TOP 10 pamätných hokejových fotografií

streda, 10. február 2010 16:56 | Autor: Erik Bolvan

TOP 10 pamätných hokejových fotografií | zdroj: internet

Najrýchlejšia kolektívna hra na svete nám počas svojej dlhej histórie ponúkla množstvo nezabudnuteľných momentov, ktoré boli zachytené objektívmi fotografov. Vybral som pre Vás desať najpamätnejších hokejových obrázkov.

1. Zázrak na ľade - Pred začiatkom hokejového turnaja na ZOH v americkom Lake Placid v roku 1980 boli jasnými kandidátmi na prvé miesto hokejisti Sovietskeho zväzu. Niet sa čomu čudovať, na MS i ZOH zbierali jednu zlatú medailu za druhou, nemala na nich ani Kanada. Uvedomoval si to aj dnes už nebohý tréner domácej reprezentácie Herb Brooks. Veril však, že ak jeho mladí zverenci podajú životný výkon, môžu Sovietov zdolať. V nezabudnuteľnom zápase sa im to napokon aj podarilo, takmer neporaziteľného súpera zdolali 4:3. Neskôr Američania vyhrali aj nad Fínskom, čo znamenalo nečakaný zisk zlatých medailí. V mužstve vtedy hrali iba mladí univerzitní hráči, ktorí si však neskôr zahrali aj v NHL. O senzačnom americkom víťazstve nad Sovietmi bol nakrútený aj úspešný film s názvom Hokejový zázrak.

2. Bondrov zlatý gól - Záverečné minúty finále medzi Slovenskom a Ruskom. V našom obrannom pásme získava puk Pálffy, potiahne ho do nášho útočného pásma, nahrá Bondrovi a ten rozhoduje o našom prvom majstrovskom titule. Hociktorý Neslovák by tento obrázok určite nedal na druhé miesto. Pre nás však triumf na MS v roku 2002 znamenal historický okamih, ktorý sa už nemusí nikdy zopakovať.

3. Obranca a útočník v jednom - Vo finále Stanley Cupu roku 1970 sa stretli St. Louis Blues a Boston Bruins, ktoré malo vo svojej zostave vtedajšiu najväcšiu hviezdu NHL - Bobbyho Orra. Boston v sérii viedol už 3:0 na zápasy, v tom štvrtom chcel na domácom ľade oslavovať titul. Stretnutie sa po 60 minútach skončilo nerozhodne 3:3, muselo sa teda predlžovať. V ňom rozhodol o víťazstve "medveďov" Bobby Orr, pre ktorého nebolo strieľanie gólov ničím výnimočným. Ako obranca(!) sa stal v sezónach 1969/1970 a 1974/1975 najproduktívnejším hráčom NHL, čo sa doposiaľ žiadnemu dalšiemu obrancovi v NHL nepodarilo. O dva roky získal s Bostonom ďalší titul.

4. Forsbergov blafák - Vo finále ZOH v Lillehammeri roku 1994 bojovali o zlaté medaily hokejisti Kanady a Švédska. Zápas sa v riadnom hracom čase skončil remízou 2:2, v predĺžení sa o víťazovi taktiež nerozhodlo. O trumfe "troch koruniek" rozhodol svojím skvelým jednoručným blafákom Peter Forsberg. "Foppa" bol už v tej dobe hviezdou švédskeho hokeja, v NHL mu dali šancu až v sezóne 94/95, v ktorej ho vyhlásili za najlepšieho nováčika. Počac celej kariéry v NHL patril k najlepším hráčom. Forsbergov blafák sa objavil aj na poštovej známke Švédska.

5. Gretzkého rozlúčka - Aj keď si Wayne Gretzky nevedel predstaviť svoj život bez hokeja, uvedomoval si, že jedného dňa bude musieť zavesiť korčule na klinec. Definitívne sa tak rozhodol 18. apríla roku 1999, v poslednom zápase sezóny pre Rangers. Wayne sa vo vypredanej Madison Square Garden lúčil s fanúšikmi ako najproduktívnejší hráč v histórii NHL, pričom utvoril ďalších 60 individuálnych rekordov, ktoré už zrejme nikto nikdy neprekoná. Okrem individuálnych úspechov sa Gretzky tešil aj z tých kolektívnych, s Edmontonom vyhral štyrikrát Stanley Cup. Rozlúčku s "Great One" si nenechali ujsť ani také hokejové osobnosti, akými boli Mario Lemieux, Mark Messier, Glen Sather či kanadský spevák Bryan Adams. O pamätnú fotografiu sa postaral uznávaný fotograf George Kalinsky.

