Ušatá trofej na víkend v Bratislave
V piatok necelých desať minút po desiatej hodine predpoludním prišiel na námestie obchodného centra na bratislavskom dunajskom nábreží kamión s veľmi cenným nákladom.
Kamión vo farbách UniCredit, sponzora UEFA Champions League, priviezol do hlavného mesta SR v vo veľkom presklenom trezore najžiadanejšiu európsku klubovú trofej pre víťaza Ligy majstrov.
"Sme veľmi radi, že práve v roku, v ktorom slovenský klubový futbal prenikol medzi európsku elitu v Lige majstrov, môže naša banková spoločnosť hostiť najcennejšiu trofej na Slovensku," povedal v úvode tlačovej besedy Jozef Barta, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovakia a pokračoval: "Zmluvu o spolupráci pri prezentácii tohto vzácneho futbalového klenotu v krajinách Európy sme s Európskou futbalovou úniou (UEFA) podpísali na tri roky. Už v prvom roku 2009 vďaka našim aktivitám zblízka videlo pohár pre víťaza Ligy majstrov 90 000 futbalových priaznivcov v piatich krajinách Európy. Tento rok sme trofej priniesli do krajín strednej a východnej Európy, na čom má veľký záujem aj prezident UEFA Michel Platini. Spojenie najsilnejšej bankovej skupiny v strednej a východnej Európe s UEFA pri organizácii UEFA Champions League Trophy Tour bol veľmi dobrý krok, lebo veríme, že aj takouto príťažlivou formou si upevníme svoju pozíciu v 22 krajinách starého kontinentu. Väčšina z nich je práve zo strednej a východnej časti starého kontinentu. Je to partnerstvo, z ktorého majú úžitok obidve strany."
Podľa hovorcu UEFA Kimma Bellmanna hodnota vzácneho 7,5 kilogramov vážiaceho strieborného pohára pre víťaza Ligy majstrov spočíva v tom, že je to trofej, ktorú nad hlavou nedržalo veľa futbalistov. Jej výrobná hodnota v roku 1966 bola desaťtisíc švajčiarskych frankov a prvýkrát ju víťazne zdvihol nad hlavu kapitán Celticu Glasgow Billy McNeill o rok neskôr - 25. mája 1967 v Lisabone po výhre nad Interom Miláno.
"Na svete nie je veľa futbalistov, ktorí sa jej mohli dotknúť. Dokonca nie je veľa futbalistov, ktorí ju uvidia tak zblízka, ako môžu urobiť teraz futbaloví priaznivci zo Slovenska a ďalších krajín," zdôraznil Kimmo Bellmann. Hráčmi, ktorým futbalový osud doprial triumfálne držať nad hlavou obdivovaný takmer 74 centimetrov vysoký a 46,5 cm široký "ušatý pohár", sú aj portugalská futbalová hviezda Luís Figo (LM vyhral v roku 2002 v drese Realu Madrid, pozn.) a nemecký internacionál Karl-Heinz Riedle (ten sa z víťazstva v LM tešil v roku 1997 v drese Borussie Dortmund).
Luís Figo, oficiálny vyslanec UniCredit pre UEFA Champions League, na TB pri príležitosti historicky prvého príchodu trofeje pre víťaza futbalovej Ligy majstrov na Slovensko. Bratislava, 8. október 2010.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
"Pre mňa je veľkou cťou vystupovať na tejto UEFA Champions League Trophy Tour ako jej oficiálny vyslanec. Som rád, že UniCredit prišiel s iniciatívou priniesť tejto pohár do menších futbalových krajín, v ktorých žije veľa priaznivcov tejto hry. Som šťastný, že táto púť za vernými futbalovými fanúšikmi prináša úžitok nie iba bankovej skupine, ale aj futbalu, ktorý je celosvetovým fenoménom," konštatoval bývalý portugalský reprezentant, ktorý sa v dresoch FC Barcelona, Real Madrid a Inter Miláno dostal v Lige majstrov cez hranicu 100 stretnutí. Doteraz to dokázalo iba dvanásť futbalistov na svete. Luís Figo odohral v LM 103 zápasov a dal 24 gólov.
Jeho partner pri prenášaní trofeje Karl-Heinz Riedle je majster sveta v drese Nemecka z roku 1990 a člen víťaznej Borussie Dortmund v Lige majstrov 1997. Ako 45-ročný a 42-násobný nemecký reprezentant pri prezentácii v Bratislave povedal, titul majstra sveta je výnimočný úspech, ktorý vo futbalovej kariére dosiahol, ale väčšiu radosť mal z triumfu v LM.
Trofej pre víťaza futbalovej Ligy majstrov, tzv. „ušatý pohár“, prišla po prvý raz aj na Slovensko. Bratislava, 8. október 2010.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Vtedy totiž málokto predpokladal, že húževnatí Nemci prejdú cez vysokofavorizovaný Juventus Turín, ktorý navyše v sezóne 1996/1997 obhajoval triumf z predchádzajúceho ročníka tejto prestížnej súťaže. Navyše Riedle k tomuto triumfu nad Juventusom (3:1) prispel dvoma gólmi. "Nie je veľa futbalistov na svete, ktorí vo finále Ligy majstrov dajú dva góly. Som šťastný, že patrím medzi nich," komentoval Karl-Heinz Riedle svoje hviezdne chvíle z často spomínaného finálového duelu.
Trojicu vyslancov UniCredit na tejto celoeurópskej púti "ušatého pohára" za futbalovými priaznivcami dopĺňal najlepší kanonier v histórii portugalskej reprezentácie Pedro Pauleta, ktorý v 88 medzištátnych stretnutiach dal 47 gólov. Hoci futbalovú kariéru ukončil v roku 2005 ako 35-ročný, so svojím obľúbeným športom kontakty nestratil. Spolupracuje s francúzskym klubom Paríž Saint-Germain, v drese ktorého sa trikrát stal kráľom strelcov tamojšej najvyššej futbalovej súťaže. Kopačky zavesil na klinec v roku 2005, hoci mohol v kariére ešte pokračovať. Nebolo to predčasné? "Myslím si, že nie. Človek musí v živote urobiť aj takéto vážne rozhodnutie. V čase, keď som zvolil koniec kariéry, som stratil motiváciu a chuť pokračovať v kariére. Preto som sa rozhodol skončiť. Myslím si, že som to urobil v pravý čas," reagoval Pauleta na otázku agentúry SITA.
"Či by som si v živote chcel zopakovať svoju kariéru od úplného začiatku? Samozrejme, áno. Aj dvakrát. Kedykoľvek. Pretože byť futbalistom bolo najkrajšie povolanie, ktoré som si v živote mohol zvoliť," zdôraznil Pedro Pauleta, ktorý sa dvakrát na trávniku vo vzájomnom súboji stretol aj so Slovákmi. Jeden zápas proti odohral v portugalskom drese v Bratislave a jeden v Lisabone.
SITA
© WEBNOVINY