Main Content

Marina Bay Floating Stadium – „plávajúca futbalová plošina“

streda, 22. január 2014 12:37 | Autor: Silvia Petrašková

Marina Bay Floating Stadium – „plávajúca futbalová plošina“
Marina Bay Floating Stadium – „plávajúca futbalová plošina“ | zdroj: © TASR

Old Trafford, Nou Camp, či nemecká Allianz Arena? Zabudnite na podobné futbalové skvosty v Singapure majú štadión, ktorému sa len tak nejaký nevyrovná. Jeho futbalové ihrisko je totiž vybudované priamo na miestnej vodnej priehrade.

Tento netradičný architektonický unikát je skutočnou pýchou mesta. Oproti iným štadiónom je typický najmä tým, že sa nachádza na otvorenom priestranstve bez strešnej krytiny. Architekt tohto športového veľdiela si nerobil veľkú hlavu ani s kapacitnou veľkosťou štadióna. Klasická tribúna pre fanúšikov je totiž vybudovaná len z jednej strany, samozrejme na pevnine. Aj napriek tomu sa ňu zmestí viac ako 30 000 fanúšikov. Pre tých, ktorí si na nej nestihli „obsadiť flek“ ponúka Marina Bay Floating Stadium možnosť sledovania športových zápasov priamo v miestnej priehrade. V nej síce počas dlhých zápasových minút s určitosťou zmoknete, ale o netradičný športový zážitok máte zaručene postarané.

Prevažná časť štadióna je vyrobená z ocele. S dĺžkou 120 m a šírkou 83 m je bezpochyby najväčším plávajúcim športovým ihriskom na svete. Účelové využite je skutočne všestranné. Na svoje si na ňom prídu nielen športoví fanúšikovia, ale aj zanietenci koncertov, umenia, či iných kultúrnych vystúpení.

Štadión Marina Bay Float v Singapure bol slávnostne otvorený 20. mája 2007 a o tri mesiace bol už súčasťou vystúpenia vodných lyžiarov Waterfest Singapur. O rok neskôr v septembri 2008 sa tu konala veľká cena F1 Singapore Grand Prix. V auguste 2010 bol hlavným štadiónom pre účely letných olympijských hier mládeže a svoje nezostal nič dlžný ani spomínanému futbalu.

Prvý futbalový zápas na vode na ňom okúsili hráči miestnej amatérskej futbalovej ligy ESPZEN. To akým výsledkom sa skončil a o koľko futbalových lôpt, ktoré skončili vo vode, boli organizátori chudobnejší nevedno. Isté je však to, že kôli takémuto netradičnému futbalovému zážitku sa do ďalekej juhovýchodnej Ázie určite oplatilo vycestovať.