piatok, 17. január 2014 10:05 | Autor: TASR

New York 17. januára (TASR) - Zámorská hokejová NHL pokračovala v noci na piatok 11 zápasmi. V drese Philadelphie si kanadské bodovanie rozšíril slovenský reprezentant Andrej Meszároš za jeden gól a jednu asistenciu.

Jeho tímu to však nestačilo a Nashvillu podľahol 3:4 pp a sn. Meszároš asistoval pri prvom góle svojho tímu už v 2. minúte stretnutia a päť sekúnd pred koncom druhej tretiny zaznamenal svoj druhý gól v sezóne. Z víťazstva sa netešilo St. Louis s brankárom Jaroslavom Halákom. Nad jeho sily bolo Los Angeles, ktoré triumfovalo 4:1. Slovenský gólman si pripísal 27 úspešných zákrokov a stretnutie ukončil s 90-percentnou úspešnosťou zákrokov. Naplno bodoval Boston, keď na ľade Dallasu vyhral 4:2. V drese hostí sa Zdeno Chára, ktorý bol s 26:26 min najvyťaženejším hráčom, prezentoval dvoma strelami na bránu. Okrem toho si zapísal jednu plusku a odsedel dve trestné minúty. Detroit v zostave s Tomášom Jurčom si z ľadu NY Rangers odviezol tesnú prehru 0:1 a neuspel už v druhom stretnutí za sebou.

V New Yorku rozhodol o víťazstve Rangers nad Detroitom Red Wings jediný gól, ktorý v 55. minúte strelil so šťastím nórsky útočník Mats Zuccarello. "Nahrával som Pouiliotovi, ale od hokejky obrancu (Brian Lashoff) sa puk odrazil do bránky," povedal strelec gólu. Celý duel videli diváci skvelý brankársky súboj Henrika Lundqvista a Jimmyho Howarda, ktorí predvádzali krásne zákroky. Nakoniec si čisté konto udržal len Lundqvist, ktorý chytil 38 striel hostí, Howard zaznamenal 47 zásahov. Svoj siedmy duel v sezóne a prvý od 30. decembra odohral za Detroit Tomáš Jurčo. Mladý slovenský útočník strávil na ľade 13 minút a 11 sekúnd, zaznamenal tri strely a mínusový bod, keď stratil v útočnom pásme puk a z brejku Rangers skórovali. V ofenzíve bol Jurčo nebezpečný, v prvej tretine mal veľkú šancu a tréner mu dôveroval natoľko, že ho poslal na ľad aj na záverečné sekundy pri power play Detroitu. Red Wings boli blízko k vyrovnaniu, ale v poslednej minúte skončila strela obrancu Niklasa Krönwalla len na žrdi. Detroitu chýbal slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý sa bol na Slovensku rozlúčiť so svojim otcom.f

Nashville vyhral vo Philadelphii 4:3 po nájazdoch, keď až v siedmej sérii rozhodol švajčiarsky obranca Roman Josi. "Predátori" triumfovali v nájazdoch vôbec prvýkrát v sezóne na siedmy pokus. Výbornú formu z posledných týždňov potvrdil slovenský obranca Flyers Andrej Meszároš, ktorý strelil svoj druhý gól v sezóne a zaznamenal aj 10. asistenciu. Bodový účet si otvoril už po 86 sekundách, keď po jeho akcii skóroval Brayden Schenn a potom päť sekúnd pred koncom druhej tretiny krásnym gólom vyrovnal na 2:2. Meszároš si nakorčuľoval do útočného pásma, dostal prihrávku od Wayna Simmondsa a presnou a tvrdou strelou švihom prekonal Cartera Huttona. Hostia potom viedli 3:2, ale duel dostal do predĺženia pri hre bez brankára Simmonds.

