Main Content

ZOH14-biatlon: Strelecký výbuch v štafetách si Slovenky nevedia vysvetliť (4)

piatok, 21. február 2014 18:05 | Autor: TASR

ZOH14-biatlon: Strelecký výbuch v štafetách si Slovenky nevedia vysvetliť (4)
ZOH14-biatlon: Strelecký výbuch v štafetách si Slovenky nevedia vysvetliť (4) | zdroj: © TASR

Červená Poľana 21. februára (TASR) - Biatlonovými štafetami na 4x6 km vyvrcholil na ZOH program žien na Červenej Poľane. Zlato si v zložení Vita Semerenková, Julija Džymová, Valj Semerenková a Olena Pidhrušná vybojovali Ukrajinky, od druhých Rusiek ich delilo 26,4 sekundy a od tretích Nórok 37,6 s. Slovenky s Janou Gerekovou, Paulínou Fialkovou, Teréziou Poliakovou a Martinou Chrapánovou do cieľa nedobehli, keď ich najlepšie predbehli o jeden okruh.

Slovenky so štartovným číslom 9 sa v konkurencii 17 štafiet nemohli dokonale naladiť na dôstojnú olympijskú bodku. Choroba so zápalom dýchacích ciest zlatú zo šprintu Anastasiu Kuzminovú nalomila a neštartovala. Kvarteto sa zložilo bez nej, štafetu rozbehla Jana Gereková, na druhý úsek nastúpila Paulína Fialková, na tretí Terézia Poliaková a na štvrtý Martina Chrapánová, všetky však sprevádzala nepresná streľba, dovedna s piatimi trestnými okruhmi a 19 dobíjaniami, s najhoršou bilanciou zo všetkých.

Zloženie kadidátok na medaily už nepoznalo úľavy, na štvrtý úsek si postavili Bielorusky hviezdu Domračevovú a aj Ukrajinky vsadili na dvojičky Vitu a Valj Semerenkovú na prvom a treťom úseku. Naopak, Nemkám chýbala Evi Sachenbacherová-Stehleová, 4. v mass pretekoch, ktorej meno sa spája s dopingovou aférou a ak sa potvrdí, tak by Slovensko v pretekoch miešaných štafiet poskočilo zo šiesteho na piate miesto po diskvalifikácii štvrtého Nemecka.

Na prvom úseku sa vytrápila Nemka Preussová, po páde v prudkej zákrute sa odpichovala len jednou paličkou, kým jej nepodali náhradnú, a uzatvárala štartovné pole. Pole sa rýchlo roztrhalo, v úvodnej streľbe ležmo Gereková dvakrát dobíjala, Poľka Palková bežala štyri trestné okruhy a Preussovú neposlúchala zbraň do takej miery, že už strácala takmer dve minúty 1:58,6 min. Francúzkam zasa po páde zostala na trati nehybne ležať Brunetová a spolu s Nemkami a Poľkami tak odpadli z boja o medaily ďalšie favoritky.

V 'stojke' si Gereková odkrúžila trestný okruh (celková strelecká bilancia 0+2, 1+3) a z 5. miesta pred streľbou klesla na 11-te. Na odovzdávke boli prvé Talianky s Wiererovou, obhajkyne zlata Rusky hneď za nimi (+6,6), Paulína Fialková vybehla na druhý úsek na 10. mieste (+1:01,6). Prvý úsek nezvládli taktiež Nórky s Hornovou, ktorá na Wiererovú na 9. mieste strácala 50,8 sekundy.

Paulína Fialková s trestným kruhom na 'ležke' zostala síce na 11. mieste, no strata naskočila rovnako u Talianky Gontierovej, ktorá z vedúcej pozície klesla na ôsmu. Na čele sa spolu zoradili Ruska Zajcevová a Ukrajinka Džymová a hneď za nimi už Česko so Soukalovou (+16,7). V stojke P. Fialková (1+3, 0+2) dobíjala dvakrát, opäť sa zdržala a Teréziu Poliakovú poslala na tretí úsek na 13. mieste (+2:36,3). Ruskám sa 'zavarila' Zajcevová, čelo opustila a umožnila vládnuť Ukrajinkám a Češkám (+12,1), na treťom mieste sa usilovali Nórky (+25,7).

Tretí úsek nevyšiel Češkám s Landovou, na 'ležke' trikrát dobíjala a zosunula sa z druhého na piatu priečku. Doslova katastrofa s tromi trestnými okruhmi sprevádzala Poliakovú s definitívnym prepadom vo výsledkoch (3+3, 0+0) a hrozbou, že Slovenky stratia celý okruh a ani nedobehnú do cieľa.

