BLOG: Super Super Bowl - americká zábava aj pre Neameričanov
Najsledovanejším športovým zápasom na svete je každoročne finále Superbowlu. Vy ste ešte nepodľahli americkému futbalu?
Aj vy patríte medzi tú väčšinu stredoeurópskeho obyvateľstva, ktorú slávny Superbowl tak nejak míňa? Nečudujem sa, veď ide o americkú zábavu amerického obyvateľstva, fandiaceho americkému futbalu. Trikrát americký a žiaden európsky prívlastok, tak načo to sledovať... Ešte pred pár rokmi som aj ja patril k drvivej väčšine a americký futbal som registroval len preto, že som musel pri zahraničnej komunikácii občas prepínať na slovo soccer, čo tomuto športu v hĺbke duše dodnes zazlievam. Napriek tomu si myslím, že aj na hokeji a futbale (tom, ktorý sa hrá s reálnou foot, čiže nohou, nie tom, ktorý sa hrá s loptou dlhou "one ft.") odkojený Stredoeurópan môže v tejto na pohľad nepochopiteľnej hre nájsť zaľúbenie. A Superbowl je každoročnou príležitosťou, ako tento šport spopularizovať masám, nielen v Severnej Amerike.
Američania sa nemôžu pochváliť veľkým množstvom tradičných sviatkov, a tak 48. ročník niečoho je poriadnym dôvodom na to, aby sa zastavil na niekoľko hodín ich zbesilý život a rozbehli sa na plné obrátky ich „big-ass“ televízne obrazovky. Naši kamaráti spoza Atlantiku dospeli až tak ďaleko, že športovú udalosť povýšili až do takých výšin, že sa pri nej stretávajú rodinní príslušníci, ktorí sa možno od Vďakyvzdania nevideli a spoločne ju sledujú, bez ohľadu na to, či ich to baví, alebo nie. Finále majstrovstiev sveta v hokeji naplní maximálne slovenské krčmy, Superbowl napĺňa americké domácnosti.
A tak som sa včera, pri 48. ročníku tejto udalosti rozhodol skúsiť americký štýl. Keď už americká udalosť, tak po americky. Veď niečo na tom musí byť, ked sledovanosťou a obratmi sa na tento zápas nechytá ani finále majstrovstiev sveta vo futbale (tom našom), ani žiadna iná svetová športová udalosť.
Nachystal som si preto čipsy, ako správny Američan, pivo, ako správny Američan, nebol som sám, ako správny Američan a čakal som, či ma onen zápas zaujme tak, ako správneho Američana.
Musím povedať, že jeden z najväčších amerických sviatkov si domáci vedia poriadne užiť. Nepovažujem sa za najväčšieho odborníka na tento šport na zemeguli, no niekoľkoročným pasívnym sledovaním som čo-to pochytil. Ale aj keď stále neviete rozdiel medzi rugby a americkým futbalom, pojmy ako end-zone, či line of scrimmage, vám nič nehovoria a quarterbacka si zamieňate so štvrťdolárom, aj tak si tento zážitok vychutnáte. Teda, ak vás aspoň trochu šport nadchýňa.
Stačí vidieť pobláznené davy fanúšikov, ktorí sú „naložení“ v nízkokalorickom pive už od soboty, stačí vidieť samotných hráčov, ktorí testosterón asi aj potia a stačí vidieť show, ktorá celú udalosť sprevádza, a musíte sa do toho vnoriť aj vy.
Je až neuveriteľné, ako sa vie americký fanúšik vložiť do zápasu Superbowlu, hoci nehrá jeho tím. To by priemerný európsky „hejter“ nedokázal, veď každý druhý z nejakého dôvodu nedopraje víťazstvo v Lige majstrov Barcelone, Madridu alebo Chelsea. Fanúšikovský tábor v Severnej Amerike je pred každým Superbowlom rozdelený na polovicu. Nezáujem sa netoleruje. Aj to robí z tohto jedného zápasu špeciálnu udalosť, zainteresovanosť celého národa mu dodáva šťavu.
Asi tak dlhá je príprava pred zápasom, ako môj predslov pri okomentovaní samotného diania na ihrisku. Potom to ale vypukne. Akčný film v priamom prenose. Svetelné efekty, strhujúce reči účastníkov, sviatočná nálada divákov a hra, spájajúca šachy s novodobými gladiátormi so šialenými menami a ešte šialenejšími bicepsami. Úplne vás to pohltí. Počas Superbowlu si prídu na svoje milovníci umenia, lepšie reklamy neuvidíte ani na špecializovanom festivale, ohňostroje na Nový rok sa môžu schovať a baviť vás budú najväčší umelci sveta. Hoci to nevidíte prvý raz, opäť vás prekvapí národnostné hecovanie vojakov z Afganistanu a prestrih na 150-kilového ofenzívneho linemana, ktorý síce nepozná slová hymny, no stojí pri nej takmer v pozore. Jednoducho, pravá americká show. A ak ste v rámci európskeho časového pásma čakali celú noc aspoň na vystúpenie svojho obľúbeného "slaďák makera", či aspoň nejakú holú bradavku, čaká vás nejaký Bruno Mars, či záskok Janett Jacksonovej v podobe nahých Red Hot Chili Peppers. Nudiť sa nemôže nikto, hoci môže byť stav 36:0, ako tomu bolo včera.
Typický Európan si myslí, že Superbowl mu nemá čo ponúknuť. Mýli sa. Superbowl, hoci je americkou záležitosťou so všetkými plusmi i nútenými trápnosťami, vie zaujať aj našinca. Na niekoľko hodín vás pri jeho sledovaní presunie za Oceán a vy sa nachvíľu vžijete do pozície amerického futbalového nadšenca. Rozhodne si ho o rok už nenechajte ujsť. Len si to dopredu nadspite, inak budete v práci trpieť ako ja dnes.