NBA: San Antonio s najlepším štartom za 29 rokov - súhrn

štvrtok, 18. november 2010 11:41 | Autor: TASR

NBA: San Antonio s najlepším štartom za 29 rokov - súhrn | zdroj: SITA

Basketbalisti New Orleans Hornets odplatili v stredu Dallasu svoju zatiaľ jedinú porážku v aktuálnej sezóne NBA z pondelka, hoci Mavericks mali zápas v prvom polčase nasmerovaný k opätovne úspešnému koncu. V druhej polovici duelu začal rozdávať prihrávky Chris Paul a Hornets vyrovnali stav.

Napokon v záverečných sekundách rozhodli dva kľúčové zisky lopty v podaní Davida Westa, vďaka ktorým si domáci hráči udržali tesné víťazstvo 99:97.

Pre obrat boli pritom dôležité hneď úvodné chvíle druhého polčasu, keď v prvých niečo viac ako ôsmich minútach zaznamenali Hornets hernú pasáž v pomere 27:7. Dallas sa potom spamätal a hra mala až do konca vyrovnaný priebeh. Napokon rozhodli spomínané momenty v hlavnej úlohe s Davidom Westom. Najskôr za stavu 98:97 ukradol loptu Dirkovi Nowitzkému v čase 2,7 sekundy do konca duelu a po následnom taktickom faule premenil jeden trestný hod. Dallas potom rozohrával dlhou prihrávkou cez polovicu ihriska a bol to opäť West, ktorý výborne prečítal úmysel súpera a 1,9 sekundy pred koncom loptu zachytil do svojich rúk. "Dobre sme odhadli, že to budú smerovať na Dirka. Vedel som, že Mek (Emeka Okafor) je za mnou a môže zasiahnuť na perimetri. Tak som sa pokúsil dostať k lopte ja a našťastie sa nám snahu súpera podarilo zastaviť," vrátil sa po zápase ku kľúčovému momentu 30-ročný krídelník West.

Aj v zápase v San Antoniu bola kľúčová tretia časť hry, v ktorej sa domáci Spurs otriasli z desaťbodového manka z prvého polčasu a jednoznačným spôsobom odvrátili hrozbu prerušenia sedemzápasovej série víťazstiev. Domáci hráči pritom znegovali výkon Derricka Rosa, ktorý druhý večer po sebe zaznamenal 33 bodov. Problémom Bulls bola distribúcia lopty v útoku a hlavne finálna prihrávka. Samotný Rose pri doterajšom priemere 9,2 asistencie na zápas zaznamenal v stredu iba jedinú, jeho mužstvo na finálne prihrávky prehralo 17:24. „Rose je skvelý hráč. Má to v ruke. Tímovou prácou sme dnes zabezpečili, aby svoju skvelú hru neprenášal prihrávkami aj na spoluhráčov," poznamenal k zablokovaniu Rosovych dirigentských schopností tréner Spurs Gregg Popovich. San Antonio sa môže pýšiť bilanciou 9-1 v úvode sezóny prvýkrát po 29 rokoch.

Záblesk možnej budúcej formy predviedlo Miami, ktoré prevalcovalo Phoenix 123:96, pričom traja najlepší strelci mužstva boli Chris Bosh, LeBron James a Dwyane Wade. Kľúčom k úspechu nebol len ofenzívny koncert hráčov, ale aj hra v obrane, v ktorej Heat, podobne ako Spurs v prípade Rosa, zamedzili prihrávkam Steva Nasha z postu rozohrávača. Nash v prvom polčase nezaznamenal ani jednu asistenciu, čo sa naposledy stalo v roku 2003. Napokon skončil iba s dvoma prihrávkami s bodovým vyústením. Okrem toho Heat vyhrali aj štatistiku doskokov v pomere 42:32.

Utah v zápase s New Jersey zaznamenal iba 5 strát lôpt (v prvom polčase jedinú) a všetkým jeho hráčom základnej zostavy sa podarilo zaznamenať dvojciferný počet bodov. Jazz aj vďaka týmto faktom vyhrali 98:88. Podobne vyrovnaný strelecký koncert predviedli aj Celtics proti oslabenému Washingtonu. Boston mal v dueli precíznu streľbu s úspešnosťou na úrovni 65,8 percenta a pohodlne a očakávane vyhral 114:83.

Miami - Phoenix 123:96 (27:24, 37:19, 36:30, 23:23)

Najviac bodov: Bosh 35, L. James 20, Wade 17 - Nash 17, Grant Hill 15, Frye 14, 19 600 divákov

Philadelphia - Toronto 86:94 (26:25, 21:21, 24:23, 15:25)
Najviac bodov: Brand 27, Holiday 17, Turner 11 (12 doskokov) - Bargnani 30, Weems 25, Calderon 12, 12 164 divákov

Detroit - LA Lakers 90:103 (25:34, 20:25, 18:25, 27:19)

Najviac bodov: Stuckey 18, Prince 13, Daye 12 - Bryant 33, P. Gasol 25 (12 doskokov), Odom 15 (14 doskokov), 20 284 divákov

Boston - Washington 114:83 (33:28, 27:16, 29:25, 25:14)
Najviac bodov: Pierce 23, Garnett 18, S. O`Neal 13 - N. Young 20, A. Thornton 15, Hinrich a Blatche po 10, 18 624 divákov

Oklahoma City - Houston 116:99 (28:23, 36:30, 30:26, 22:20)

Najviac bodov: Durant 24, Westbrook 21 (12 asistencií), D. J. White 12 - Scola 26, Kevin Martin 19, I. Smith 12, 17 509 divákov

Minnesota - LA Clippers 113:111 (28:28, 33:33, 27:24, 25:26)
Najviac bodov: Beasley 33, Love 24 (14 doskokov), C. Brewer 14 - E. Gordon 30, B. Griffin 26 (17 doskokov), Al-Farouq Aminu 17, 12 909 divákov

New Orleans - Dallas 99:97 (23:31, 19:21, 33:17, 24:28)
Najviac bodov: Paul 20 (11 asistencií), Belinelli a David West po 17 - Nowitzki 29, Terry 16, Kidd 11, 13 828 divákov

Utah - New Jersey 98:88 (24:25, 29:22, 24:23, 21:18)
Najviac bodov: D. Williams 23, P. Millsap 19 (15 doskokov), A. Jefferson 16 - Morrow 24, D. Harris 19, B. Lopez 17, 19 314 divákov

San Antonio - Chicago 103:94 (18:25, 19:22, 37:12, 29:35)
Najviac bodov: T. Parker 21, Ginobili 20, Duncan 16 (18 doskokov) - D. Rose 33, Deng 18, Noah (14 doskokov), Korver a R. Brewer po 10, 18 581 divákov

Sacramento - New York 106:113 (27:14, 22:40, 25:29, 32:30)
Najviac bodov: T. Evans 23, C. Landry 21, Udrih 18 - Gallinari a Stoudemire (10 doskokov) po 27, Felton 16, 12 817 divákov