Main Content

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (5.): Čilič prichádza!

utorok, 9. február 2010 09:04 | Autor: Zdenko Takáč

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (5.): Čilič prichádza!
Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (5.): Čilič prichádza! | zdroj: internet

Ako každý utorok, aj dnes prinášame ďalší diel pravidelnej rubriky „Tenis: Prehľad uplynulého týždňa“. Po Australian Open bolo tenisové dianie pomerne pokojné, preto sa zameriame na priblíženie hráča, ktorý by v krátkej budúcnosti mohol miešať karty v absolútnej špičke. Je ním Chorvát Marin Čilič.

 

PBZ Zagreb Indoors, Záhreb, Chorvátsko, ATP World Tour 250 (tvrdý povrch v hale)

V Záhrebe obhájil vlaňajší triumf domáci Marin Čilič, ktorý, ako nasadená jednotka, potvrdil papierové predpoklady. Chorvát získal už druhý tohtoročný titul z troch odohraných turnajov (predtým vyhral v Chennai a na Australian Open prehral v semifinále s Murrayom). Nikto na okruhu sa tento rok nemôže pochváliť lepšou zápasovou bilanciou ako 21 ročný nováčik v prvej desiatke rebríčka ATP – 15 víťazstiev a 1 prehra. Čilič hneď na úvod sezóny jasne naznačil, že predpoklady o jeho prieniku medzi absolútnu špičku sa veľmi rýchlo môžu stať realitou. Ako sa v posledných rokoch postupne k Federerovi pridávali v boji o svetovú jednotku Nadal, Djokovič, Murray a Del Potro, tak do tejto vyberanej spoločnosti môžeme teraz zaradiť už aj Čiliča. Podľa rebríčkového postavenia síce zatiaľ ešte nie, ale podľa výkonov už rozhodne áno. A dovolím si predpovedať, že na konci sezóny bude tento sympatický Chorvát v prvej päťke.

Skúsme sa trochu pozrieť na hru Čiliča. Pri jeho 198 cm je jasné, že základom bude výborný servis. To pre Chorváta platí do bodky. Jeho silnou stránkou však nie je iba tvrdé prvé podanie (ktoré patrí medzi najlepšie na svete), ale najmä jeho druhé podanie s obrovskou rotáciou a presnosťou. Práve tým dokáže znepríjemňovať súperom život a vo chvíľach, keď sa mu prvý servis dostatočne nedarí, si dokáže pomôcť aj kvalitným druhým podaním. To je základ, na ktorom môže stavať svoje úspechy. Hru má podobnú, ako druhý dlháň z absolútnej špičky Del Potro – tvrdé, ale pritom veľmi isté údery z forhendu aj bekhendu. Hrať proti nemu stereotypné výmeny na istotu nie je moc efektívne. Obojručný bekhend hrá trochu neštýlovo – veľmi blízko pri tele, ale napriek tomu tento jeho úder dosahuje výborné parametre. Lepšou stranou je však určite forhend. Ten má doslova drvivý, a keď sa doňho dostane a má svoj deň, len veľmi ťažko sa mu protihráč ubráni. Presvedčili sa o tom koncom minulého roka Nadal (toho doslova zmietol z kurtu 6:1, 6:3 v minuloročnom semifinále China Open), či Murray (podľahol Čiličovi 7:5, 6:2, 6:2 v osemfinále US Open ). Jedinú tohtoročnú prehru mu uštedril práve Murray v semifinále Australian Open, aj tá bola do určitej miery ovplyvnená Čiličovou únavou po predchádzajúcich troch päťsetových maratónoch. Pohybovo sa vysoký Chorvát samozrejme nemôže úplne vyrovnať najrýchlejším hráčom na okruhu, ale vzhľadom na jeho výšku je na tom s pohybom po kurte výborne. Psychicky zatiaľ pôsobí veľmi vyrovnane a sústredene. Skúška jeho odolnosti však ešte len príde. Je bežné, že mladí hráči vyzerajú psychicky silní, kým sa od nich veľa neočakáva, ale zlyhávajú, keď sa stávajú favoritmi a je na nich neustály tlak. Myslím, že to je práve problém Djokoviča v posledných dvoch rokoch, a ako sa s týmto tlakom vyrovná Čilič, ukáže až čas.

