Video: Bolt vyhral stovku s najlepším časom tohto roku!
Moskva: Vrchol dňa i celého šampionátu si už tradične prisvojila stovka mužov s opradeným Jamajčanom Usainom Boltom a ten nesklamal, so zlatom v sezónnom maxime 9,77 vpadol do cieľa pred Američanom Justinom Carterom 9,85 a bronzovým krajanom Nestom Carterom 9,95.
V Moskve si naplánoval Bolt tradičnú porciu troch disciplín, čo predstavovalo dovedna osem štartov. Na stovke sa účasť už pred MS vyčistila od dopingových hriešnikov Gaya i Powella, neštartoval zranený obhajca ďalší Jamajčan Blake a papierovo nemal kto Bolta ohroziť, najviac si trúfal Američan Gatlin. Štyria Jamajčania proti zvyšku sveta, Bolt v 6. dráhe, nezvyčajne vážny, no určite nie od drobného dažďa, ktorý ho prinútil na originálnu pantomínu s imaginárnym dáždnikom v ruke. V ceste za tromi zlatými si nemohol dovoliť omyl, najmä vydarený štart mal pre neho obrovský význam. Prebudili sa aj diváci, atmosféra zhustla a aj si zgustla na šprintérskom vrchole. V protivetre -0,3 m/s a už v hustom daždi Bolt s reakčným časom na štarte 0,163 opäť nemal optimálnu prvú polovicu stovky, no druhá mu už patrila a z titulu sa radoval v sezónnom maxime, pred druhým Američanom Justinom Gatlinom a tretím svojím krajanom Nestom Carterom.
Usain Bolt sa nastavil na zlato dokonale. "Cítil som formu, nemal som problémy, no chcel som bežať rýchlejšie, po semifinále mi však malá bolesť zavelila, aby som bol opatrný. Je skvelé, že som sa vrátil na trón, teraz som už úplne zmazal ten môj uliaty štart v Dägu. Bol som presvedčený, že sa mi to podarí. Úvodnú päťdesiatka som si zaumienil zabehnúť tak, aby som bol čo najviac vpredu a veľa nestratil, no a v tej druhej som mal všetku moju rýchlosť rozbaliť."
Justin Gatlin bol so striebrom spokojný, aj keď po jeho víťazstve v Ríme tohto roku nad Boltom by sa mohlo zdať, že opäť rovnako na neho zaútočí. "Vrátil som sa po zranení a striebro spojené s najlepším sezónnym výkonom pre mňa veľa znamená. Ešte sa sezóna neskončila a trúfam si bežať ešte rýchlejšie. Rád by som pomohol aj štafete, keby sme boli zlatí, bolo by to pre mňa fantastické."
Vo finále behu na 10.000 m žien sa skloňoval hlavne návrat 27-ročnej Etiópky Tiruneš Dibabovej, všeobecne považovanú za kráľovnú tejo disciplíny. Dvojnásobná olympijská víťazkana 10.000 m, dvakrát zlatá na MS na desiatke, sa usilovala dokázať, že sa po zranení opäť vrátila do vrcholnej formy a že si punc vytrvalkyne, ktorá významnú desiatku v kariére vždy zvládla s víťazstvom, udrží aj po komplikáciách so zdravím. V polovici finále sa ako had ťahala za sebou sedmička, no Dibabová nasadila v záverečnej štvrtke povestný drvivý finiš, na ktorý nikto rovnocenne nezareagoval.
Vo finále ženského disku nebolo čo riešiť na zlatej pozícii a bolo to naozaj veľké divadlo úradujúcej olympijskej víťazky Chorvátky Sandry Perkovičovej, tak ako sa očakávalo. V kvalifikácii bez platného pokusu skončila tabuľková dvojka Gu Siju a Chorvátke odpadla jedna drobná starosť. V sérii so 67,52 - 67,99 - x - 67,80 - x - x výrazne odskočila od súperiek, tak ako pravidelne v role jasnej tabuľkovej líderky na mítingoch v sezóne. "Som mladá a už som veľa dosiahla, dnes mi vyšlo všetko, čo som si zaumienila, aj keď v kruhu to trochu kĺzalo. Už v úvodných pokusoch som hádzala ďaleko a na víťazstvo. Dúfam, že zdravie vydrží a budem aj naďalej vyhrávať," zaželala si len 23-ročná Perkovičová.
Finálové výsledky
100 m mužov: 1. Usain Bolt (Jam.) 9,77, 2. Justin Gatlin (USA) 9,85, 3. Nesta Carter 9,95, 4. Kemar Bailey Cole 9,98, 5. Nickel Ashmeade (všetci Jam.) 9,98, 6. Michael Rodgers (USA) 10,04, 7. Christophe Lemaitre (Fr.) 10,07, 8. James Dasaolu (V. Brit.) 10,21
10.000 m žien: 1. Riruneš Dibabová (Et.) 30:43,35, 2. Gladys Cheronová (Keňa) 30:45,17, 3. Belayneš Oljirová (Et.) 30:46,98, 4. Emily Chebetová (Keňa) 30:47,02, 5. Hitomi Niijová (Jap.) 30:56,70, 6. Šitaje Ešeteová (Bahr.) 31:13,79
disk žien: 1. Sandra Perkovičová (Chorv.) 67,99, 2. Melina Robertová-Michonová (Fr.) 66,28, 3. Yarelis Barriosová (Kuba) 64,96, 4. Nadine Müllerová (Nem.) 64,47, 5. Gia Lewis-Smallwoodová (USA) 64,23, 6. Jian Tan (Čína) 63,34, 7. Zaneta Glancová (Poľ.) 62,90, 8. Denia Caballerová (Kuba) 62,8