NHL: Halák vychytal nulu, návrat Handzuša, Chára skóroval!

utorok, 26. november 2013 09:05 | Autor: TASR

NHL: Halák vychytal nulu, návrat Handzuša, Chára skóroval! | zdroj: © TASR

New York 26. novembra (TASR) - Ďalším skvelým výkonom sa v noci na utorok v zámorskej NHL prezentoval slovenský brankár St. Louis Jaroslav Halák.

V domácom súboji s Minnesotou kryl všetkých 22 súperových striel a aj jeho zásluhou bluesmani vyhrali 3:0. Pre slovenskú reprezentačnú jednotku pre Soči to bol v tomto ročníku už 13. víťazný duel a druhý s čistým kontom a po zásluhe ho vyhlásili za prvú hviezdu stretnutia.

Halák zaznamenal svoj 28. shutout v kariére a 18. ako hráč St. Louis vďaka čomu si upevnil pozíciu na čele historických klubových tabuliek. V aktuálnej sezóne to bolo jeho druhé čisté konto. Slovenský brankár inkasoval už v 30. sekunde, ale po preštudovaní videa rozhodcovia gól neuznali, pretože Zach Parise ho dosiahol vysokou hokejkou. Najviac práce mal Halák v tretej tretine, v ktorej prestrieľala Minnesota domácich v pomere 12:1. "V prvých dvoch tretinách som mal málo roboty, nešli na mňa takmer žiadne strely. Musel som sa byť stále pozorný, čo nie je jednoduché," povedal Halák. Dva góly Blues strelil Alexander Steen a s 19-timi presnými zásahmi je len jeden gól za najlepším kanonierom ligy Alexandrom Ovečkinom. Duel nedohrala najväčšia hviezda Wild Parise, ktorý v druhej tretine inkasoval puk do tela po strele Steena.

Súboj veľkých rivalov Východnej konferencie medzi Bostonom a Pittsburghom priniesol skvelý hokej a napínavé momenty. Boston nakoniec ukončil sedemzápasovú sériu prehier s Pittsburghom v základnej časti, keď duel rozhodol v 34. sekunde predĺženia ofenzívny obranca Torey Krug. Bol to už jeho siedmy gól v sezóne. Bruins mali na dosah víťazstvo v riadnom čase, lenže 0,3 sekundy pred koncom vyrovnal po výbornej práci Chrisa Kunitza zblízka Sidney Crosby a dal svoj 13. gól v sezóne. Kapitán Pittsburghu tak obral kapitána Bostonu Zdena Cháru o víťazný gól. Slovenský obranca totiž v čase 54:45 svojim piatym gólom v sezóne dostal Bruins do vedenia 3:2. Chára poslal švihom puk od modrej čiary smerom na bránku, kde clonil Jaroma Iginla, ale puk za chrbát vlastného brankára tečoval práve Crosby. Boston sa nezložil ani po Crosbyho góle a v nadstavenom čase bleskovo rozhodol. "Nespanikárili sme po inkasovanom góle v závere a sústredili sme sa na predĺženie. Som rád, že to vyšlo," povedal tréner Bostonu Claude Julien, ktorý v predĺžení opäť tvoril formácie z troch útočníkov a jedného obrancu. Zápas v hľadisku sledoval aj bývalý hviezdny útočník Pittsburghu Mario Lemieux. Chára už tradične strávil na ľade veľkú porciu minút - 25:38.

Chicago vyhralo na kanadskom "tripe" tretí zápas po sebe, keď triumfovalo v Edmontone 5:1. Do zostavy "jastrabov" sa vrátil po zranení ruky útočník Michal Handzuš, ktorý naposledy hral 24. októbra v Tampe a nastúpil po 14-tich zápasoch. Robustný center odohral takmer 13 minút, ale svoje osobné štatistiky si nerozšíril. V zostave ale druhý raz po sebe chýbal Marián Hossa, ktorý z rodinných dôvodov odcestoval do Chicaga už pred zápasom vo Vancouveri. "Mali sme výborný vstup do zápasu. Naštartoval nás Toewsov gól v oslabení," povedal kouč Blackhawks Joel Quenneville. Chicago sa posunulo pred Anaheim na čelo celej NHL.

Florida si bez zraneného útočníka Tomáša Kopeckého poradila doma s Philadelphiou 3:1, v tíme hostí príležitosť znova nedostal obranca Andrej Meszároš. Vedenie Panthers zaradilo Kopeckého retroaktívne od piatka so zranením hornej časti tela na listinu zranených a pravdepodobne vynechá aj ďalšie dva zápasy proti NY Rangers a Pittsburghu. Dva góly Floridy strelil útočník Sean Bergenheim, ktorý sa v poslednom období trápil so zraneniami a skóroval prvýkrát od 24. apríla 2012.

