Main Content

Slováci išli na MS v plávaní s ambíciami národných rekordov

utorok, 14. december 2010 14:30 | Autor: TASR

Desať slovenských plavcov sa letecky prepravilo z Viedne do Dubaja v Spojených arabských emirátoch, kde sa od stredy do nedele (15. - 19. 12.) uskutočnia X. majstrovstvá sveta v krátkom bazéne.

Ide v krátkom čase už o druhý vrchol sezóny v 25 m bazéne, keďže na sklonku novembra sa konali v holandskom Eindhovene majstrovstvá Európy. Slovensko budú na Blízkom východe až na jednu výnimku reprezentovať tí istí plavci ako na nedávnom kontinentálnom vrchole. Ide o Tomáša Klobučníka, Katarínu Listopadovú, Romana Kučíka, Norberta Trudmana (všetci so splnenými A-limitmi SPF), Michala Navaru, Daniela Vácvala, Mateja Kuchára, Katarínu Milly a Miroslavu Syllabovú (B-limity). Novým menom vo výprave oproti Eindhovenu je Katarína Filová, ktorá dostala voľnú kartu od SPF.

Túžba prekonať "osobáky"
Reprezentačný tréner Róbert Pastierik pred novembrovými majstrovstvami Európy avizoval, že v omladenom výbere bez dlhoročných lídrov Martiny Moravcovej a Ľuboša Križka ho poteší každá semifinálová účasť slovenského plavca. Podobná základná ambícia platí aj pred začiatkom dubajských bojov. "Termínová blízkosť oboch veľkých podujatí sezóny v krátkom bazéne prakticky znemožňuje koncentrovať sa na oba. Niektorí z našich plavcov by mali vrchol svojej výkonnosti dosiahnuť až v Dubaji. Je to vec ich osobných trénerov a zvoleného modelu prípravy. Verím, že to tak bude. Osobne by ma potešilo, keby naši plavci prekonávali svoje ´osobáky´, ale aj národné rekordy," poznamenal reprezentačný tréner Róbert Pastierik.

Roman Kučík bol najpozitívnejším prekvapením slovenskej výpravy na nedávnych ME v Eindhovene. Dvadsaťdeväťročný plavec Dukly Banská Bystrica všetky tri svoje štarty premenil na postup do semifinále (50 m v. sp., 100 m v. sp., 50 m motýlik) a vo dvoch z troch prípadov pridal aj prekonanie slovenského rekordu. "Je ťažké pripraviť sa na dva také vrcholy tesne po sebe, a preto moja príprava bola zameraná najmä na ME v Eindhovene, kde som dosiahol životné úspechy. Tým však nechcem povedať, že do Dubaja som išiel na dovolenku. Po príchode z majstrovstiev Európy som sa vrhol do tréningu a snažil som sa čo najlepšie pripraviť aj na majstrovstvá sveta. Plávať budem 50 m kraula, 50 m delfína a 100 m kraula. Trúfam si najmä v krauliarskom šprinte," komentoval Roman Kučík pre agentúru SITA ešte pred odchodom do SAE.

Jeho oddielový kolega z Dukly Banská Bystrica Matej Kuchár, ktorý sa predstaví na 50 m prsia, pred odchodom na svetový šampionát uviedol: "Nakoľko pracujem v Prahe ako kondičný tréner, zobral som si v práci skoro mesačné voľno, aby som sa mohol kvalitne pripraviť v domácich podmienkach Dukly. Spokojný budem s osobným rekordom, viac by ma však v Dubaji potešil slovenský rekord."