Do záverečného úseku vbehli na prvom mieste Ukrajinky s Pidhrušnou, na druhom Nórky s Bergerovou (+28,4) a na treťom Rusky s Viluchinovou (+29,2), Martina Chrapánová na 15. mieste (+4:43,4). Strelecký súboj sa niesol v znamení troch štafiet bojujúcich o medaily, Ukrajinky dobíjali v 'ležke' raz, Bergerová a Viluchinová sa chybe vyhli a neustále mali Pidhrušnú na dohľad. Najmä Ruska Viluchinová skejtovala ako na kľúčik, strata na Pidhrušnú jej však zostala aj po záverečnej stojke (+11,1), Bergerovej chýbalo 25,1 sekundy, keď na rozdiel od 'čistej' Ukrajinky obe raz dobíjali. Martina Chrapánová dobíjala trikrát (0+3, 0+3) a len zvýraznila streleckú biedu Sloveniek, ktoré v cieli neklasifikovali a stiahli ich z trate po záverečnej streľbe na priebežne 14. mieste.

Pidhrušná zvládla finiš skvele, žiaľ, predbehla aj Chrapánovú, ktorá tak musela zísť z trate. Za zlatými Ukrajinkami tešiacimi za z premiérového ženského zlata i medaily na ZOH v štafetách skončili Rusky, Nórky s Bergerovou sa museli uspokojiť s bronzom.

Monológy slovenských žien sa v cieli dosť podobali a najmä slovíčko nespokojnosť sa skloňovalo vo všetkých pádoch. Jana Gereková neprekročila svoj tieň a opäť neukázala výkon, aký sa od nej očakával. "Už by som bola najradšej doma, spokojná nemôžem byť ani zďaleka, na celej olympiáde ma sprevádzala strelecká smola. Neviem si vysvetliť takúto bilanciu, ani pochopiť."

Paulína Fialková si taktiež štafetové preteky neužila tak, ako si predstavovala. "Nevyšlo mi to, olympiáda na mňa zapôsobila krásne, výsledkami však úplne zle. Stiahli nás z trate, to bolo dosť pravdepodobné. Vietor sa mi na strelnici zdvihol, upravovala som mieridlá, no asi nesprávne."

Terézia Poliaková taktiež prežívala olympijskú atmosféru so sklamaním nad štafetovým výkonom. "My sme predovšetkým mali prekvapiť, mysleli sme si, že milo, no opak bola pravda. Vyšla mi síce streľba stojmo, čo však z toho, keď som si po ležke trikrát odkrúžila trest. Ležka bola doslova katastrofálna, a to mi vietor ani tak nezafúkala a podľa mňa aj poloha bola dobrá."

Martina Chrapánová ako jediná si celú trať neodbehla, keď ju po záverečnej streľbe stojmo stiahol traťový komisár z trate. "S piatimi trestnými okruhmi sa nedá pretekať. Prežívame sklamanie, na jednej strane sme nemali čo stratiť, ani nejaký tlak sa na nás nevyvinul, na druhej sme strelecky prepadli. Na olympiáde som sa výborne cítila, teraz už treba držať palce chalanom, aby našu bilanciu dôstojne zakončili."

Výsledky

preteky štafiet žien na 4x6 km: 1. Ukrajina 1:10:02,5 (0 tr. okr.+5 dobíjaní), 2. Rusko (Jana Romanovová, Oľga Zajcevová, Jekaterina Šumilovová, Oľga Viluchinová) +26,4 (0+4), 3. Nórsko (Fanny Welle-Strand Hornová, Tiril Eckhoffová, Ann Kristin Aafedt Flatlandová, Tora Bergerová) 37,6 (0+5), 4. Česko 1:23,2 (0+14), 5. Bielorusko 1:30,9 (1+8), 6. Taliansko 1:40,8 (1+9), 7. USA 2:11,7 (0+13), 8. Kanada 2:19,0 (2+12), 9. Švajčiarsko 2:31,8 (0+9), 10. Poľsko 2:31,9 (4+8), 11. Nemecko 3:41,7 (0+6), 12. Kazachstan 5:52,2 (0+13), kolo späť Slovensko (Jana Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková, Martina Chrapánová), Estónsko, Čína, Japonsko, vzdalo sa Francúzsko