ZOH14-Beh: Nóri Hattestad a Fallová vyhrali šprint, Procházková neuspela-SÚHRN
Červená Poľana 11. februára (TASR) - Nórski bežci na lyžiach Ola Vigen Hattestad a Maiken Caspersen Fallová získali na ZOH v Soči zlaté medaily v šprinte voľnou technikou. Súťaže na najkratšej bežeckej trati poznačili v teplom počasí a na náročnom kašovitom snehu v komplexe Laura pády i zlyhania favoritov. Nedarilo sa ani trojici Slovákov - Peter Mlynár, Alena Procházková a Daniela Kotschová nepostúpili z kvalifikácie.
Hattestad triumfoval v pádmi poznačenom finále časom 3:38,39 min pred dvojicou Švédov - strieborným Teodorom Petersonom (+1,22) a bronzovým Emilom Jönssonom (+19,74). V boji o zlato na 1,8 km dlhej trati mužskej trati sa víťaz kvalifikácie Hattestad vyhol pádu a dosiahol naväčší úspech svojej kariéry. V jeho bilancii boli doteraz dva tituly majstra sveta v šprinte a tímšprinte z MS 2009 v Liberci. V cieli bol o vyše sekundy rýchlejší ako Švéd Peterson, ďalší finalisti už mali výraznejšie straty. V cieli napokon tretí Jönsson síce zaostával hneď od úvodu finálovej jazdy, napokon mu ale k medaile pomohol hromadný pád trojice mužov. Zákrutu v zjazde totiž nezvládol vtedy tretí Nór Anders Glöersen, spadli aj za ním idúci Rus Sergej Usťugov i Švéd Marcus Hellner a ich nádeje na pódium zhasli.
V olympijskej sezóne sa Hattestad najskôr trápil, ale triumfoval v poslednom šprinte SP pred Soči a tak ho tréneri na poslednú chvíľu zaradili do nominácie. V utorok potvrdil jej oprávnenosť, keď vyhral kvalifikáciu a potom aj štvrťfinálový, semifinálový i finálový beh. "Veľmi zvláštne finále. Netušil som, že konkurenti za mňou spadli. Keď som sa dostal na vrchol kopca a pozrel som sa dozadu, videl som iba Petersona. Stále neverím, že som to dokázal," povedal pre akreditovaných novinárov 31-ročný Hattestad. Nóri sa vďaka nemu dostali ako najúspešnejšia krajina v bežeckom lyžovaní na ZOH už na 102 medailí (38-37-27).
Už štvrťfinálové behy boli konečnou pre obhajcu titulu z Vancouveru domáceho Niukitu Krjukova i víťaza úvodnej skiatlonovej disciplíny zo Soči Švajčiara Daria Colognu. "Dostal som sa do kontaktu s jedným zo súperov a stratil som pozíciu," vysvetľoval domáci spolufavorit Krjukov. "Je to pre mňa zlý výsledok, musím sa teraz dobre pripraviť na tímšprint." Cologna vo svojom štvrťfinále spadol dokonca dvakrát a do cieľa prišiel až takmer s minútovou stratou. V semifinále potom skončil aj ďalší adept na medailu Nór Petter Northug.
Mlynár sa pri svojom prvom štarte v Soči nedostal do vyraďovacích bojov. Dvadsaťpäťročný dvojnásobný olympionik obsadil v kvalifikácii časom 3:51,76 min až 66. miesto so stratou vyše 23 sekúnd na najrýchlejšieho Hattestada. Na prienik do elitnej tridsiatky mu chýbalo 13,88 s. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri Mlynár obsadil v kvalifikácii šprintu klasicky 57. priečku. "Snažil som sa, ale vôbec to nestačilo. Bolo to z mojej strany slabšie," povedal v cieli Mlynár. "Výrazne sa oteplilo, takže sneh bol mäkký. Mne takéto podmienky nesedia, sú skôr pre ľahších pretekárov. Na zjazdoch bolo veľa pádov, ja som sa im síce vyhol, ale nemal som k tomu ďaleko."
V ženskom šprinte získala zlato Nórka Fallová. Vo finále časom 2:35,49 zdolala o 38 stotín sekundy krajanku Ingvild Flugstad Östbergovú, bronz si vybojovala Slovinka Vesna Fabjanová (+0,40). Boj o zlato vyhrala systémom štart-cieľ, keď na 1,3 km dlhej trati od začiatku dominovala. Zaznamenala tak najcennejší triumf v kariére, predtým na vrcholných podujatiach brala maximálne bronz na MS 2011 v tímšprinte a na MS 2013 v šprinte. Pre Nórsko vybojovala v druhej ženskej súťaži v Soči druhé zlato. Úspech nórskej výpravy podčiarkla striebrom Östbergová, ktorá vo finiši tesne zdolala Fabjanovú.
