EL UEFA: Ďalšími postupujúcimi Eindhoven, Charkov a Bern

streda, 1. december 2010 22:01 | Autor: TASR

V stredajších stretnutiach 5. kola hlavnej fázy futbalovej Európskej ligy UEFA 2010/2011 si postup do jarného 1/16-finále vybojovala dvojica tímov z I-skupiny PSV Einhoven a Metalist Charkov a švajčiarske mužstvo Young Boys Bern účinkujúce v H-skupine.

Favorizovaný holandský zástupca zvíťazil na ihrisku Sampdorie Janov najtesnejším rozdielom 2:1, keď v druhom polčase otočil nepriaznivý vývoj skóre dvoma gólmi Toivonen, pričom druhý pridal až v 90. min. Domáci dohrávali od 89. min bez vylúčeného Marilunga. Eindhoven má po 5. kole na čele tabuľky 13 bodov a trojbodový náskok pred druhým už istým postupujúcim Metalistom Charkov. Ukrajinci v stredu uspeli na domácej pôde proti jednoznačne poslednému tímu tabuľky, maďarskému DVSC Debrecín, rovnako 2:1.

Futbalisti Young Boys Bern nastúpili proti už istému účastníkovi jarných vyraďovacích bojov VfB Stuttgart v H-skupine pre problémy so snehom o pol hodinu neskôr, napokon im to však prinieslo šťastie, víťazstvo i postup. Švajčiari ešte 15 minút pred koncom prehrávali s bundesligistom 1:2, potom však troma gólmi v rozpätí štyroch minút rozhodli o svojom triumfe a o tom, že spoločne s Nemcami idú ďalej zo skupinovej fázy. Smutní zostali ďalší dvaja účastníci "háčka" Odense a Getafe, ktorí sa v stredu rozišli zmierlivo po remíze 1:1.

V G-skupine potvrdil svoju dominanciu čerstvý ruský majster Zenit Petrohrad a proti Anderlechtu Brusel si pripísal už piaty triumf z piatich duelov v tejto sezóne EL UEFA. Zverenci trénera Luciana Spallettiho, ktorý dal na posledných 10 minút príležitosť aj už uzdravenému slovenskému reprezentačnému obrancovi Tomášovi Hubočanovi, zvíťazili nad Belgičanmi 3:1. Rovnaký výsledok, ale v prospech hosťujúceho mužstva, sa zrodil v Splite medzi domácim Hajdukom a AEK Atény. Práve grécky tím má pred posledným 6. kolom hlavnej fázy najväčšiu šancu "uchmatnúť" druhé postupové miesto, na ktorom má momentálne pred Anderlechtom trojbodový náskok a o gól lepšie skóre. Hajduk je už z hry von.

G-skupina:
Zenit Petrohrad (Rus.) - Anderlecht Brusel (Belg.) 3:1 (1:0)
Góly: 12. Ionov, 65. Bucharov, 88. Huszti - 87. Kanu da Rocha, rozhodoval: Borski (Poľ.)
Tomáš Hubočan (Zenit) nastúpil v 80. min.

HNK Hajduk Split (Chorv.) - AEK Atény (Gréc.) 1:3 (0:0)
Góly: 90. Buljat - 50. Scocco (z pok. kopu), 61. Manolas, 84. I. Blanco, rozhodoval: Dean (Angl.)

Tabuľka G-skupiny:
1. Zenit Petrohrad 5 5 0 0 15:6 15 - postup do šestnásťfinále EL UEFA 2010/2011
2. AEK Atény 5 2 1 2 9:10 7
3. Anderlecht Brusel 5 1 1 3 6:8 4
4. Hajduk Split 5 1 0 4 5:11 3

H-skupina:
OB Odense (Dán.) - Getafe CF (Šp.) 1:1 (0:1)
Góly: 90. Andreasen - 17. P. Rios, rozhodoval: Kaasik (Est.)

Duel Young Boys Bern (Švaj.) - VfB Stuttgart (Nem.) sa začal s polhodinovým oneskorením.

Tabuľka H-skupiny:
1. Stuttgart 4 4 0 0 9:1 12 - postup do šestnásťfinále EL UEFA 2010/2011
2. Young Boys Bern 4 2 0 2 6:7 6
3. Odense 5 1 1 3 7:9 4
4. Getafe 5 1 1 3 3:8 4

I-skupina:
Metalist Charkov (Ukr.) - DVSC Debrecín (Maď.) 2:1 (0:0)
Góly: 52. Bodi (vlastný), 88. Olejnik - 48. Czvitkovics, rozhodoval: Stalhammar (Švéd.)

Sampdoria Janov (Tal.) - PSV Eindhoven (Hol.) 1:2 (1:0)
Góly: 45. Pazzini - 51. a 90. Toivonen, ČK: 89. Marilungo (Sampdoria), rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.)