Tampa Bay na svojom ľade nedala šancu jazdcom z New Yorku, na ktorými vyhrala hladko 5:0. Útočník Lightning Richard Pánik si počas 14:35 minútového pobytu na ľade na svoje konto pripísal dve strely. Čisté konto zaznamenal Ben Bishop, ktorý pochytal všetkých 37 striel hráčov Rangers.

Kariérny míľnik dosiahol český brankár Winnipegu Ondřej Pavelec, ktorý na ľade New Jersey vychytal svoje 100. víťazstvo v NHL. Jets vyhrali 3:1, Pavelca prekonal len krajan Patrik Eliáš. Columbus, v zostave ktorého stále absentuje Marián Gáborík, triumfoval až nečakane hladko na ľade Toronta v pomere 6:0. Čisté konto zaznamenal ruský brankár Sergej Bobrovskij, ktorému na to stačilo len 18 zásahov. V poslednom deviatom súboji večera zvíťazili Los Angeles vo Vancouveri 3:2 po predĺžení, keď víťazný gól strelil už v 48. sekunde slovinský útočník Anže Kopitar.

sumáre:

BOSTON - PITTSBURGH 4:3 po predĺžení (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 13. Eriksson (Söderberg), 16. Smith (Söderberg, Eriksson), 55. CHÁRA (Krejčí, Lucic), 61. Krug (Marchand, Eriksson) - 21. Neal (Jokinen, Malkin), 52. Neal (Jokinen, Niskanen), 60. Crosby (Kunitz, Neal). Brankári: Rask - Fleury, strely na bránku: 24:31.

TORONTO - COLUMBUS 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)

Góly: 11. Atkinson (Calvert, Anisimov), 11. Umberger (Letestu, Murray), 24. Skille (Letestu), 27. Murray (Johansen, Wisniewski), 50. Johansen (Foligno), 52. Johansen (Foligno, Wisniewski). Brankári: Reimer (52. Bernier) - Bobrovskij, strely na bránku: 18:22.

NEW JERSEY - WINNIPEG 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 17. Scheifele (Frolík, Byfuglien), 28. Kane (Jokinen), 60. Setoguchi (Little, Byfuglien) - 51. Eliáš (Greene, Bernier). Brankári: Brodeur - Pavelec, strely na bránku: 26:22.

TAMPA BAY - NY RANGERS 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 3. Kučerov (Purcell, Brewer), 4. St. Louis (Filppula, Hedman), 24. St. Louis (Filppula, Šustr), 37. Purcell, 60. Purcell (St. Louis, Killorn). Brankári: Bishop - Lundqvist (41. Talbot), strely na bránku: 25:37.

FLORIDA - PHILADELPHIA 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)

Góly: 24. Bergenheim (Hayes, Olsen), 34. Bergenheim (Goc, Gudbranson), 56. Gudbranson (Upshall, Boyes) - 48. Simmonds (Hartnell, Giroux). Brankári: Thomas - Mason, strely na bránku: 31:39.

ST. LOUIS - MINNESOTA 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 2. Sobotka (Colaiacovo, Schwartz), 14. Steen (Bouwmeester, Oshie), 59. Steen. Brankári: HALÁK - Bäckström, strely na bránku: 21:22.

NASHVILLE - PHOENIX 4:2 (3:0, 0:2, 1:0)

Góly: 2. Spaling (Cullen, Smith), 9. Fisher (Wilson, Nyström), 19. Bourque (Stalberg, Legwand), 60. Webber - 30. Boedker (Vermette, Chipchura), 33. Kennedy (Hanzal, Vrbata). Brankári: Mazanec - Smith, strely na bránku: 29:31.

EDMONTON - CHICAGO 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)

Góly: 39. Schultz (Nugent-Hopkins, Hall) - 6. Toews (Saad, Keith), 9. Kane (Shaw, Keith), 22. Oduya (Krüger, Bollig), 26. Shaw (Morin), 59. Shaw (Leddy, Saad). Brankári: Dubnyk (26. Bryzgalov) - Crawford, strely na bránku: 25:27.

VANCOUVER - LOS ANGELES 2:3 po predĺžení (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Góly: 38. Tanev (Higgins, Weise), 47. H. Sedin (D. Sedin, Garrison) - 14. Clifford (Vey, Toffoli), 58. Richards (Carter, King), 61. Kopitar (Vojnov, Regehr). Brankári: Luongo - Scrivens, strely na bránku: 39:22.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 25:38 1 0 1 1 1 0

Richard Pánik (Tampa Bay) 14:35 0 0 0 0 2 0

Michal Handzuš (Chicago) 12:57 0 0 0 0 0 0

Jaroslav Halák (St. Louis) 60:00 0/22 100,00

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/