NHL: Slováci v noci na stredu bez bodového zápisu, Halák s prehrou s Phoenixom

streda, 13. november 2013 12:05 | Autor: TASR

New York 13. novembra (TASR) - Do jedenásťzápasového programu zámorskej NHL v noci na stredu zasiahlo šesť slovenských hokejistov, no ani jeden z nich si nevylepšil bodové štatistiky a iba dvaja sa tešili z výhry.

Radosť z plného bodového zisku mal útočník Tomáš Kopecký, keď tretí najslabší tím celej súťaže Florida prekvapujúcu zdolala na domácom ľade lídra profiligy Anaheim 3:2. "Panteri" tak ukončili dlhú sériu bez víťazstva, keď naposledy zdolali ešte 19. októbra Minnesotu 2:1 po predĺžení. Zároveň ukončili päťzápasovú víťaznú šnúru Ducks.

Duel sa pritom pre domácich nevyvíjal vôbec dobre, keď po prvej tretine prehrávali 0:2. V druhej tretine však dvoma gólmi v rozpätí minúty a pol vyrovnali a v 45. strelil Brad Boyes víťazný gól. "Dobré tímy neprehrajú desať zápasov v rade, správne?," povedal útočník Scottie Upshall, ktorý zaznamenal gól a asistenciu a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. "Jednoducho sme chceli na vlastnom štadióne predviesť dobrý výkon a zabojovať o úspech. Sme dobrá skupina chalanov, všetci to vieme. Proste sme mali zlý štart do sezóny. Snáď nám toto víťazstvo zvýši sebavedomie," dodal. Kopecký strávil na ľade vyše sedemnásť minút, no do štatistík si nezapísal ani jeden bod, či strelu na bránku. V prebiehajúcej sezóne sa tak stále trápi a po 19 dueloch má na konte stále len jedinú asistenciu.

Z víťazstva sa tešil aj obranca Andrej Sekera, ktorý pri triumfe jeho Caroliny nad Coloradom síce nebodoval, no za svoj výkon si vyslúžil dva plusové body. Hurricanes môžu za body vďačiť brankárovi Justinovi Petersovi. Za jeho chrbát prešla iba jediná z 34 striel súpera a vyhlásili ho za prvú hviezdu duelu. Dvadsaťsedemročný gólman pritom ani nečakal, že sa v prebiehajúcej sezóne dostane do bránky prvého tímu, no jeho šanca prišla po zraneniach Cama Warda a Antona Chudobina. "Neodštartoval najlepšie, ale potom sa rozbehol. Po prehrách sa dokázal otriasť a teraz ukázal, že nám dokáže vyhrávať zápasy. Všetci sme radi, že napreduje," pochválil ho tréner Kirk Muller. Peters má po deviatich dueloch bilanciu tri víťazstvá, priemer 2,34 gólov na zápas a 92,2-percentnú úspešnosť zákrokov.

Brankár St. Louis Jaroslav Halák tentoraz svoje mužstvo k víťazstvu nepriviedol, keďže "bluesmani" prehrali v domácom súboji s Phoenixom 2:3 po predĺžení. Dvadsaťosemročný gólman inkasoval tri góly z 19 striel, pričom víťazný gól poslal za jeho chrbát v 61. minúte duelu obranca Oliver Ekman-Larsson. Rozhodujúcim faktorom triumfu hostí však bol brankár Mike Smith, ktorý zlikvidoval 37 z 39 striel a svojich spoluhráčov priviedol k siedmemu víťazstvu z posledných ôsmich zápasov. "Sme šťastný, že máme dva body, tie nám už nevezmú," uviedol Smith.

Marián Gáborík sa vo Washingtone strelecky snažil, no ani jeden z jeho štyroch pokusov si nenašiel cestu za chrbát brankára Briana Holtbyho a Columbus prehral 3:4 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v 62. minúte Alexander Ovečkin, ktorý zaznamenal už 14. presný zásah v sezóne a dotiahol sa na Alexandra Steena a Stevena Stamkosa na prvej priečke v tabuľke kanonierov celej ligy. "Modrokabátnici" sa prepadli na 14. priečku Východnej konferencie.

Tampa Bay bez svojho zraneného kanoniera Stamkosa zvíťazila nad Montrealom až po nájazdoch 2:1, v ktorých ako jediný úspešný realizátor rozhodol Valtteri Filppula. V bránke Canadiens sa opäť objavil Carey Price a tak si Peter Budaj musí na svoju ďalšiu šancu ešte počkať. Útočník "bleskov" Richard Pánik počas vyše 15-minútového pobytu na ľade vyslal na bránku Montrealu tri strely.

Detroit prehral doma s Winnipegom až po nájazdoch 2:3, Tomáš Tatar v jeho drese strávil na ľade necelých jedenásť minút a prezentoval sa jedným streleckým pokusom. Red Wings dvakrát doťahovali manko, keď oba ich góly strelil Pavel Dacjuk, no v nájazdoch na súpera nestačili. Winnipegu sa v poslednej dobe darí, keď zaznamenal už tretie víťazstvo za sebou a štvrté z posledných piatich stretnutí.

