NHL: Halák pomohol k víťazstvu St. Louis, Tampa a New Jersey otočili zápasy

nedeľa, 27. október 2013 11:05 | Autor: TASR

New York 27. októbra (TASR) - Päť slovenských hokejistov sa predstavilo v noci na nedeľu v zámorskej NHL, ktorá mala na programe 11 stretnutí. St. Louis na ľade Nashvillu deklasovalo domácich "predátorov" 6:1 a k hladkej výhre svojím výkonom prispel opäť slovenský brankár Jaroslav Halák. Chicago doma s Mariánom Hossom, ale bez Michala Handzuša, prehralo s Minnesotou 3:5. Boston so slovenským kapitánom Zdenom Chárom nestačil na New Jersey, ktoré rozhodlo o svojom triumfe 4:3 v záverečných 68 sekundách.

St. Louis z posledných ôsmich duelov proti Nashvillu vyhrali už siedmykrát. V noci na sobotu sa pod vysoký triumf podpísal aj Halák, ktorý dokázal zlikvidovať 22 z 23 striel súpera. O radosť z čistého konta ho obral v 41. minúte vo vlastnom oslabení útočník Nick Spaling. Po stretnutí Haláka vyhlásili za druhú hviezdu večera. "Potrebovali sme, aby nás Jaro dnes podržal. Súper mal množstvo príležitostí na skórovanie... Potrebovali sme, aby Jaro dobre zachytal a tak sa aj stalo," pochválil slovenského reprezentačného gólmana tréner "Blues" Ken Hitchcock.

Dokonalý obrat predviedli diabli z New Jersey, ktorí na ľade Bostonu dokázali zvrátiť z nepriaznivých 1:3 na konečných 4:3 v ich prospech. "Medvedi" v stretnutí doplatili najmä na svoju nedisciplinovanosť, keďže ich súper zaznamenal všetky góly v presilovkách. New Jersey pritom stačilo na zvrat záverečných 68 sekúnd. Vyrovnávajúci gól vsietil český obranca Marek Židlický, ktorý tvrdou strelou v presilovke o dvoch hráčov nedal šancu brankárovi Tuukkovi Raskovi. Definitívnu bodku za stretnutím dal v čase 59:15 min ľavý obranca Andy Greene, ktorý tak nedopustil piatu výhru Bostonu v rade. Chára bol už tradične najvyťaženejším korčuliarom domácich s 23:47 min, zápas ukončil s jednou strelou a štyrmi trestnými minútami.

Tretiu výhru v rade zaznamenali hokejisti Minnesoty, keď na ľade Chicaga triumfovali 5:3. Do hry zasiahol v drese "jastrabov" aj slovenský útočník Marián Hossa, ktorý zaznamenal štyri neúspešné strely a odsedel si dva dvojminútové tresty. Práve počas jeho prvého vylúčenia padol otvárací gól stretnutia z hokejky krídelníka Zacha Pariseho. Hossov spoluhráč Michal Handzuš pre zranenie v hornej časti tela nenastúpil.

"Je to osvedčený a jeden z najlepších tímov, ktorý obhajuje minuloročný zisk Stanleyho pohára. Myslím si, že Chicago je vzorom pre mnohé kluby. Je však skvelé, že sme proti nim dokázali tak dobre zahrať," uviedol po záverečnom klaksóne krídelník Wild Jason Pominville.

Detroit opäť s Tomášom Tatarom v zostave ťahal doma za kratší koniec s NY Rangers a prehral 2:3 po predĺžení. Pre Red Wings to bola štvrtá prehra v rade. Naopak "jazdcom" sa podarilo prekonať negatívny historický rekord, keď v Joe Louis aréne vyhrali po prvý raz od 30. januára 1999. "Je to skvelé. Berieme to ako výzvu. Myslím, že sme konečne vykročili správnym smerom," skonštatoval tréner Rangers Alain Vigneault. Oporou Detroitu bol najmä v úvode druhej tretiny brankár Jimmy Howard, ktorý svojím výkonom podržal tím. "Howie bol vynikajúci. Dal nám nádej, najmä v druhom dejstve," vyzdvihol 29-ročného gólmana tréner Mike Babcock pre nhl.com. Radosť z víťazstva mal aj gólman hostí Cam Talbot, pripísal si vôbec prvú výhru v NHL. Menej dôvodov na radosť mal Tatar, ktorý počas viac ako 15 minút raz neúspešne vystrelil na súperovu bránku.