V utorok bola Fallová na nezastavenie. Najrýchlejšia bola už v predpoludňajšej kvalifikácii, neskôr vyhrala svoj štvrťfinálový i semifinálový beh. "Toto je jednoducho neuveriteľné. Nemôžem uveriť tomu, čo som dokázala. O tomto som snívala od mojich troch rokov," tešila sa 23-ročná nórska reprezentantka zo zlata. Spokojná bola aj druhá Östbergová: "Striebro je pre mňa ako zlato. Som nadšená."
Jedna z najväčších favoritiek na pódiové umiestnenie Nórka Marit Björgenová neobhájila triumf v šprinte spred štyroch rokov vo Vancouveri. Zlatá zo skiatlonu v Soči spadla v cieľovej rovinke druhého semifinálového behu po kontakte so Slovinkou Katjou Višnarovou a obsadila posledné šieste miesto s vyše 15 sekundovou stratou. "Nebola som dnes dosť dobrá. Mala som byť rýchlejšia, ale som aj tak šťastná, pretože náš skvelý tím dnes vybojoval dve medaily," povedala Björgenová. Rovnako v semifinále skončila nečakane aj líderka šprintérskeho poradia v SP, rýchlostná špecialistka Nemka Denise Hermannová.
Už vo štvrťfinále vypadla jedna z adeptiek na cenný kov Američanka Kikkan Randallová. Dvojnásobná víťazka pretekov SP v šprinte obsadila vo svojom behu až štvrté miesto v konkurencii Björgenovej i Herrmannovej. Pre mikrozlomeninu na nohe vynechala súťaž Poľka Justyna Kowalczyková, ktorá sa chce sústrediť na ďalšie disciplíny.
Obe Slovenky na štarte skončili svoje účinkovanie už v kvalifikácii. Procházková obsadila v konkurencii 67 štartujúcich časom 2:41,95 min až 39. miesto so stratou 9,88 s na najrýchlejšiu Fallovú. Nenadviazala tak na svoje predchádzajúce vystúpenia na olympiáde - na ZOH 2006 v Turíne (23. miesto) i ZOH 2010 vo Vancouveri (18.) sa vždy prebojovala do vyraďovacích bojov. Na postup do štvrťfinále chýbalo 29-ročnej reprezentantke 1,78 s.
"Veľké sklamanie," povedala po nevydarenom vystúpení vo svojej najobľúbenejšej disciplíne Procházková. "Počasie nám nehralo do karát, zmenili sa podmienky a náš malý tím nemôže tak rýchlo na to reagovať. Bolo to ťažké, na trať nás pustili až hodinu pred štartom, neskoro doniesli soľ..." Smútok netajil ani Procházkovej kouč Ján Valuška: "Sme sklamaní, bola to naša hlavná disciplína. Na poslednú chvíľu upravovali trať a my sme zle pripravili lyže. Nebolo to ani tak v mazaní, ako v štruktúre, ale Alenin výkon nebol optimálny."
Kotschová pri svojej olympijskej premiére skončila v kvalifikácii časom 2:49,81 na 55. mieste. "V podstate sa mi nešlo zle. Mala som štartové číslo 58, čo ukazovalo, kde som asi mohla skončiť a posunula som sa o tri miesta. Malý pokrok tam bol, ale žiadne prekvapenie sa nekonalo. Taký lepší priemer," uviedla 28-ročná Kotschová.
Muži - šprint voľnou technikou (1,8 km)
Finále: 1. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 3:38,39 min, 2. Teodor Peterson (Švéd.) +1,22, 3. Emil Jönsson (Švéd.) +19,74, 4. Anders Glöersen (Nór.) +23,66, 5. Sergej Usťugov (Rus.) +54,09, 6. Marcus Hellner (Švéd.) +1:45,92;
ďalšie poradie: 7. Bernhard Tritscher (Rak.), 8. Alexej Petuchov (Rus.), 9. Eirik Brandsdal (Nór.), 10. Petter Northug (Nór.),... nepostúpil z kvalifikácie: 66. Peter MLYNÁR (SR)
Ženy - šprint voľnou technikou (1,3 km)
Finále: 1. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) 2:35,49 min, 2. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +0,38, 3. Vesna Fabjanová (Slovin.) +0,40, 4. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +1,82, 5. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +6,55, 6. Sophie Caldwellová (USA) +12,26
ďalšie poradie: 7. Gaia Vuerichová (Tal.), 8. Denise Herrmannová (Nem.), 9. Katja Višnarová (Slovin.),, 10. Stina Nilssonová (Švéd.)..., nepostúpili z kvalifikácie: 39. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR), 55. Daniela KOTSCHOVÁ (SR)