Na MS aj Klobúčnik skúsi prekonať rekordy
Na svetovom šampionáte sa predstaví aj najlepší slovenský plavec roka 2009 Tomáš Klobučník. Držiteľ slovenských rekordov na všetkých troch individuálnych prsiarskych tratiach by mal v Dubaji absolvovať aj dve kratšie polohovky. "Osobne sa najviac teším na prsiarske disciplíny. Žiaľ, nemôžem plávať 50 m prsia, pretože z každej krajiny môžu štartovať len dvaja účastníci. Na majstrovstvá sveta som sa pripravoval spolu s ostatnými členmi J&T Sportteamu. K forme len toľko, že by som chcel plávať rýchlejšie ako v Eindhovene," komentoval 20-ročný Klobučník. Tomáš KlobučníkFoto:

Ďalšou členkou najúspešnejšieho slovenského tímu ostatných rokov J&T Sportteamu Bratislava na šampionáte v Dubaji bude Katarína Milly. Tá sa v športovom komplexe Hamdana bin Mohammeda bin Rashida predstaví na 50 m motýlik, 50 m znak a 100 m znak.

"Mojou ambíciou je zaplávať si osobné rekordy a dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie," uviedla pred ostrým štartom v Dubaji 22-ročná Katarína Milly a ďalej pokračovala: "Príprava bola počas sezóny kvalitná, v záverečnej fáze mi zdravie vypovedalo službu, ale neberiem to vážne. Stále verím, že napriek tomu forma zostala a budem plávať rýchlo."

Dvadsaťštyriročný Michal Navara, štrnásty v motýľkovom šprinte na nedávnych ME v Eindhovene, na margo svojich ambícií uviedol: "Moja najsilnejšia disciplína je 50 m motýlik, čiže ambície smerujú najmä tam. Hoci som s trénerom musel trochu korigovať tréningy, budem sa snažiť podávať výkony na hranici osobných rekordov."

Krauliarska špecialistka Miroslava Syllabová (ŠK Aquasport Levice) tvrdí, že v Dubaji sa predstaví na 50 a 100 m voľný spôsob a mala by byť členkou aj slovenskej ženskej štafety na 4x 100 m v. sp. "Mojou najsilnejšou disciplínou by mala byť stovka kraul. Chcela by som zaplávať A-limit, keďže mám na konte len ´béčko´ a na majstrovstvá sveta mohla ísť len vďaka sponzorom, ktorým za to ďakujem," referovala pred ostrým štartom v Dubaji Miroslava Syllabová. Iba 18-ročný debutant na podujatí tohto rangu Daniel Vácval (Slávia ŠŠ Trenčín) k svojmu blížiacemu sa účinkovaniu na MS 2010 poznamenal: "Príprava bola náročná, pretože je to už druhý vrchol tejto sezóny. Spolu s trénerkou sme sa venovali najmä štartom a obrátkam, kde mám ešte pomerne veľké rezervy. Najviac si trúfam na 50 prsia, pretože je to moja hlavná disciplína. Budem rád, ak sa mi podari vylepšiť si osobné rekordy."

Za svetový rekord 15 000 dolárov
Od stredy do nedele bude Dubaj v Spojených arabských emirátoch dejiskom X. majstrovstiev sveta v plávaní v krátkom bazéne. Blízkovýchodná metropola bude vôbec prvý raz v histórii hostiť plavecký výkvet planéty. V Dubaji by sa malo predstaviť viac ako 770 plavcov zo 148 krajín, ktorí budú mať k dispozícii novučičký bazén v supermodernom areáli Hamdan bin Mohammed bin Rashid Sports Complex s kapacitou 10 000 divákov, domácimi nazývaný aj "Perla púšte". Malo by ísť o najväčšie podujatie svojho druhu v histórii. "Takmer sa mi zatajil dych. Po príchode na prvý tréning som si pripadal ako v plaveckej Madison Square Garden," podotkol jeden zo zimbabwianskych účastníkov MS 2010 Tim Ferris.

Svetový šampionát nasleduje len tri týždne po kontinentálnom vrchole v krátkom bazéne v holandskom Eindhovene a zladiť tieto dve podujatia v príprave bolo pomerne náročné. Preto sa väčšina plaveckej svetovej špičky zamerala najmä na Dubaj, keďže svetový šampionát má vyšší cveng ako európsky. Dokazujú to aj súpisky jednotlivých krajín, na ktorých nechýbajú veľké mená svetového plávania ako Američania Ryan Lochte, Jessica Hardyová a Rebecca Soniová, Austrálčania Brenton Rickard, Christian Sprenger a Leisel Jonesová, Brazílčan César Cielo, Nemci Paul Biedermann a Steffen Deibler, Rusia Stanislav Donec a Daniil Izotov, Francúz Alain Bernard, Talianka Federica Pellegriniová, skvelé holandské šprintérky Inge Dekkerová a Ranomi Kromowidjojová či švédska legenda a víťazka nedávneho Svetového pohára v krátkom bazéne Therese Alshammarová.