V Záhrebe dal o sebe vedieť aj náš Lukáš Lacko. V druhom kole vyradil nasadenú dvojku, domáceho Ivana Ljubičiča. Lacko ukázal, že jeho sebadôvera v poslednom čase podstatne rastie. S Ljubičičom nestratil pôdu pod nohami, ani keď za stavu 7:6, 5:2 nedokázal dotiahnuť zápas do víťazného konca a piatimi prehratými hrami v rade stratil druhý set. V treťom sa od začiatku koncentroval na hru a nakoniec ho po vyrovnanom priebehu v tajbrejku vyhral. V štvrťfinále však už Lacko nestačil na Nemca Petzschnera a podľahol mu 6:7, 6:2, 6:2. Napriek tomu sa dostal v rebríčku ATP zatiaľ na svoje maximum - patrí mu 68. priečka.

Podrobné výsledky PBZ Zagreb Indoors:

dvojhra,
štvorhra.


SA Tennis Open, Johannesburg, Južná Afrika, ATP World Tour 250 (tvrdý povrch)

V Johannesburgu až do semifinále išlo všetko podľa predpokladov. Dvaja najvyššie nasadení hráči, Gael Monfils a David Ferrer, sa medzi najlepšiu štvoricu dostali bez väčších problémov a všeobecne sa očakávalo sa francúzsko-španielské finále. To sa síce nakoniec aj uskutočnilo, ale namiesto Monfilsa bol v ňom jeho krajan Stéphane Robert a namiesto Ferrera zase jeho krajan Feliciano López. Nakoniec dominoval posledný menovaný a získal tak druhý titul z turnaja ATP v kariére.

Podrobné výsledky SA Tennis Open:

dvojhra,
štvorhra.

 

Movistar Open, Santiago, Čile, ATP World Tour 250 (antuka)

Na prvom antukovom turnaji sezóny získal druhý titul kariéry Thomazs Bellucci. Tento nenápadný 22 ročný Brazílčan si v semifinále poradil so svetovou 12, jednotkou turnaja, Fernandom Gonzálesom a potom vo finále so svetovou 27 Juanom Monacom. Znamená to preňho posun v rebríčku na, zatiaľ najvyššiu, 28. priečku.

Podrobné výsledky Movistar Open:

dvojhra,
štvorhra.


Pohár federácie (FedCup)

Počas týždňa sa neuskutočnil žiadny turnaj WTA, pretože sa hralo prvé kolo Pohára federácie. V prvej svetovej skupine sa cez víkend rozhodlo o semifinálových dvojiciach Taliansko-Česko USA-Rusko. Taliansko síce prehrávalo na Ukrajine 1:0, ale potom už pustilo iba jeden set a vyhralo 4:1. Podobne jednoznačne uspelo aj USA vo Francúzsku, pričom obe krajiny hrali bez svojich najväčších opôr. Tvrdý boj sa odohral v Česku a v Srbsku. Naši susedia až v štvorhre rozhodli o svojom víťazstve 3:2 nad Nemeckom a podobne obhajkyne pohára Rusky sa tešili po víťaznej štvorhre v Srbsku. Domácim nepomohli ani dva body Jankovičovej.

Prvá svetová skupina skupina:

Ukrajina - Taliansko 1:4

Česko - Nemecko 3:2

Srbsko - Rusko 2:3

Francúzsko - USA 1:4

V druhej svetovej skupine sa takisto odohralo prvé kolo. Náš potešili naše dievčatá, ktoré bez problémov porazili oslabenú Čínu. Celkový výsledok 3:2 síce naznačuje vyrovnaný zápas, ale naše viedli bez straty setu už 3:0. Číňanky potom iba kozmeticky upravili výsledok, keď Hantuchovú nahradila Kristína Kučová, ktorá svoj debut nezvládla a štvorhru naše vzdali pre zranenie nohy Cibulkovej. To znamená, že Slovenky sa stretnú s niektorým zo štvorice porazených družstiev prvej skupiny o postup medzi elitnú osmičku. Každý z možných súperov – Ukrajina, Nemecko, Srbsko a Francúzsko má svoju kvalitu, ale rozhodne je v silách našich, aby sa, ako celkové víťazky Pohára federácie z roku 2002, vrátili do prvej skupiny. Žrebovanie sa uskutoční v stredu 10.2.2010.

Druhá svetová skupina:

Austrália – Španielsko 3:2

Poľsko – Belgicko 2:3

Estónsko – Argentína 4:1

Slovensko – Čína 3:2

 

Dominika Cibulková (30.) - Chan Sin-Jun (165.) 6:1, 6:4

Daniela Hantuchová (27.) - Šuai Čang (152.) 6:0, 6:1

Dominika Cibulková - Šuai Čang 6:4, 6:1

Kristína Kučová (109.) - Chan Sin-Jun 1:6, 1:6

Kristína Kučová, Dominika Cibulková - Šuai Čang, Chan Sin-Jun 3:2 skreč Slovensko