NHL: Slováci bez bodov, Halák a Budaj mimo akcie

piatok, 13. december 2013 10:05 | Autor: TASR

NHL: Slováci bez bodov, Halák a Budaj mimo akcie | zdroj: © TASR

New York 13. decembra (TASR) - Jedenásť zápasov zámorskej NHL v noci na piatok neprinieslo žiadny bodový zápis slovenského hokejistu. Boston s kapitánom Zdenom Chárom, ktorý odohral vyše 25 minút, vyhral v Edmontone 4:2.

V drese domácich sa už do zostavy nezmestil obranca Martin Marinčin, ktorého vedenie Oilers poslalo na farmu Oklahoma City Barons do AHL.

Boston rozhodol zápas už v prvej tretine, ktorú vyhral 3:0. Chára strávil na ľade 25:33 minúty a raz vystrelil na bránu. Skóre otvoril v 11. minúte svojim prvým gólom v sezóne obranca Dennis Seidenberg, keď ľahkou strelou od modrej čiary prekvapil brankára Devana Dubnyka. Svoj siedmy a ôsmy gól v sezóne zaznamenal Jarome Iginla a potvrdil, že sa mu proti tímu z jeho rodného mesta darí. V 90-tich dueloch proti Oilers strelil už 36 gólov, tieto boli ale prvé v drese iného tímu ako Calgary. "Mali sme skvelý štart, na to sme sa aj sústredili. Vyšlo to. Musím ale oceniť Oilers, majú mladý tím a vytvorili si veľa šancí," citoval oficiálny web proligy Iginlu.

St. Louis v druhom zápase po sebe bez brankára Jaroslava Haláka doma pokorilo Toronto 6:3. Bluesmani vstúpili do zápasu veľmi dobre a po góloch Davida Backesa, Jadena Schwartza a Dereka Roya viedli po prvej tretine 3:0. Halákov náhradník Brian Elliott zaznamenal 19 úspešných zákrokov, útočník Alexander Steen strelil svoj 22. gól v sezóne a je druhým najlepším strelcom NHL za Alexandrom Ovečkinom. V drese Montrealu nedostal šancu brankár Peter Budaj a vo Philadelphii sa predstavila tímová jednotka Carey Price. Domáci vyhrali 2:1, v zostave Flyers chýbal obranca Andrej Meszároš, ktorý bol len zdravým náhradníkom. Svoj druhý gól v sezóne strelil rakúsky útočník Michael Raffl, ktorého posunul tréner Craig Berube do prvej formácie.

Carolina prehrala na ľade Calgary 1:2 po predĺžení, v drese hostí odohral obranca Andrej Sekera 25:34 minúty a pripísal si jeden mínusový bod. Detroit prehral na ľade Tampy Bay 1:2 po samostatných nájazdoch. Útočník Red Wings Tomáš Tatar odohral 17 minút a 42 sekúnd a zaznamenal tri strelecké pokusy. Šancu dostal aj v samostatných nájazdoch, ale brankára Bena Bishopa neprekonal. V šiestej sérii rozhodol o víťazstve kapitán bleskov Martin St. Louis. V domácom tíme absentoval pre suspendáciu jeho krajan Richard Pánik.

Columbus vyhral na ľade New Yorku Rangers 4:2, keď základ úspechu položil v prvej tretine tromi gólmi. Skóre otvoril už v 38. sekunde Matt Calvert, potom sa presadil bývalý hráč Rangers Artem Anisimov a po prvom góle v sezóne Davida Savarda dochytal Henrik Lundqvist, ktorý inkasoval tri góly z trinástich striel. Jazdci ešte v zaujímavej prvej tretine, v ktorej oba tímy vyslali po 16 striel na bránku, znížili gólom Dominica Moora, ktorý si takisto otvoril gólový účet v tejto sezóne. Zápas nedochytal ani hosťujúci brankár Curtis McElhinney, ktorý mal zdravotné problémy a po prvej tretine ho nahradil Mike McKenna. Blue Jackets stále chýba zranený Marián Gáborík.

Ottawskí Senátori zdolali trápiace sa Buffalo tesne 2:1, keď ich skvelým výkonom podržal brankár Craig Anderson, ktorý zazmenal 40 úspešných zákrokov. Viac ako 20 minút odohral vo svojom prvom zápase v NHL 19-ročný obranca Cody Ceci a podal výborný výkon. Ceci nahradil v zostave chorého Marca Methota a stal sa siedmym tínejdžerom v histórii klubu, ktorý nastúpil v obrane Senators. Pred ním sa to podarilo Chrisovi Phillipsovi, Erikovi Karlssonovi, Radkovi Hamrovi, Stanislavovi Neckářovi, Wadeovi Reddenovi a Slovákovi Andrejovi Meszárošovi.