Tridsaťtriročná severanka špecializujúca sa na motýľkarské a krauliarske disciplíny má na konte 15 medailí zo svetových šampionátov v krátkom bazéne vrátane deviatich zlatých. Pred Dubajom avizuje prekonanie historicky najúspešnejšej dvojice Jenny Thompsonová - Martina Moravcová. Američanka a Slovenka majú na konte po 17 cenných kovov z majstrovstiev sveta v 25 m bazéne. Podobne rekordné chúťky má aj jej krajan Lars Frölander. Už 36-ročný Švéd má na konte 14 medailí z "krátkych" svetových šampionátov, z toho sedem s najcennejším odleskom. Aj on by v SAE rád ešte čo-to pridal do svojej zbierky, aby prekonal Američana Ryana Lochteho a Austrálčana Michaela Klima s 15 medailami. "Mať v štartovom poli plavcov takého kalibru, akými sú Frölander a Alshammarová, poteší každého organizátora veľkých pretekov. Ich kvality a schopnosť udržania dlhoročnej výkonnosti sú inšpiráciu pre množstvo mladých. Teším sa na ich vystúpenia v Dubaji," uviedol šéf organizačného výboru svetového šampionátu Obaid Al

Úspech obhajujú Američania
Medzinárodná plavecká federácia (FINA) nezabudla ani na finančné ohodnotenie pre najlepších. Medailisti v každej zo 40 disciplín si rozdelia finančné odmeny vo výške 5000, 3000 a 2000 USD od prvého až po tretie miesto. Ak sa niekomu podarí prekonať svetový rekord, prilepší si o ďalších 15 000 USD.

Pozíciu najúspešnejšej krajiny MS v krátkom bazéne budú obhajovať Američania, ktorých plavci získali pred dvoma rokmi v Manchestri 17 cenných kovov v rozložení 10 zlatých, 6 strieborných a 1 bronzovú medailu. Druhí boli vtedy Austrálčania (8-9-2) a tretí plavci Holandska (4-4-1). V Manchestri bolo prekonaných až 18 svetových rekordov, čo v histórii vrcholných podujatí v 25 m bazéne nemá konkurenciu. V tomto smere Dubaj zjavne vôbec nebude môcť konkurovať, keďže počnúc rokom 2010 sa vďaka zákazu technologicky vylepšených celotelových úborov na báze polyuretánu zastavila lavína rekordných časov. Nedávno v Eindhovene nepadol v 38 disciplínach žiadny svetový rekord, posúvalo sa len jedno európske maximum. Postaral sa o to Rus Stanislav Donec na 50 m znak (22,74 s).

V Dubaji sa bude plávať od stredy do nedele tradične vo dvoch blokoch. Ten prvý rozplavbový sa začína každý deň o 7.00 h SEČ (v Dubaji o tri hodiny viac) a druhý - semifinálový a finálový o 16.00 h SEČ. V prvý deň sa bude popoludní začínať o 16.30 h, keďže štartu súťaží bude predchádzať slávnostné otvorenie.

Program X. MS v plávaní v krátkom bazéne aj s obsadením Slovákov: Streda 15. decembra:
Rozplavby (7.00 h SEČ): 200 m voľný spôsob M, 50 m prsia Ž, 100 m znak M, 200 m motýlik Ž, 100 m prsia M (Tomáš Klobučník, Daniel Vácval), 100 m znak Ž (Katarína Milly), 100 m motýlik M (Michal Navara, Norbert Trudman), 400 m polohové preteky Ž, 4 x 100 m voľný spôsob M, 4 x 200 m voľný spôsob Ž
Finálový blok (16.30 h SEČ) - 5 finále: 200 m voľný spôsob M, 50 m prsia Ž (semifinále), 100 m znak M (semifinále), 200 m motýlik Ž, 100 m prsia M (semifinále), 100 m znak Ž (semifinále), 100 m motýlik M (semifinále), 400 m polohové preteky Ž, 4 x 100 m voľný spôsob M, 4 x 200 m voľný spôsob Ž