Vôbec prvé domáce víťazstvo v prebiehajúcej sezóne dosiahli hráči Buffala Sabers, keď zdolali Los Angeles Kings 3:2 po predĺžení a nájazdoch. Paradoxne im na to stačilo iba 17 striel, naopak "králi" ich vyslali na Ryana Millera až 45. "Moja úloha sa nemení, či na mňa ide málo, alebo veľa striel. Mojou úlohou je snažiť sa zastaviť puk za bez ohľadu na to, aký je stav zápasu," vyhlásil gólman Sabers. "Mali sme si odtiaľto odniesť dva body," trpko poznamenal tréner hostí Darryl Sutter. Buffalo je aj napriek zisku dvoch bodov na chvoste celej NHL.

John Tavares a Frans Nielsen sa podpísali pod víťazstvo New Yorku Islanders nad Nashvillom 3:1 a ukončili tak štvorzápasovú sériu prehier "ostrovanov". Nielsen pripravil prvé dva góly domácich, pričom Tavares v 16. minúte otvoril skóre a zaznamenal aj jednu asistenciu. "Hrali sme dobre, najmä prvé dve tretiny. Konečne hráme opäť svoju hru. Som rád, že sme ukončili nepriaznivú sériu," uviedol dvadsaťdeväťročný center Nielsen, ktorý má po 19 dueloch na konte 21 bodov (9+12), o bod menej ako líder tímu Tavares. Druhý newyorský klub Rangers podľahol New Jersey 2:3.

Sumáre:

BUFFALO - LOS ANGELES 3:2 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 33. Hodgson (Ott, Moulson), 45. Hodgson (Ennis, Moulson), rozh. nájazd: Moulson - 2. Williams (Vojnov), 57. King (Toffoli, Richards). Brankári: Miller - Quick (Scrivens), strely na bránku: 17:45.

NY ISLANDERS - NASHVILLE 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Góly: 16. Tavares (Nielsen), 18. Bouchard (Nielsen), 28. Okposo (Tavares, Nelson) - 55. Hörnqvist (Legwand, Weber). Brankári: Poulin - Mazanec, strely na bránku: 33:33.

NY RANGERS - NEW JERSEY 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Góly: 27. Staal (Zuccarello, Kreider), 54. Girardi (Kreider, McDonagh) - 27. Carter (Greene), 40. Carter (Larsson, Harrold), 58. Zubrus (Zajac, Jágr). Brankári: Lundqvist - Brodeur, strely na bránku: 35:28.

WASHINGTON - COLUMBUS 4:3 pp (0:0, 1:1, 2:2 - 1:0)

Góly: 34. Carlson (Erat, Grabovskij), 49. Ward (Urbom, Laich), 59. Grabovskij (Chimera, Green), 62. Ovečkin (Johansson, Carlson) - 28. Dubinsky (Letestu), 32. Boll (Wisniewski, Collins), 35. Atkinson (Dubinsky). Brankári: Holtby - Bobrovskij, strely na bránku: 34:27.

CAROLINA - COLORADO 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 13. J. Staal (Gerbe, Dwyer), 21. Dwyer (Gerbe, J. Staal) - 35. Šťastný (MacKinnon, Landeskog). Brankári: Peters - Varlamov, strely na bránku: 28:34.

MONTREAL - TAMPA BAY 1:2 pp a sn (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 56. Briere (Pacioretty) - 5. Malone (Brewer, Crombeen), rozh. nájazd: Filppula. Brankári: Price - Bishop, strely na bránku: 29:45.

OTTAWA - PHILADELPHIA 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Góly: 17. Read (Downie, Couturier), 21. Voráček (Hartnell, Giroux), 31. Voráček (Simmonds, Giroux), 48. Lecavalier (Schenn), 54. Schenn (Lecavalier, Gustafsson). Brankári: Anderson - Mason, strely na bránku: 24:31.

DETROIT - WINNIPEG 2:3 pp a sn (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 15. Dacjuk (Zetterberg, Kronwall), 54. Dacjuk (Franzen, Alfredsson) - 8. Little (Wheeler, Ladd), 51. Bogosian (Jokinen, Kane), rozh. nájazd: Ladd. Brankári: Howard - Pavelec, strely na bránku: 43:21.

FLORIDA - ANAHEIM 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Góly: 34. Matthias (Campbell, Barch), 35. Upshall (Gudbranson, Huberdeau), 45. Boyes (Upshall) - 1. Cogliano (Winnik, Smith-Pelly), 15. Lindholm (Bonino, Etem). Brankári: Thomas - Andersen, strely na bránku: 25:34.

ST. LOUIS - PHOENIX 2:3 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)

Góly: 6. Lapierre (Bouwmeester, Pietrangelo), 43. Polák (Steen, Backes) - 8. Moss (Ribeiro, Ekman-Larsson), 20. Bödker (Klinkhammer, Klesla), 61. Ekman-Larsson (Ribeiro, Doan). Brankári: HALÁK - Smith, strely na bránku: 39:19.

CALGARY - SAN JOSE 2:3 pp (0:2, 0:0, 2:0 - 0:1)

Góly: 47. Russell (Monahan), 51. Cammalleri (Butler) - 2. Couture (Marleau, Kennedy), 20. Marleau (Pavelski, Thornton), 62. Stuart (Thornton, Boyle). Brankári: Berra - Stalock, strely na bránku: 13:35.

Jaroslav Halák (St. Louis) 60:56 3/19 84,2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/