Beh-SP: Sundby potvrdil triumf v SP prvenstvom v stíhačke: "Úžasná sezóna" (4)

nedeľa, 16. marec 2014 19:05 | Autor: TASR

Falun 16. marca (TASR) - Nór Martin Johnsrud Sundby triumfoval v záverečnej stíhačke na 15 km voľne v rámci finále Svetového pohára v behu na lyžiach vo švédskom Falune. Potvrdil tak zisk veľkého glóbusu za celkové prvenstvo v SP, o ktorom rozhodol už v predstihu. V nedeľu časom 34:48,1 min odsunul na druhé miesto Kanaďana Alexa Harveyho (+4,9), tretí skončil Rus Alexander Legkov (+11,0).

Do stíhačky na štyri okruhy po 3,75 km s hendikepovým štartom vybiehal ako prvý Kanaďan Harvey s náskokom 26 sekúnd na Sundbyho a Legkova. Dvaja prenasledovatelia ale stiahli odstup lídra už v prvej polovici trate a bolo jasné, že vedúca trojica si to v závere "rozdá" o prvenstvo. Vo finiši mal najviac síl Sundby, na ktorého atak pred štadiónom nedokázali súperi reagovať a Harvey si postrážil druhú priečku pred Legkovom.

Dvadsaťdeväťročný Sundby triumfoval v SP premiérovo v kariére a to suverénnym spôsobom, s veľkým náskokom 554 bodov na druhého Legkova. Bronzový zo skiatlonu na ZOH v Soči sa tešil v tomto ročníku aj z prvenstva v prestížnom seriáli Tour de Ski. "Bola to úžasná sezóna. Pracoval som veľmi tvrdo, aby som takýto úspech dosiahol. Dnes to bol pekný súboj s Legkovom a Harveym. Chcel som, aby som išiel do cieľovej rovinky s náskokom na Alexa a podarilo sa. Teším sa na budúcoročné MS, Falun je miesto so skvelou atmosférou," povedal Sundby, ktorý ako prvý muž v histórii vyhral všetky tri "mini-tour" v sezóne. Jeho krajan a obhajca veľkého glóbusu Petter Northug neúspešnú sezónu predčasne ukončil a vo Falune neštartoval.

Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil v konečnom hodnotení SP 126. miesto so ziskom 18 bodov. Jediný raz v olympijskej sezóne bodoval za 14. miesto začiatkom januára v záverečnej etape Tour de Ski vo finiši s ostrým stúpaním na zjazdovku Alpe Cermis pri Cavalese.

Finále SP v behu na lyžiach vo Falune

Muži - stíhačka na 15 km voľne: 1. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) 34:48,1 min, 2. Alex Harvey (Kan.) +4,9, 3. Alexander Legkov (RUS) +11,0, 4. Daniel Richardsson (Švéd.) + 1:10,9, 5. Maxim Vylegžanin (Rus.) +2:08,5, 6. Marcus Hellner (Švéd.) +2:08,9, 7. Jean Marc Gaillard (Fr.) +2:09,1, 8. Sjur Röthe (Nór.) +2:09,3, 9. Matti Heikkinen (Fín.) +2:09,9, 10. Eldar Rönning (Nór.) 2:21,0

Konečné poradie v SP (po 28): 1. Sundby 1534 b., 2. Legkov 980, 3. Harvey 766, 4. Chris Andre Jespersen (Nór.) 739, 5. Calle Halfvarsson (Švéd.) 615, 6. Richardsson 543, 7. Petter Northug (Nór.) 539, 8. Röthe 535, 9. Paal Golberg (Nór.) 510, 10. Vylegžanin 486 ..., 126. Martin BAJČIČÁK (SR) 18