Vo štvrtok sa uskutočnia voľby dejísk MS 2018 a 2022
Vo štvrtok 2. decembra od 16.00 h SEČ sa v sídle Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo švajčiarskom Zürichu rozhodne o organizátoroch záverečných turnajov majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022.
Osud štyroch (2018), resp. piatich kandidatúr (2022) bude mať v rukách 22 členov exekutívy riadiaceho orgánu svetového futbalu, ktorí v tzv. úplnom hlasovaní rozhodnú o víťazoch úmorného volebného boja.
Prvýkrát v histórii sa FIFA rozhodla spojiť procesy výberu usporiadateľov dvoch svetových šampionátov a treba priznať, že tento krok jej príliš nevyšiel. Chybu nedávno priznal aj prezident FIFA Sepp Blatter, no zároveň zdôraznil, že neexistuje cesta späť a začaté dielo sa musí dokončiť. "Zdalo sa nám, že spojenie kandidačného procesu je dobré. Beriem zaň plnú zodpovednosť. Teraz to však nevyzerá ako najlepšia vec. Dostali sme sa do tejto situácie a musíme sa z nej vyhrabať," povedal prvý muž svetového futbalu približne mesiac pred samotnými voľbami.
Keďže FIFA dodržuje pri voľbách dejísk majstrovstiev sveta princíp rotácie kontinentov, o šampionát v roku 2018 sa vo finále uchádzajú výlučne európske krajiny. Samostatne kandidujú Anglicko a Rusko, ktoré patria medzi favoritov na úspech, svoje sily sa rozhodli spojiť dve krajiny z Pyrenejského polostrova Portugalsko a Španielsko a dva štáty Beneluxu - Holandsko a Belgicko. Najlepších 32 reprezentačných mužstiev tejto planéty by o ďalšie štyri roky, teda v roku 2022, radi privítali v Austrálii, Japonsku, Katare, Kórejskej republike a Spojených štátoch amerických. Ešte pred voľbami sa svoje kandidatúry rozhodli stiahnuť Mexičania (uchádzali sa ešte o obe MS) a Indonézania (len 2022).
Nech už voľby dopadnú akokoľvek, usporiadajúce krajiny týchto dvoch majstrovstiev sa pravdepodobne nikdy nezbavia nepríjemných podozrení a obvinení, že ich víťazstvo mohlo byť dosiahnuté nečestne. Aj v minulosti sa síce objavili informácie o korupcii či ovplyvňovaní hlasov, vždy sa tak však stalo až po skončení procesu a nikdy nie v jeho priebehu. Pre podozrenie z korupcie už FIFA pristúpila k suspendovaniu dvoch členov svojho výkonného výboru - Reynalda Temariiho (Tahiti) a Amosa Adamua (Nigéria). V pondelok sa navyše objavili kompromitujúce informácie o ďalších troch mužoch z výkonného výboru. FIFA sa rozhodla, že ich nebude brať do úvahy, keďže sa týkajú dávno uzavretej kauzy. Nereagovala ani na množiace sa výzvy o odložení hlasovania na neskorší termín.
Víťazi ostro sledovaného volebného procesu vzídu z tzv. úplného hlasovania momentálne 22-členného výkonného výboru FIFA. Exekutíva mala pôvodne 24 členov, ale pre spomenutý korupčný škandál majú pozastavenú činnosť Temarii a Adamu. V hre je ešte účasť nominanta Oceánskej futbalovej konfederácie, ktorý by mohol nahradiť bývalého viceprezidenta FIFA Temariiho. Okrem Austrálie má každá kandidatúra v exekutíve svojho zástupcu.
Voľby budú pozostávať z viacerých kôl, pričom víťazom sa v každom z nich stane ten z rivalov, ktorý získa nadpolovičný počet hlasov, teda minimálne dvanásť. Ak žiadny z kandidátov nebude mať dostatočný počet mandátov, z hry vypadne súper s najmenším počtom hlasov a voľby postúpia do ďalšieho kola, kde sa celý proces zopakuje. V prípade nutnosti sa posledné kolo uskutoční medzi dvoma kandidátmi, z ktorých už vzíde celkový víťaz volieb.
Zoznam kandidátov na usporiadanie MS 2018 (v abecednom poradí):
Anglicko, Belgicko/Holandsko, Portugalsko/Španielsko, Rusko
Zoznam kandidátov na usporiadanie MS 2022 (v abecednom poradí):
Austrália, Japonsko, Katar, Kórejská republika, USA
Zoznam členov výkonného výboru FIFA, ktorí vo štvrtok rozhodnú o dejiskách MS 2018 a MS 2022:
Prezident: Sepp Blatter (Švajč.)
Prvý viceprezident: Julio Grondona (Arg.)
Viceprezidenti: Issa Hayatou (Kam.), Čchung Mong-jun (Kór. rep.), Jack Warner (Trin. a Tob.), Ángel María Villar Llona (Šp.), Michel Platini (Fr.), Geoff Thompson (Angl.)
Členovia: Michel D´Hooghe (Belg.), Ricardo Teixeira (Braz.), Mohamed Bin Hammam (Katar), Senes Erzik (Tur.), Chuck Blazer (USA), Worawi Makudi (Thaj.), Nicolás Léoz (Parag.), Juni Ogura (Jap.), Mario Lefkaritis (Cypr.), Jacques Anouma (Pobr. Slon.), Franz Beckenbauer (Nem.), Rafael Salguero (Guat.), Hany Abo Rida (Eg.), Vitalij Mutko (Rus.).
Zoznam dejísk majstrovstiev sveta vo futbale:
1930 URUGUAJ
1934 TALIANSKO
1938 FRANCÚZSKO
1950 BRAZÍLIA
1954 ŠVAJČIARSKO
1958 ŠVÉDSKO
1962 ČILE
1966 ANGLICKO
1970 MEXIKO
1974 NEMECKO
1978 ARGENTÍNA
1982 ŠPANIELSKO
1986 MEXIKO
1990 TALIANSKO
1994 USA
1998 FRANCÚZSKO
2002 JAPONSKO A KÓREJSKÁ REPUBLIKA
2006 NEMECKO
2010 JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA
2014 BRAZÍLIA
2018 ???
2022 ???
© WEBNOVINY