Main Content

Analýza ZOH 2014: Slovensko - USA (13.2.)

streda, 12. február 2014 16:47 | Autor: Jakub Mihálik

Analýza ZOH 2014: Slovensko - USA (13.2.)
Analýza ZOH 2014: Slovensko - USA (13.2.) | zdroj: © TASR

Slovenskú hokejovú reprezentáciu čaká vo štvrtok úvodný zápas olympijskeho hokejového turnaja. Na začiatok ich preverí výber Spojených štátov. Čo očakávať od vstupu do turnaja?

Vrchol štvorročného cyklu je predo dvermi a už zajtra, vo štvrtok 13. februára, do olympijskeho turnaja v Soči vkročí aj slovenská hokejová reprezentácia. Od 13:30 stredoeurópskeho času (16:30 miestneho), sa v hale Boľšoj predstaví výber vedený trénerom Vladimírom Vujtkom proti strieborným medailistom z ostatnej olympiády vo Vancouvri, tímu Spojených štátov amerických.

Rovnako, ako tá slovenská, ani americká nominácia na olympijsky turnaj sa neobišla bez kontroverzií, keď pozvánku do reprezentácie nedostalo viacero hokejistov, u ktorých sa s účasťou počítalo. Napriek tomu je americký výber plný hviezd zámorskej NHL. Predĺženou rukou trénera Dana Bylsmu bude na ihrisku kapitán amerického výberu, Zach Parise. Hviezda Minnesoty sa však prekvapivo zaradí až do tretej formácie, po bok Davida Backesa a Ryana Callahana. Tréner amerického výberu sa rozhodol tri svoje najväčšie útočné hviezdy, spomínaného Zacha Pariseho, Patricka Kanea a Phila Kessela, rozdeliť do troch rôznych formácií, vďaka čomu je americká zostava rovnomerne nebezpečná bez ohľadu na to, ktorá formácia je na ľade. Rozhodne sa totiž nedá spoliehať na to, že štvrtá formácia v zložení Dustin Brown, Paul Stastny, T.J.Oshie, bude plniť čisto defenzívne úlohy.

Pri skladaní olympijskej nominácie sa americkí funkcionári rozhodovali na základe typológie hráčov, preto v útoku nájdeme dravých rýchlikov ako James van Riemsdyk, technicky vyspelých hráčov typu Patrick Kane, i tvorcov hry, akým je napríklad Ryan Kesler.

V obrane je najväčšou hviezdou zadák Ryan Suter, hrávajúci v Minnesote 30 minút na zápas, ktorého v prvej formácii doplní Kevin Shattenkirk. Obaja sú obojsmernými obrancami, rovnako ako druhá obranná dvojica, Ryan McDonagh, John Carlson. Americký tím zvykne hrávať len na šiestich obrancov, a tak uvidíme, či kvôli úvodnému šetreniu síl po tom, čo Američania sa po nedávnom prílete ešte nestihli aklimatizovať, dostane príležitosť štvrtá obranná dvojica, s vyslovene ofenzívnym ladením, Cam Fowler Justin Faulk.

Aj tento turnaj je dôkaz trendu z uplynulých rokov, keď si Američania vyberajú technickejších a rýchlejších hráčov pred fyzicky veľmi zdatnými hráčmi, ktorí však na kzlisku európskych rozmerov strácajú na efektívnosti. Americký tím je plný výborných korčuliarov, ich hra je založená na rýchlej a priamočiarej kombinácii, takmer na jeden dotyk. V úvode turnaja budú pravdepodobne, kvôli rozloženiu síl, do presilových hier nasadzovať kompletné formácie tak, ako nastupujú pri rovnovážnom stave, čo by mohlo eliminovať moment prekvapenia z pohľadu nášho tímu. Útočné formácie tímu USA sú navyše rozhádzané bez ohľadu na klubovú príslušnosť, a tak zohrávanie sa jednotlivých hráčov môže byť takisto dôležitým faktorom.

Pravdepodobne rozhodujúcim bude súboj brankárov na oboch stranách. Američania do brány podľa posledných informácii postavia Quicka, ktorého uprednostnili pred hviezdou ZOH 2010 vo Vancouveri Millerom. Bez ohľadu na to, ktorý brankár USA sa napokon postaví do brány bude mať v podobe Jaroslava Haláka silnú konkurenciu, keďže obaja majú horšie kariérne úspešnosti (91,4, resp. 91,5 verzus 91,7%) v porovnaní s bratislavským odchovancom.  Obaja brankári navyše majú prakticky nulové skúsenosti s klziskom veľkých rozmerov a neistota o pozícii jednotky, môže dávať určitú výhodu našim hokejistom.

Prečítajte si tiež: Zápas SR - USA tipovala sliepka Puťa. Pozrite sa ako!

Americký výber prakticky nemá slabinu v rámci stavby svojho kádra, no nie je dostatočne skúsený medzinárodne. Až sedem obrancov sa ešte nikdy nepredstavilo na olympijskych hrách. Vo Vancouvri sa predstavili len Orpik a Suter. Veľkým strašiakom amerického tímu je rozloha klziska v Boľšoj aréne a určite minimálne skupinové zápasy budú pre americký tím náročné z pohľadu prispôsobenia hry. Možnou cestou, ako Američanov poraziť, je využívanie celej šírky klziska, rýchla kombinácia a vytláčanie do rohov. Nesmierne dôležité bude zapojenie tretej a štvrtej formácie do útočnej fázy. Američania o v Európe hrajúcich našich nemajú prakticky žiadne vedomosti, a tak svoju pozornosť budú venovať najmä našej elitnej formácii, ktorú budú chcieť eliminovať, čo však môže vytvárať priestor pre ostatné útočné trojky.

S Američanmi sme v minulosti odohrali 11 medzinárodných duelov, z ktorých sme šesťkrát vyhrali, raz remizovali a výber USA sa radoval z výhry v 4 prípadoch. 

Na ostatných dvoch svetových šampionátoch sme dvakrát výber USA prekvapili, olympiáda je však na inej kvalitatívnej úrovni a v za morom sa teší oveľa väčšej vážnosti. Doteraz posledné vystúpenie proti olympijskemu výberu USA datujeme na 18. február 2006, keď sme v Turíne síce prehrali na stely 28:21, no po góloch Mariána Hossu, Briana Rolstona a Petra Bondru, sme brali tri body po víťazstve v pomere 2:1, so skvelým výkonom Petra Budaja v bráne.

Úvodný zápas pre oba tímy predstavuje veľmi dôležitý krok. Po aklimatizácii, zvykaní si na širšie klzisko i zohrávaní, nemôžeme očakávať ofenzívne preteky. Najpravdepodobnejší je tesný zápas s malým počtom gólov, dúfame, že so šťastnejším koncom pre slovenský tím. Aj preto vyberáme v našej tipovacej lige tip na menej ako 6 gólov s kurzom 1,80.

Predpokladané zostavy zápasu Slovensko - USA:

Halák - Chára, Sekera, Baranka, Meszároš, Marinčin, Jurčina, Starosta, Vydarený - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Radivojevič, Kopecký, Jurčo - Bartovič, Surový, Miklík - Pánik, Marcinko, Marcel Hossa.

Quick - Suter, Shattenkirk, McDonagh, Carlson, Martin, Orpik, Fowler, Faulk - Kessel, Pavelski, van Riemsdyk - Callahan, Backes, Parise - Kane, Kesler, Pacioretty - Oshie, Šťastný, Brown.