Kanadské derby medzi Ottawou a Montrealom rozhodol v 23. sekunde predĺženia obranca Canadiens P.K. Subban, ktorý figuruje v nominácii Kanady do Soči. Zápas mal zaujímavý priebeh. Montreal viedol v 16. minúte 3:0, ale domáci "senátori" ešte v prvej tretiny znížili na rozdiel jedného gólu a potom v druhej časti po góloch kanonierov Bobbyho Ryana a Kyla Turrisa otočili skóre vo svoj prospech. Duel dostal do predĺženia český útočník Tomáš Plekanec, ktorý v 52. minúte so šťastím premenil sólový únik. Jeho strelu totiž brankár Craig Anderson vyradil, ale vracajúci sa obranca Jared Cowen si puk zrazil nešťastne korčuľou do vlastnej bránky.

Hokejisti New Yorku Islanders vyhrali v Tampe 2:1 po nájazdoch, keď rozhodol gólom z prvej série Frans Nielsen. "Ostrovania" zvíťazili v štvrtom z posledných piatich duelov počas "tripu" na súperových ľadoch. V drese domácich Lightning odohral útočník Richard Pánik 10:54 minúty a dvakrát vystrelil na bránku. V tretej tretine sa blysol aj v defenzíve, keď v páde zneškodnil brejk dvoch na jedného v podaní hviezd Islanders Johna Tavaresa a Thomasa Vaneka.

Prvý shutout v kariére zaznamenal náhradný brankár San Jose Alex Stalock, ktorý chytil všetkých 24 striel domácej Floridy a zaslúžil sa o víťazstvo Sharks 3:0. V drese domácich Panthers strávil útočník Tomáš Kopecký na ľade 14 minút a 37 sekúnd, zaznamenal dve strely a dva mínusové body.

Zápas proti Los Angeles sa vôbec nevydaril brankárovi St. Louis Jaroslavovi Halákovi a Kings vyhrali na ľade Blues 4:1. Slovenský brankár inkasoval už v 3. minúte z hokejky obrancu Jasona Muzzina, keď mal zakrytý výhľad a nezareagoval na strelu od modrej čiary. Nie príliš istý zákrok predviedol aj v 43. minúte, keď vyrazil nahodenie Trevora Lewisa z rohu a puk sa od korčule obrancu Blues Jadena Schwartza odrazil do vlastnej bránky. O dve minúty sa Halák červenal ešte viac. V presilovke Blues stratil v rohu puk a Lewis svojim druhým gólom v zápase jeho zaváhanie využil. "Urobil som chybu v najhoršom možnom čase, keď sme mali šancu vyrovnať. Je to neakceptovateľné," povedal Halák. Posledný gól dali Kings do prázdnej bránky. Blues vo svojom 3600. zápase v histórii klubu prerušili päťzápasovú víťaznú domácu sériu.

Boston vyhral v Dallas 4:2. Skóre duelu otvoril 4 sekundy pred koncom druhej tretiny český útočník David Krejčí, v záverečnej časti padlo ďalších päť gólov. "Bol to veľmi náročný zápas a víťazstvo sme doslova vybojovali," povedal slovenský kapitán Bostonu Zdeno Chára, ktorý bol na ľade 26 minút a 26 sekúnd, dvakrát vystrelil na bránku, zaznamenal plusový bod a dve trestné minúty za potýčku s Vernonom Fiddlerom. V druhej tretine Chára nešťastne zranil vlastného brankára Chada Johnsona, keď ho pri útoku Dallasu zasiahol hokejkou do hlavy a spôsobil mu krvavé zranenia pri oku. Johnson po ošetrení zápas dochytal.

V Minnesote zvíťazili domáci Wild nad Edmontonom 4:1. Obranca Oilers Martin Marinčin odohral 17:12 minúty a zaznamenal mínusový bod. Dvadsaťjedenročný hokejista bol "namočený" v dvoch góloch Minnesoty. Pri prvom ho o puk obral Mikael Granlund a prihral na gól Jasonovi Pominvillovi a po Marinčinovej chybe strelili Wild aj gól na 4:1 už v 8. sekunde tretej tretiny. Mladý Slovák po buly nezvládol súboj v strednom pásme, nestihol sa vrátiť na svoju pozíciu a Jason Zucker po prihrávke Danyho Heatleyho uzavrel skóre duelu.