Víťazný obrat zaznamenala aj Tampa Bay, doma proti Buffalu prehrávala ešte v 53. minúte 1:2. Dva góly v záverečnej šesťminútovke znamenali pre "blesky" plný bodový zisk. Buffalským "šabliam" sa v aktuálnej sezóne vôbec nedarí, po 13 zápasoch majú na konte 10 prehier a s piatimi bodmi sa utápajú na poslednom mieste Východnej konferencie. Tréner Buffala Ron Rolston netajil po dueli frustráciu a kritiku za výkon v záverečnej tretine adresoval najmä dvom svojim hráčom: "Cody Hodgson. On nehral vôbec. Drew Stafford to isté. Naši najlepší hráči by predsa mali byť najlepší." Hodgson strávil v tretej tretine na ľade iba 2:26 min, Stafford odkorčuľoval 1:47 min. Pri víťazstve Tampy bol aj Richard Pánik, z jeho štyroch striel si svoj cieľ nenašla ani jedna.

Druhé čisté konto v sezóne si v noci na nedeľu udržal brankár San Jose Antti Niemi, ktorý proti Montrealu (2:0) vychytal všetkých 22 streleckých pokusov. "V druhej tretine boli chvíle, keď som nemal veľa roboty, napríklad úvodných desať minút. Lenže vtedy bolo náročnejšie udržať pozornosť," povedal pre oficiálny web NHL Niemi. San Jose patrí po ôsmom triumfe v sezóne vedúca pozícia v Západnej konferencii. "San Jose je dobrý tím. Dnes odohral lepší zápas, myslím, že viac netreba vysvetľovať," priznal gólman Canadiens Carey Price, ktorý zneškodnil 35 striel hostí. Slovák Peter Budaj sledoval duel zo striedačky.

Philadelphia uspela na ľade NY Islanders (5:2), jej obranca Andrej Meszároš šancu znova nedostal. V drese hostí sa svojím štvrtým hetrikom v kariére prezentoval center Vincent Lecavalier. "Letci" vysokým sobotňajším víťazstvom prvýkrát v prebiehajúcej kariére strelili v jednom zápase viac ako dva góly. "Dnes to bol pre naše mužstvo dobrý zápas. Je príjemný pociť dať štyri-päť gólov, keďže teraz sa nám nedarilo prekonať dvojgólovú hranicu. Myslím, že konečne sa uberáme dobrým smerom," vyhlásil Lecavalier.

Sumáre zápasov NHL:

PHOENIX - EDMONTON 5:4 (0:1, 3:2, 2:1)

Góly: 21. Hanzal (Ekman-Larsson, Doan), 26. Stone, 26. Schlemko (Kennedy, Vrbata), 41. Yandle (Ekman-Larsson, Vrbata), 53. Ekman-Larsson (Yandle, Vrbata) - 10. Pitlick, 29. Acton (Eager, Gazdic), 40. Perron (Nugent-Hopkins, Schultz), 48. Jones (Nugent-Hopkins, Jakupov). Brankári: Smith - Labarbera (26. Dubnyk), strely na bránku: 28:30.

BOSTON - NEW JERSEY 3:4 (3:1, 0:1, 0:2)

Góly: 8. Krug (Iginla, Krejčí), 10. Iginla (Hamilton, Rask), 20. Lucic (Krejčí, Iginla) - 12. Henrique (Gelinas, Jágr), 40. Brunner (Bernier, Greene), 59. Židlický (Eliáš, Ryder), 60 Greene (Brunner, Jágr). Brankári: Rask - Brodeur, strely na bránku: 28:32.