Štvrtok 16. decembra:
Rozplavby (7.00 h SEČ): 100 m voľný spôsob Ž (Katarína Filová, Miroslava Syllabová), 400 m polohové preteky M, 50 m motýlik Ž (Katarína Listopadová, Katarína Milly), 50 m voľný spôsob M (Roman Kučík, Michal Navara), 100 m polohové preteky Ž (Katarína Listopadová), 4 x 200 m voľný spôsob M, 800 m voľný spôsob Ž
Finálový blok (16.00 h SEČ) - 8 finále: 100 m voľný spôsob Ž (semifinále), 400 m polohové preteky M, 50 m prsia Ž, 100 m znak M, 50 m motýlik Ž (semifinále), 50 m voľný spôsob M (semifinále), 100 m znak Ž, 100 m prsia M, 100 m polohové preteky Ž (semifinále), 100 m motýlik M, 800 m voľný spôsob Ž, 4 x 200 m voľný spôsob M

Piatok 17. decembra:
Rozplavby (7.00 h SEČ): 50 m znak M, 200 m znak Ž, 50 m motýlik M (Michal Navara, Roman Kučík), 100 m prsia Ž, 400 m voľný spôsob M, 200 m polohové preteky M (Tomáš Klobučník), 400 m voľný spôsob Ž (Katarína Filová), 200 m prsia M (Tomáš Klobučník), 4 x 100 m polohové preteky Ž

Finálový blok (16.00 h SEČ) - 10 finále: 50 m znak M (semifinále), 100 m voľný spôsob Ž, 50 m motýlik M (semifinále), 200 m znak Ž, 200 m prsia M, 50 m motýlik Ž, 400 m voľný spôsob M, 100 m prsia Ž (semifinále), 400 m voľný spôsob Ž, 50 m voľný spôsob M, 100 m polohové preteky Ž, 200 m polohové preteky M, 4 x 100 m polohové preteky Ž

Sobota 18. decembra:
Rozplavby (7.00 h SEČ): 50 m znak Ž (Katarína Milly), 100 m voľný spôsob M (Roman Kučík, Michal Navara), 100 m motýlik Ž (Katarína Listopadová), 100 m polohové preteky M (Tomáš Klobučník), 50 m voľný spôsob Ž (Katarína Filová, Miroslava Syllabová), 200 m polohové preteky M (Tomáš Klobučník), 50 m prsia M (Matej Kuchár, Daniel Vácval), 4 x 100 m voľný spôsob Ž (Slovensko)

Finálový blok (16.00 h SEČ) - 5 finále: 100 m prsia Ž, 50 m znak M, 50 m znak Ž (semifinále), 100 m voľný spôsob M (semifinále), 50 m voľný spôsob Ž (semifinále), 50 m motýlik M, 100 m motýlik Ž (semifinále), 100 m polohové preteky M (semifinále), 200 m polohové preteky Ž, 50 m prsia M (semifinále), 4 x 100 m voľný spôsob Ž

Nedeľa 19. decembra:
Rozplavby (7.00 h SEČ): 200 m znak M, 200 m prsia Ž, 200 m motýlik M (Norbert Trudman), 200 m voľný spôsob Ž (Katarína Filová, Katarína Listopadová), 4 x 100 m polohové preteky M, 1500 m voľný spôsob M
Finálový blok (16.00 h SEČ) - 12 finále: 100 m voľný spôsob M, 50 m znak Ž, 200 m znak M, 200 m prsia Ž, 100 m polohové preteky M, 100 m motýlik Ž, 50 m prsia M, 50 m voľný spôsob Ž, 200 m motýlik M, 1500 m voľný spôsob M, 200 m voľný spôsob Ž, 4 x 100 m polohové preteky M
© WEBNOVINY