Colorado vyhralo vo Winnipegu 4:3 po nájazdoch, keď jednozačnou hviezdou zápasu bol Matt Duchene. Dvadsaťdvaročný center strelil dva góly, pripísal si asistenciu a nakoniec aj rozhodol v nájazdoch. Avalanche prehrávali 0:2, ale nakoniec otočili skóre a prerušili sériu dvoch prehier. Phoenix zdolal aj bez najproduktívnejšieho hráča Shane Doana, ktorý chýbal v treťom zápase po sebe, New Yorkom Islanders 6:3. Ostrovania znížili dvomi gólmi v druhej tretiny na 3:4, ale dvojgóloví strelci Mikkel Boedker a Rob Klinkhammer potvrdili víťazstvo Coyotes. Islanders sa veľmi trápia, prehrali už jedenásty z posledných dvanástich duelov a s 23 bodmi sú druhým najhorším tímom v NHL.

sumáre:

NY RANGERS - COLUMBUS 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)

Góly: 15. Moore (Richards), 52. Girardi (Zuccarello, Del Zotto) – 1. Calvert (Atkinson, Ťuťin), 9. Anisimov (Comeau, Jenner), 12. Savard, 59. Johansen (Ťuťin). Brankári: Lundqvist (12. Talbot) - McElhinney (21. McKenna), strely na bránku: 34:27.

PHILADELPHIA - MONTREAL 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 14. Raffl (Voráček, Giroux), 30. Giroux (Voráček, B. Schenn) – 60. Galčenjuk. Brankári: Mason - Price, strely na bránku: 27:21.

OTTAWA - BUFFALO 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Góly: 10. Ryan (Turris, Conacher), 27. Smith (Turris, Ryan) – 18. Ennis (Stafford, McBain). Brankári: Anderson - Miller, strely na bránku: 32:41.

TAMPA BAY - DETROIT 2:1 po nájazdoch (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 40. Kučerov (Brown), rozh. nájazd St. Louis - 16. Quincey (Nyquist, Franzen). Brankári: Bishop - Gustavsson, strely na bránku: 27:29.

ST. LOUIS - TORONTO 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)

Góly: 5. Backes (Steen, Bouwmeester), 13. Schwartz (Sobotka, Jackman), 17. Roy (Stewart, Schwartz), 21. Stewart (Sobotka, Schwartz), 48. Steen (Oshie, Pietrangelo), 60. Backes – 22. Kadri (Kessel), 55. Kuľomin (Raymond, Smith), 57. Van Riemsdyk. Brankári: Elliott - Reimer (17. Bernier), strely na bránku: 36:22.

NASHVILLE - DALLAS 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Góly: 20. Hörnqvist (Legwand, Weber), 20. Legwand (Josi, Weber), 30. Gaustad (Wilson, Bourque) – 19. Cole (Chiasson). Brankári: Hutton - Lehtonen, strely na bránku: 30:34.

WINNIPEG - COLORADO 3:4 po nájazdoch (2:1, 0:2, 1:0 - 0:1)

Góly: 1. Wheeler (Enström, Little), 6. Frolík (Trouba, Clitsome), 50. Wheeler (Scheifele, Clitsome) – 16. Duchene (O'Reilly, Guenin), 35. O'Reilly (Duchene, Sarich), 40. Duchene (MacKinnon), rozh. nájazd Duchene. Brankári: Pavelec - Varlamov, strely na bránku: 38:26.

CALGARY - CAROLINA 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 38. McGrattan (Bouma, Byron), 65. Butler (Byron, Backlund) - 52. Skinner (Ruutu, E. Staal). Brankári: Ramo - Peters, strely na bránku: 30:30.

PHOENIX - NY ISLANDERS 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)

Góly: 15. Yandle (Ekman-Larsson, Vrbata), 23. Klinkhammer (Ribeiro, Murphy), 25. Boedker (Vermette, Yandle), 27. Ribeiro (Klinkhammer), 39. Boedker (Ribeiro), 55. Klinkhammer – 14. Boulton (MacDonald, Strait), 32. Tavares (Vanek, Ness), 34. Okposo (Strait, Nielsen). Brankári: Smith - Poulin, strely na bránku: 37:24.

EDMONTON - BOSTON 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)

Góly: 24. Perron (J. Schultz, N. Schultz), 38. Perron (Eberle, Petry) – 11. Seidenberg, 17. Iginla (Seidenberg, Krejčí), 19. Marchand (Bergeron), 60. Iginla (Krejčí, Miller). Brankári: Dubnyk (20. LaBarbera) - Johnson, strely na bránku: 41:31.

SAN JOSE - MINNESOTA 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Góly: 6. Pavelski (Boyle, Thornton), 15. Hertl (Wingels), 24. Pavelski (Irwin, Thornton) - 53. Brodin (Fontaine, Suter). Brankári: Niemi - Bäckström, strely na bránku: 39:30.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 17:42 0 0 0 0 3 2

Andrej Sekera (Carolina) 25:34 0 0 0 -1 1 0

Zdeno Chára (Boston) 25:33 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/