Phoenix zdolal doma trápiaci sa Vancouver 1:0, keď Mike Smith zaznamenal 28 zásahov a tešil sa z 25. shutoutu v kariére a z prvého v sezóne. Jediným gól duelu strelil Antoine Vermette, ktorý skóroval prvýkrát po jedenástich dueloch.

sumáre:

NY RANGERS - DETROIT 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 55. Zuccarello (Brassard, Pouliot). Brankári: Lundqvist - Howard, strely na bránku: 48:38.

PHILADELPHIA - NASHVILLE 3:4 po nájazdoch (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 2. B. Schenn (Simmonds, MESZÁROŠ), 40. MESZÁROŠ (Simmonds, Streit), 59. Simmonds (Hartnell, Timonen) – 11. Nyström (Bourque, Weber), 17. Legwand (Fisher, Weber), 46. Weber (Legwand, Josi), rozh. nájazd Josi. Brankári: Mason - Hutton, strely na bránku: 30:37.

OTTAWA - MONTREAL 4:5 po predĺžení (2:3, 2:0, 0:1 - 0:1)

Góly: 18. MacArthur (Karlsson, Cowen), 19. Karlsson (Spezza, Cowen), 38. Ryan (Greening), 39. Turris (MacArthur, Karlsson) – 3. Plekanec (Moen, Gorges), 15. Pacioretty (Desharnais, Markov), 16. Desharnais (Gallagher, Jemelin), 52. Plekanec (Gionta, Gorges), 61. Subban. Brankári: Anderson - Price, strely na bránku: 44:23.

TAMPA BAY - NY ISLANDERS 1:2 po nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. St. Louis (Filppula, Johnson) - 39. Vanek (Nielsen, Tavares), rozh. nájazd Nielsen. Brankári: Bishop - Poulin, strely na bránku: 30:30.

FLORIDA - SAN JOSE 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 40. Thornton (Burns, Pavelski), 45. Nieto (Kennedy, Marleau), 52. Pavelski (Burns, Stuart). Brankári: Thomas - Stalock, strely na bránku: 24:39.

ST. LOUIS - LOS ANGELES 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)

Góly: 26. Oshie z tr. strieľania - 3. Muzzin (Fraser, Nolan), 43. Lewis (Vojnov, Quick), 45. Lewis (Doughty, Stoll), 60. Carter (Kopitar, Vojnov). Brankári: HALÁK - Quick, strely na bránku: 29:31.

MINNESOTA - EDMONTON 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 11. Pominville (Granlund, Scandella), 37. Prosser (Pominville), 39. Fontaine (Brodziak, Cooke), 41. Zucker (Heatley, Coyle) – 23. Eberle. Brankári: Kuemper - Scrivens, strely na bránku: 33:21.

DALLAS - BOSTON 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Góly: 42. Cole (Seguin, Goligoski), 59. Benn (Seguin, Connauton) – 40. Krejčí (Lucic), 44. Marchand (Bergeron), 56. Lucic (Krejčí, Krug), 60. Bergeron (Campbell, Smith). Brankári: Lehtonen - Johnson 34:41.

COLORADO - NEW JERSEY 2:1 po nájazdoch (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 1:0)

Góly: 9. O'Reilly (Bordeleau, Malone), rozh. nájazd Duchene - 49. Boucher (Loktionov, Merrill). Brankári: Varlamov - Schneider, strely na bránku: 38:34.

CALGARY - WINNIPEG 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)

Góly: 41. Giordano (Byron, Stempniak), 52. Bouma (Wideman) – 6. Little (Frolík, Ladd), 9. Byfuglien (Jokinen, Thorburn), 30. Scheifele (Wheeler, Thornburn), 38. Jokinen (Ladd, Little), 43. Trouba (Wheeler, Scheifele). Brankári: Berra - Pavelec, strely na bránku: 22:23.

PHOENIX - VANCOUVER 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól: 13. Vermette (Yandle, Ekman-Larsson). Brankári: Smith - Lack, strely na bránku: 23:29.

Jaroslav Halák (St. Louis) 58:27 3/30 90,00

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/