6. "No Goal" - Týmto pojmom označujú fanúšikovia Buffala kontroverzný gól Bretta Hulla, ktorým v predĺžení šiesteho zápasu rozhodol o zisku Stanley Cupu pre Dallas. Vedenie NHL v priebehu sezóny 98/99 upravilo pravidlo o postavení hráča v bránkovisku. Dovtedy platilo, že hráč v momente strelenia gólu nesmie stáť v bránkovisku, inak gól neplatí. Pravidlo sa upravilo takto - hráč nesmie stáť v bránkovisku predtým než má puk pod kontrolou. Problém je v tom, že o tejto úprave pravidla skoro nikto nevedel.

7. Víťazstvo nad Sovietskym zväzom - Olympijský turnaj vo francúzskom Grenobli roku 1968 vyšiel československým hokejistom takmer dokonale. Naši reprezentanti získali strieborné medaily, pričom dokázali poraziť aj Sovietov, ktorí tento turnaj vyhrali. Pamätnou fotografiou z tohto stretnutia je gólová radosť Jozefa Golonku. Tento zápas však mal len správny športový náboj, na rozdiel od MS v roku 1969. Na tomto šampionáte sme Sovietov porazili dokonca dvakrát po sebe, čím sme sa hokejovo pomstili východnej veľmoci za okupáciu našej vlasti.

8. Sláva víťazom i porazeným - V roku 1972 sa zrodil nápad odohrať hokejovú sériu medzi dvoma najlepšími mužstvami na svete - Kanadou a Sovietskym zväzom. Hralo sa na štyri víťazné zápasy, po siedmich stretnutiach bol stav nerozhodný 3:3 (jeden zápas sa skončil remízou). V rozhodujúcom súboji v Moskve rozhodol o víťazstve kolísky hokeja útočník Totonta Maple Leafs Paul Henderson. Kanaďan sa trafil do čierneho 34 sekúnd pred koncom, Sovieti už nedokázali vyrovnať. Táto séria dostala názov "Séria storočia", pretože obidve mužstvá v nej hrali výborne.

9. Newyorčania sa dočkali - New York Rangers je jedným z tradičných klubov NHL. A fanúšikovia tímov s bohatou históriou nemajú radi, ak musia čakať na ďalší titul príliš dlho. To platí aj pre fanúšikov jazdcov, ktorí na zisk štvrtého Stanley Cupu čakali dlhých predlhých 54 rokov. Ich hrdinami sa stali predovšetkým hráči akými boli Mike Richter, Brian Leetch a hlavne Mark Messier. V pamätnom siedmom finálovom zápase v Madison Square Garden New York zdolal Vancouver 3:2, víťazný gól strelil kapitán Mark Messier. Fanúšikovia klubu boli po zápase v siedmom nebi, o čom svedčí transparent jedného z nich - NOW I CAN DIE IN PEACE (Teraz už možem zomrieť v pokoji, resp. s pokojom v duši). O pamätnú fotografiu sa postaral opäť George Kalinsky. Zaujímavosťou je, že v rovnakom roku sa dostal do finále ešte jeden športový klub, ktorý hrá svoje domáce zápasy v MSG - klub NBA New York Knicks. Ten odohral taktiež sedemzápasovú sériu, po ktorej sa však z titulu neradoval.

10. Súboj brankárov - Vo finále Stanley Cupu v roku 1996 na seba narazili Colorado Avalanche a Florida Panthers. Colorado sa podľa predpokladov ujalo vedenia 3:0 na zápasy, Florida sa však ešte chcela pokúsiť o zázrak. Vo štvrtom zápase čarovali obaja brankári - floridský John Vanbiesbrouck, ako aj brankár Colorada Patrick Roy. V zápase trvajúcom 104 minút a 31 sekúnd spolu čelili 119 strelám. Prvý Stanley Cup pre lavíny zariadil v 4. minúte a 31. sekunde tretieho predĺženia presnou strelou nemecký obranca Uwe Krupp. Fotografi si po zápase pochopiteľne nenechali ujsť príležitosť odfotiť hviezdy tohto stretnutia.