6 najlepších štvrťfinálových zápasov novodobých ZOH

streda, 19. február 2014 10:39 | Autor: Richard Weinfortner

Včera sme spoznali ďalšie štyri reprezentácie, ktoré si zaistili postup do štvrťfinále ZOH 2014. Dnes sú na programe zápasy o postup do priameho boja o medaily a v takejto fáze sa zvyčajne objavujú už len tí najlepší. Fanúšikovia tak často vidia strhujúce zápasy.

Švédsko – Bielorusko 3:4 (Salt Lake City 2002)

Švédski hokejisti na Olympiáde 1998 v Nagane vypadli vo štvrťfinále, keď nestačili na Fínsko. V americkom Salt Lake City chceli ísť ešte ďalej a svoju cestu rozbehli sľubne. Vyhrali základnú skupinu bez straty jediného bodu a vo štvrťfinále narazili na Bielorusko. Bielorusi skončili v skupine poslední so skóre 6:22 a nič nenasvedčovalo tomu, že by si mali olympijskú účasť predlžovať. Jasný favorit zápasu sa ujal v 4.minúte vedenia 1:0 vďaka Nicklasovi Lidströmovi, ale dobrý úvod paradoxne naštartoval súpera. Romanov a Dudik dostali Bielorusov do vedenia, ktoré trvalo až do prvej sirény. V ďalších dvoch tretinách sa medzi strelcov zapísali Nylander, Kovalev a Sundin. Skóre bolo nečakane vyrovnané, Bielorusko držalo so Švédskom krok a napriek obrovskej streleckej prevahe Švédska bolo 3:3. Štvrťfinálový outsider dal v 58.minúte gól. Zásah Vladimira Kopata je jedným z najpamätnejších gólov olympijskej histórie a Tommy Salo si po ňom musel sypať popol na hlavu. Andrej Mezin pochytal 43 švédskych striel a nemalým podielom prispel k senzačnému výsledku. Na pohľad boli Švédi jasne lepší a nešlo o krásne a vyrovnané finále, ale súper 3krát viedol a dotiahol súboj do víťazného konca. Preto určite patrí do rebríčka.