Main Content

Olympijské-OH20: Olympijské hry v roku 2020 budú v Tokiu

sobota, 7. september 2013 23:05 | Autor: TASR

Buenos Aires 7. septembra (TASR) - Dejiskom Hier XXXII. olympiády v roku 2020 bude Tokio. Rozhodli o tom v sobotu v Buenos Aires v tajnom hlasovaní členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na svojom 125. zasadnutí. Hlavné mesto Japonska usporiada najväčši športový sviatok druhýkrát v histórii po roku 1964. Vo finálovej trojici kandidátskych miest na usporiadanie OH 2020 figurovali ešte Istanbul a Madrid.

Zo 103 členov MOV malo oprávnenie voliť v prvom kole 97, medzi nimi aj úspešná slovenská strelkyňa Danka Barteková. Ani jedno z finálovej trojice kandidátskych miest nedostalo v 1. kole nadpolovičnú väčšinu hlasov, z hry ale vypadol Madrid a neuspel už s treťou kandidatúrou za sebou. Tokio dominovalo, Istanbul a Madrid mali zhodný počet a tak medzi nimi rozhodol dodatočný "rozstrel", v ktorom bol úspešnejší v pomere 49:45 zástupca Turecka. V 2. kole sa členovia MOV väčšinovo rozhodli pre Tokio. Ešte predtým v roku 2016 sa letné hry uskutočnia v brazílskom Rio de Janeiro.

Členovia MOV si v sobotu pred hlasovaním vypočuli v argentínskej metropole záverečné prezentácie kandidátskych miest, ktorých delegácie viedli turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, japonský premiér Šinzó Abe a španielsky korunný princ Felipe s premiérom svojej krajiny Marianom Rajoyom. Každé z troch kandidátskych miest malo vrátane odpovedí na otázky k dispozícii ešte približne 70 minút, aby presvedčilo o svojich prednostiach.