jedenásť slovenských atlétov bude reprezentovať na 14. majstrovstvách sveta v Moskve, ktoré sa na štadióne v Lužnikách uskutočnia od 10. do 18. augusta. Streda bola v znamení presunu väčšiny z nich spolu s realizačným tímom a s nimi odlietala aj nádej, že sa v konkurenčnej džungli primerane presadia a užijú si aj výsledkovú pohostinnosť.
Ako prvý precítil atmosféru moskovského šampiónatu prezident SAZ Peter Korčok, ktorý zastupuje slovenskú atletiku na kongrese IAAF. Jeho premiérové MS v role šéfa SAZ sa spájajú so želaním, aby sa zrodilo čo najviac finálových umiestení. O tom, aké náročné bude presadiť sa, napovedá aj zopár čísel. Slovensko ako jedna z rekordného počtu 206 účastníckych krajín zahŕňajúcich 1970 atlétov nasadila do boja 11 mien. Päť žien medzi 865 a šesť mužov medzi 1105 predstavujú zlomkovo zanedbateľný podiel z celku, to však neznamená, že by si mali vyhradiť zanedbateľné miesto aj pri konečnom účtovaní.
"Naše ambície vychádzajú z výsledkov, ktoré naši atléti v sezóne dosahovali," povedal Peter Korčok. "Sme realisti, v podstate sa nikto nechystá na medailu, aspoň tabuľkovo to tak nevyzerá. Preto potešia iné výsledky."
Aké čísla by vo výsledkoch pri každom slovenskom atlétovi Peter Korčok privítal, sa ponúkajú. "Samozrejme, že by potešili osobné maximá, pretože na vrcholnom podujatí by sa patrilo prekonať doterajšie. Často však zasiahnu iné faktory, napríklad počasie, a tak ďalší hodnotiaci pohľad by mal vychádzať z finálových účastí."
Finále by si teoreticky malo prisvojiť až deväť slovenských atlétov. Peter Korčok ako bývalý chodec si vo svojej kariére na finále navykol, pretože v chôdzi sa pochoduje priamo v každých pretekoch o medaily. "Ku chôdzi mám pochopiteľne najbližšie, je dobré, že až piati v Moskve štartujú. Najradšej by som však bol, keby bola výprava vzhľadom na disciplíny čo najpestrejšia, aspoň že sa vyvážila pomerom mužov a žien. Škoda, že vzhľadom na iné povinnosti a skorší odlet z Moskvy nestihnem štart Mateja Tótha na 50 km, kde by sa mohol výrazne presadiť."
Chodci štartujúci priamo bez kvalifikácii majú finálové štarty vopred zarezervované, postup do širších i užších sa očakáva od ďalších štyroch. Peter Korčok: "Kladivári Marcel Lomnický a Martina Hrašnová do nich podľa mňa patria, ak podajú očakávané výkony. Rovnaké méty majú pred sebou aj sestry Jana a Dana Velďákové v diaľke a trojskoku. Jedine od Adama Závackého na stovke a Jozefa Repčíka na 800 metrov sa takéto prieniky vzhľadom na konkurenciu neočakávajú, no už len fakt, že máme na svetovom šampionáte šprintéra na stovke s ambícou opäť zlepšiť slovenský rekord a bojovného Jozefa Repčíka na osemstovke taktiež s postupovou chuťou sa nesmierne cení."
Pomerne frekventovaným slovom sa stalo slovíčko 'úlet', alebo tradičné - čo keď motyka vystrelí. Ak sa v horizontálnych skokoch dvojičky Velďákové trafia optimálne na dosku, alebo chodcovi Matejovi Tóthovi sadne ako uliaty deň D, ak kladivári roztočia náčinie v ideálnej odstredivej sile... Z takýchto úletov sa zbiera najcennejšie ovocie. Peter Korčok: "Každému takýto výkon želám, hlavne v technických disciplínach, kde sa výrazne prejaví sebamenšia chybička v technike. Vytrvalostné disciplíny zriedkavejšie prinášajú úlety, no ak formu perfektne načasujete a niektorí súperi naopak, posuniete sa výrazne vpred."
Moskva sa počas kongresu IAAF prihovára delegátom daždivo. "Počasie sa má zmeniť, aspoň taká je prognóza, čo by každý privítal, vrátane nás," dodal Peter Korčok.