TORONTO - PITTSBURGH 4:1 (1:1, 0:0, 3:0)

Góly: 17. Bolland (Phaneuf), 42. Kadri (Kessel, van Riemsdyk), 58. Kessel (van Riemsdyk, Franson), 60. Bolland - 7. Letang (Malkin, Martin). Brankári: Reimer - Fleury, strely na bránku: 30:38.

MONTREAL - SAN JOSE 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Góly: 27. Couture (Thornton, Marleau), 45. Couture (Marleau, Kennedy). Brankári: Price - Niemi, strely na bránku: 22:37.

DETROIT - NY RANGERS 2:3 pp (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Góly: 18. Miller (Andersson, DeKeyser), 40. Alfredsson (Dacjuk) - 38. Pouliot (Boyle, McDonagh), 43. Zuccarelo (Moore, Staal), 65. Brassard (Pouliot). Brankári: Howard - Talbot, strely na bránku: 34:40.

TAMPA BAY - BUFFALO 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Góly: 13. Johnson (Filppula, Carle), 55. St. Louis (Stamkos, Gudas), 56. Palát (Johnson) - 33. Flynn (McCormick, Leino), 53. Vanek (Foligno, Girgensons). Brankári: Bishop - Miller, strely na bránku: 39:22.

NY ISLANDERS - PHILADELPHIA 2:5 (1:3, 1:0, 0:2)

Góly: 11. Okposo (Hickey, Tavares), 31. Nielsen (Regin) - 5. Lecavalier (Streit, Giroux), 6. Voráček (Schenn, Gustafsson), 19. Lecavalier (Raffl, Streit), 49. Lecavalier (Giroux, Talbot), 59. Read (Grossman, Couturier). Brankári: Poulin - Mason, strely na bránku: 28:32.

DALLAS - WINNIPEG 1:2 pp a sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 47. Robidas (Fiddler, MacDermid) - 24. Kane (Byfuglien, Stuart), rozh. sam. náj. Ladd. Brankári: Lehtonen - Pavelec, strely na bránku: 36:38.

CHICAGO - MINNESOTA 3:5 (0:1, 1:2, 2:2)

Góly: 34. Bickell (Leddy, Rozsíval), 53. Kane (Toews, Seabrook), 60. Kruger (Bollig, Leddy) - 13. Parise, 22. Brodziak (Scandella, Cooke), 38. Pominville (Granlund, Suter), 50. Pominville (Granlund), 56. Fontaine (Koivu, Prosser). Brankári: Crawford - Bäckström, strely na bránku: 36:25.

NASHIVILLE - ST. LOUIS 1:6 (0:1, 0:2, 1:3)

Góly: 41. Spaling (Ekholm) - 6. Steen (Shattenkirk, Schwartz), 28. Oshie (Pietrangelo), 32. Schwartz (Sobotka, Tarasenko), 45. Steen (Oshie, Backes), 48. Roy (Tarasenko, Bouwmeeste), 53. Pietrangelo (Backes, Bouwmeester). Brankári: Hutton (48. Hellberg) - HALÁK, strely na bránku: 23:30.

CALGARY - WASHINGTON 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Góly: 2. Russell (Cammalleri, Wideman), 8. Hudler (Monahan, Bärtschi), 13. Cammalleri (Wideman, Russell), 51. Cammalleri (Colborne), 55. Glencross (Stajan, Galiardi) - 13. Chimera (Grabovski, Fehr), 28. Volpatti (Schmidt, Green). Brankári: Ramo - Holtby (13. Neuvirth), strely na bránku: 33:29.

Slováci v akcii:

Marián Hossa 18:26 0 0 0 0 4 4

Zdeno Chára 23:47 0 0 0 0 1 4

Tomáš Tatar 15:11 0 0 0 0 1 0

Richard Pánik 13:39 0 0 0 0 4 0

Jaroslav Halák 60:00 1/23 95,7%

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/