5 najzaujímavejších zápasov základných skupín ZOH 2014

utorok, 18. február 2014 10:34 | Autor: Richard Weinfortner

Už dnes hokejisti na Zimných olympijských hrách 2014 otvoria brány osemfinále, čo nám dáva šancu detailnejšie si priblížiť tie najlepšie stretnutia, ktoré skupinová fáza priniesla. Vyberali sme zápasy, ktoré museli strhnúť každého, ale aj také, ktoré do ďalšej časti čosi prezradili.

Česko – Švédsko 2:4

Okolo českého výberu bolo pred samotným turnajom veľké množstvo otáznikov. V Soči majú Česi s 3 výnimkami hráčov len z NHL a KHL, no viacerí odborníci považujú väčšinu z nich za prestarnutých. Ak by sa Česi vytiahli proti Švédsku, jednému z najsilnejších mužstiev na turnaji, zavreli by kritikom ústa. Okrem toho išlo o vôbec prvý zápas na turnaji a hneď ponúkol šláger skupiny C. Tri korunky vôbec nezačali s prehnaným rešpektom. V 11.minúte dali prvý gól a treba uznať, že zaslúžený. Do prestávky sa ku Karlssonovi na streleckú listinu pripísal aj Patrik Berglund. Po prestávke bolo ešte horšie. Henrik Zetterberg zvýšil na 3:0 a po ňom strelil svoj druhý gól v zápase Erik Karlsson. S Českom to vyzeralo veľmi zle a hrozil hneď na úvod poriadny výprask. V 29.minúte nádherne trafil Marek Židlický a na rozdiel dvoch gólov znižoval legendárny Jaromír Jágr. Malé poľavenie v polovici 2.tretiny sa mohlo severanom vypomstiť, ale vylúčenie Petra Nedvěda im pomohlo český rozlet zastaviť. Tretia tretina gól nepriniesla a Švédi vyhrali 4:2. Vďaka tomu sa zapísali ihneď medzi favoritov turnaja už aj výkonnostne. V parádnom svetle sa prezentoval 23-ročný obranca Erik Karlsson, ktorý má po základných skupinách 5 kanadských bodov a patrí medzi najproduktívnejších a najlepších hráčov Olympiády.