NHL: Halák vychytal nulu, návrat Handzuša - sumáre

utorok, 26. november 2013 08:05 | Autor: TASR

New York 26. novembra (TASR) - Ďalším skvelým výkonom sa v noci na utorok v zámorskej NHL prezentoval slovenský brankár St. Louis Jaroslav Halák. V domácom súboji s Minnesotou kryl všetkých 22 súperových striel a aj jeho zásluhou bluesmani vyhrali 3:0. Pre slovenskú reprezentačnú jednotku pre Soči to bol v tomto ročníku už 13. víťazný duel a druhý s čistým kontom a po zásluhe ho vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia.

Halák zaznamenal svoj 28. shutout v kariére a 18. ako hráč St. Louis a vďaka tomu si upevnil pozíciu na čele historických klubových tabuliek. V aktuálnej sezóne to bolo jeho druhé čisté konto. Slovenský brankár inkasoval už v 30. sekunde, ale po preštudovaní videa rozhodcovia gól neuznali, pretože Zach Parise ho dosiahol vysokou hokejkou. Najviac práce mal Halák v tretej tretine, v ktorej prestrieľala Minnesota domácich v pomere 12:1. "V prvých dvoch tretinách som mal málo roboty, nešli na mňa takmer žiadne strely. Musel som byť stále pozorný, čo nie je jednoduché," povedal Halák. Dva góly Blues strelil Alexander Steen a s 19-timi presnými zásahmi je len jeden gól za najlepším kanonierom ligy Alexandrom Ovečkinom. Duel nedohrala najväčšia hviezda Wild Parise, ktorý v druhej tretine inkasoval puk do tela po strele Steena.

Súboj veľkých rivalov Východnej konferencie medzi Bostonom a Pittsburghom priniesol skvelý hokej a napínavé momenty. Boston nakoniec ukončil sedemzápasovú sériu prehier s Pittsburghom v základnej časti, keď duel rozhodol v 34. sekunde predĺženia ofenzívny obranca Torey Krug. Bol to už jeho siedmy gól v sezóne. Bruins mali na dosah víťazstvo v riadnom čase, lenže 0,3 sekundy pred koncom vyrovnal po výbornej práci Chrisa Kunitza zblízka Sidney Crosby a dal svoj 13. gól v sezóne. Kapitán Pittsburghu tak obral kapitána Bostonu Zdena Cháru o víťazný gól. Slovenský obranca totiž v čase 54:45 svojím piatym gólom v sezóne dostal Bruins do vedenia 3:2. Chára poslal švihom puk od modrej čiary smerom na bránku, kde clonil Jaroma Iginla, ale puk za chrbát vlastného brankára tečoval práve Crosby. Boston sa nezložil ani po Crosbyho góle a v nadstavenom čase bleskovo rozhodol. "Nespanikárili sme po inkasovanom góle v závere a sústredili sme sa na predĺženie. Som rád, že to vyšlo," povedal tréner Bostonu Claude Julien, ktorý v predĺžení opäť tvoril formácie z troch útočníkov a jedného obrancu. Zápas v hľadisku sledoval aj bývalý hviezdny útočník Pittsburghu Mario Lemieux. Chára už tradične strávil na ľade veľkú porciu minút - 25:38.

Chicago si priviezlo hladkú výhru 5:1 z Edmontonu. Do zostavy "jastrabov" sa vrátil po zranení útočník Michal Handzuš, ktorý naposledy hral 24. októbra na ľade Tampy Bay. Odohral takmer 13 minút, ale svoje osobné štatistiky si nerozšíril. V zostave ale druhý raz po sebe chýbal Marián Hossa, ktorý z rodinných dôvodov odcestoval z kanadského "tripu" už pred zápasom vo Vancouveri do Chicaga.

Florida si bez zraneného útočníka Tomáša Kopeckého poradila doma s Philadelphiou 3:1, v tíme hostí príležitosť znova nedostal obranca Andrej Meszároš. Tampa Bay na svojom ľade nedala šancu jazdcom z New Yorku, na ktorými vyhrala hladko 5:0. Útočník Lightning Richard Pánik si počas 14:35 minútového pobytu na ľade na svoje konto pripísal dve strely. Čisté konto zaznamenal Ben Bishop, ktorý pochytal všetkých 37 striel hráčov Rangers.

