NHL: Kopecký si zranil ruku, Jágr vyrovnal rekordy Lemieuxa a Howea (4)

piatok, 22. november 2013 10:05 | Autor: TASR

New York 22. novembra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera z Caroliny sa v zápase zámorskej NHL na ľade Detroitu prezentoval dvoma gólmi, ale jeho Hurricanes podľahli 3:4. Pre Sekeru to boli v sezóne góly číslo tri a štyri, ten druhý dokonca dosiahol v oslabení, no iba niekoľko sekúnd pred koncom, takže hosťom už nezostal čas na prípadné vyrovnanie. V drese domácich zaznamenal tri mínusové body slovenský útočník Tomáš Tatar.

Detroit prerušil hrozivú sedemzápasovú sériu bez víťazstva a ich hrdinom sa stal Gustav Nyquist, ktorého klub len v deň zápasu povolal z farmy. Švédsky útočník otvoril skóre už v 17. sekunde zápasu a potom pridal aj víťazný gól. Red Wings viedli 2:0, ale Carolina dokázala vyrovnať. Gól na 2:2 strelil po skvelej individuálnej akcii Sekera, keď vletel s pukom do útočného pásma, kľučkou sa zbavil Todda Bertuzziho a presnou strelou do vinkla prekonal Jonasa Gustavssona. Sekera potom 16 sekúnd pred koncom v oslabení znížil na 3:4, keď dokončil akciu po brejku Jordana Staala, ktorému prechádzala chyba Tatara. "Vyrovnali sme a mali sme presilovku piatich proti trom. Nedali sme však gól a súper to využil," povedal dvojgólový slovenský obranca.

V Bostone sa predstavili hokejisti St. Louis, ktorí aj vďaka výbornému výkonu slovenského brankára Jaroslava Haláka vyhrali 3:2 po samostatných nájazdoch. Halák kryl 29 striel, kapitán domácich medveďov Zdeno Chára zaknihoval jednu mínusku. Blues pokračujú v jednom z najlepších vstupov do sezóny v histórii klubu a vyhrali štvrtý z posledných piatich duelov. V nájazdoch rozhodol Derek Roy, o ktorom sa asi bude brankárovi Tuukkovi Raskovi snívať. V prvej tretine inkasoval z Royovej hokejky veľmi lacný gól, keď sa mu puk smerujúci pomaly po ľade prekĺzol popod betóny. "Ani som nevedel, že som dal gól. Snažil som sa len nahodiť puk smerom na bránku a nakoniec skončil v sieti," povedal autor Roy, ktorý skóroval len 31 sekúnd po otváracom góle Gregoryho Campbella. Roy mohol rozhodnúť už v predĺžení, keď išiel sám na Raska, ale trafil len žrď. Halák bol veľkou oporou svojho tímu, najväčšiu šancu chytil v posledných sekundách predĺženia, keď zneškodnil samostatný únik Carla Söderberga. V nájazdoch ho síce na úvod prekonal Patrice Bergeron, ale potom si na ňom vylámali zuby David Krejčí, Jaroma Iginla aj Chris Kelly.

Vo veľkom štýle sa po zranení vrátil do zostavy Chicaga Marián Hossa. Slovenský útočník strelil vo Winnipegu víťazný gól, ktorý bol jeho desiaty v sezóne a pridal aj siedmu asistenciu. Hossa zlomil v tretej tretine definitívne odpor Jets a po fantastickej prihrávke od Jonathana Toewsa skóroval na 4:3. Jastrabi nakoniec vyhrali 6:3. Do štatistiky plus-mínus si slovenský krídelník zapísal aj tri plusové body. V druhej tretine pripravil slovenský hokejista gól pre Brandona Saada, keď typickým spôsobom obral o puk veterána Olliho Jokinena a našiel Saada v ideálnej streleckej pozícii. "Hossa hral veľmi dobre. Je to hráč, ktorý podáva stabilne dobré výkony," chválil slovenského hokejistu, ktorý sa stal treťou hviezdou zápasu, tréner Joel Quenneville. Hossa chýbal Chicagu tri zápasy pre zranenie dolnej časti tela, po zápase absolvoval špeciálnu terapiu a nebol k dispozícii médiám. Chicago je s 34 bodmi najlepším tímom NHL. Štyri body za gól a tri asistencie si vo svojom rodnom meste pripísal Toews.

V Edmontone nedohral zápas slovenský útočník Floridy Tomáš Kopecký, ktorého v úvode zápas narazil na mantinel Boyd Gordon. Kopecký si po zákroku držal ruku a s bolestivou grimasou odkorčuľoval z ľadu a už sa nevrátil. Slovenský útočník, ktorý sa po slabom štarte dostával do formy, odohral len tri striedania a na ľade bol dva minúty a jednu sekundu. Podľa trénera Petra Horacheku pravdepodobne vynechá Kopecký aj piatkový duel v Calgary, ale bližšie podrobnosti o zranení neuviedol. Panteri prehrali 1:4, Oilers natiahli víťaznú sériu na tri zápasy.