Columbus, v zostave ktorého stále absentuje Marián Gáborík, triumfoval až nečakane hladko na ľade Toronta v pomere 6:0. Čisté konto zaznamenal ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorému na to stačilo len 18 zásahov. V poslednom deviatom súboji večera zvíťazili Los Angeles vo Vancouveri 3:2 po predĺžení, keď víťazný gól strelil už v 48. sekunde slovinský útočník Anže Kopitar.

sumáre:

BOSTON - PITTSBURGH 4:3 po predĺžení (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 13. Eriksson (Söderberg), 16. Smith (Söderberg, Eriksson), 55. CHÁRA (Krejčí, Lucic), 61. Krug (Marchand, Eriksson) - 21. Neal (Jokinen, Malkin), 52. Neal (Jokinen, Niskanen), 60. Crosby (Kunitz, Neal). Brankári: Rask - Fleury, strely na bránku: 24:31.

TORONTO - COLUMBUS 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Góly: 11. Atkinson (Calvert, Anisimov), 11. Umberger (Letestu, Murray), 24. Skille (Letestu), 27. Murray (Johansen, Wisniewski), 50. Johansen (Foligno), 52. Johansen (Foligno, Wisniewski). Brankári: Reimer (52. Bernier) - Bobrovskij, strely na bránku: 18:22.

NEW JERSEY - WINNIPEG 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 17. Scheifele (Frolík, Byfuglien), 28. Kane (Jokinen), 60. Setoguchi (Little, Byfuglien) - 51. Eliáš (Greene, Bernier). Brankári: Brodeur - Pavelec, strely na bránku: 26:22.

TAMPA BAY - NY RANGERS 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 3. Kučerov (Purcell, Brewer), 4. St. Louis (Filppula, Hedman), 24. St. Louis (Filppula, Šustr), 37. Purcell, 60. Purcell (St. Louis, Killorn). Brankári: Bishop - Lundqvist (41. Talbot), strely na bránku: 25:37.

FLORIDA - PHILADELPHIA 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 24. Bergenheim (Hayes, Olsen), 34. Bergenheim (Goc, Gudbranson), 56. Gudbranson (Upshall, Boyes) - 48. Simmonds (Hartnell, Giroux). Brankári: Thomas - Mason, strely na bránku: 31:39.

ST. LOUIS - MINNESOTA 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 2. Sobotka (Colaiacovo, Schwartz), 14. Steen (Bouwmeester, Oshie), 59. Steen. Brankári: HALÁK - Bäckström, strely na bránku: 21:22.

NASHVILLE - PHOENIX 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Spaling (Cullen, Smith), 9. Fisher (Wilson, Nyström), 19. Bourque (Stalberg, Legwand), 60. Webber - 30. Boedker (Vermette, Chipchura), 33. Kennedy (Hanzal, Vrbata). Brankári: Mazanec - Smith, strely na bránku: 29:31.

EDMONTON - CHICAGO 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 39. Schultz (Nugent-Hopkins, Hall) - 6. Toews (Saad, Keith), 9. Kane (Shaw, Keith), 22. Oduya (Krüger, Bollig), 26. Shaw (Morin), 59. Shaw (Leddy, Saad). Brankári: Dubnyk (26. Bryzgalov) - Crawford, strely na bránku: 25:27.

VANCOUVER - LOS ANGELES 2:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 38. Tanev (Higgins, Weise), 47. H. Sedin (D. Sedin, Garrison) - 14. Clifford (Vey, Toffoli), 58. Richards (Carter, King), 61. Kopitar (Vojnov, Regehr). Brankári: Luongo - Scrivens, strely na bránku: 39:22.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 25:38 1 0 1 1 1 0

Richard Pánik (Tampa Bay) 14:35 0 0 0 0 2 0

Michal Handzuš (Chicago) 12:57 0 0 0 0 0 0

Jaroslav Halák (St. Louis)60:00 0/22 100,00

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/