V San Jose dominovali domáci Žraloci, ktorí vyhrali nad Tampou Bay 5:1. Deviatu asistenciu v sezóne si pripísal slovenský útočník Richard Pánik, keď rozbehol jedinú gólovú akciu hostí. Blesky však už len skorigovali na 1:5. V Dallase sa darilo New York Rangers, ktorý vyhral 3:2 najmä vďaka skvelému švédskemu brankárovi Henrikovi Lundqvistovi, ktorý mal 41 zákrokov a pri prvom góle hostí si pripísal aj asistenciu.

V Los Angeles stačilo New Jersey na víťazstvo 3:2 po predĺžení len 15 striel, víťazný gól dal český veterán Jaromír Jágr. Ten sa strelecky presadil už v posledných troch zápasoch a v sezóne je to pre neho už deviaty gól. V kariére je to pre neho už 690. presný zásah a 121. víťazný, ktorým sa tak vyrovnal na deviatej priečke historickej streleckej tabuľky jeho bývalému legendárnemu spoluhráčovi Mariovi Lemieuxovi, resp. v počte víťazných zásahov vyrovnal rekord Gordieho Howea.

Vo výbornej forme je Nashville, ktorý po Chicagu a Detroite zdolal aj Toronto a vyhral tretíkrát po sebe.

sumáre:

BOSTON - ST. LOUIS 2:3 po nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 19. Campbell (Krug, Paille), 39. Söderberg (Smith, Kelly) - 19. Roy (Jackman, Stewart), 37. Backes (Shattenkirk), rozh. nájazd Roy. Brankári: Rask - HALÁK, strely na bránku: 31:26.

TORONTO - NASHVILLE 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

Góly: 6. Holland (Kuľomin, Rielly), 56. Kadri (Raymond, Rielly) - 23. Jones (Cullen, Wilson), 32. Cullen (Bourque, Smith), 37. Smith (Wilson, Cullen), 45. Smith (Cullen, Spaling). Brankári: Bernier - Mazanec, strely na bránku: 26:28.

PHILADELPHIA - BUFFALO 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Góly: 35. Read (Downie, Couturier), 36. Read (Downie, Couturier), 50. Lecavalier (Streit, Giroux), 60. Hartnell (Hall) - 19. Myers (Leino, Ennis). Brankári: Emery - Miller, strely na bránku: 46:30.

DETROIT - CAROLINA 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)

Góly: 1. Nyquist (Ericsson, Zetterberg), 23. Helm (Abdelkader), 49. Krönwall (Franzen, Zetterberg), 56. Nyquist (Zetterberg) - 26. Bellemore (Dvořák, Bowman), 33. SEKERA (E. Staal), 60. SEKERA (J. Staal). Brankári: Gustavsson - Peters, strely na bránku: 47:27.

WINNIPEG - CHICAGO 3:6 (0:1, 3:2, 0:3)

Góly: 24. Ladd (Little, Enström), 24. Ellerby (Byfuglien, Ladd), 34. Byfuglien (Little, Wheeler) - 18. Kane (Leddy, Toews), 24. Saad (HOSSA), 32. Toews (Keith, Kane), 44. HOSSA (Toews, Seabrook), 46. Smith (Kruger, Versteeg), 60. Sharp (Toews, Seabrook). Brankári: Pavelec - Crawford, strely na bránku: 25:33.

DALLAS - NY RANGERS 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)

Góly: 27. Robidas (Gončar, Eakin), 49. Chiasson (Eakin, Cole) - 7. Nash (Callahan, Lundqvist), 42. Kreider (Stepan, Girardi), 42. Moore (Brassard, Hagelin). Brankári: Lehtonen - Lundqvist, strely na bránku: 43:27.

PHOENIX - COLORADO 3:4 po predĺžení (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Góly: 38. Stone (Chipchura, Bissonnette), 51. Hanzal (Kennedy, Klesla), 55. Vermette (Doan, Yandle) - 21. Mitchell (MacKinnon, Parenteau), 36. Benoit, 57. McLeod (Benoit, Mitchell), 65. O'Reilly (Parenteau, Benoit). Brankári: Smith - Varlamov, strely na bránku: 44:30.

EDMONTON - FLORIDA 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 1. Eberle (Nugent-Hopkins, Hall), 27. Gagner (Jakupov, Potter), 31. Perron (Schultz, Nugent-Hopkins), 59. Eberle (Nugent-Hopkins, Hall) - 37. Upshall (Barkov, Boyes). Brankári: Dubnyk - Thomas, strely na bránku: 35:25.

SAN JOSE - TAMPA BAY 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Góly: 4. Wingels (Couture, Marleau), 19. Stuart (Kennedy, Couture), 32. Wingels (Marleau, Braun), 45. Burns (Thornton, Hannan), 55. Marleau (Couture, Braun) - 48. Johnson (Palát, PÁNIK). Brankári: Niemi - Lindbäck, strely na bránku: 36:37.

LOS ANGELES - NEW JERSEY 1:2 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 47. Williams (Kopitar, Brown) - 46. Carter (Ryder, Gionta), 63. Jágr (Židlický, Zubrus). Brankári: Scrivens - Schneider, strely na bránku: 35:15.

Jaroslav Halák (St. Louis) 65:00 2/31 93,50

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/