NBA: Zlatý klinec vianočného programu pre Miami

nedeľa, 26. december 2010 10:01 | Autor: TASR

NBA: Zlatý klinec vianočného programu pre Miami | zdroj: SITA

Kobe Bryant a jeho Los Angeles Lakers nedokázali na prvý pokus zdvihnúť rukavicu hodenú z Miami, vianočná ouvertúra očakávaného súboja o vládu nad basketbalovou NBA sa skončila víťazstvom tímu okolo trojice LeBron James, Chris Bosh, Dwyane Wade.

Zlatý klinec programu naservírovaného vedením NBA na Prvý sviatok vianočný ako jediný priniesol sklamanie pre domácich fanúšikov, v zvyšných štyroch stretnutiach hostia ťahali za kratší koniec.

V Staples Center nadeľoval predovšetkým James, pre Lakers rozbalil tretie triple-double v sezóne. Od jeho trojky na 10:8 v 6. min prvej štvrtiny Heat viac obhajcu titulu nepustili do vedenia a vyhrali prvý z dvoch vzájomných súbojov základnej časti jednoznačne 96:80. „Nechceme tým nikomu nič odkazovať. Sami sme si potrebovali dokázať, že vieme hrať basketbal na vysokej úrovni a dostať zo seba to najlepšie. Ale je to len jeden zápas...,“ konštatoval James. Bryant mal naopak ďaleko od vianočnej pohody, dostal tretiu technickú chybu v dvoch zápasoch a po prehre sa posťažoval: „Zdá sa, že súperi berú tieto stretnutia vážnejšie ako my. Aj nám by sa zišiel ich prístup, hrať sústredenejšie, dať do toho viac úsilia. Nepáči sa mi to. Viem, že to dokážeme, a v tom je ten problém.“ Odveta je na programe 10. marca v Miami.

Repríza posledného finále Východnej konferencie medzi Orlandom a Bostonom ponúkla veľké strelecké trápenie oboch tímov s víťaznou satisfakciou pre domácich Magic. „Bol to môj prvý vianočný zápas a hneď s takým pekným darčekom,“ poznamenala nová akvizícia domácich Gilbert Arenas. Ani jedno z mužstiev nemalo úspešnosť streľby z poľa vyššiu ako 40 percent. Celtics väčšinu zápasu diktovali tempo, ale vôbec nezvládli úvod a koncovku a po 14 víťazstvách v rade prehrali 78:86. Orlando vyhralo prvých štyri a pol minúty 13:0 a posledné tri minúty 14:1, a to bez tradičného príspevku Dwighta Howarda, ktorý aj pre problémy s faulami svoj prvý kôš z hry trafil až v prvej minúte štvrtej štvrtiny.

Basketbalisti New York Knicks si v sobotu obliekli vianočné zelené dresy a tie im priniesli šťastie. Štyria hráči v nich zaznamenali double-double, kompletná základná päťka dvojciferný počet bodov a celý tím cenné víťazstvo 103:95 nad nebezpečným Chicagom. Chlieb sa lámal v úvode záverečnej štvrtiny, keď domáci Knicks dovolili Bulls streliť v priebehu prvých 10 minút iba dva koše. „Dôležité víťazstvo nad tímom, ktorý je v tabuľke pred nami. V základnej časti s nimi máme tri zápasy a dva sme už vyhrali. Dobrá práca, ale ešte je toho veľa pred nami,“ konštatoval po dueli šiesteho s tretím v tabuľke Východnej konferencie tréner Knicks Mike D´Antoni.

Najštedrejší bol v sobotu najlepší strelec uplynulého ročníka Kevin Durant, ktorý 44 bodmi vo svojej vianočnej premiére prispel k prehre Denveru opäť bez Carmela Anthonyho v zostave v Oklahoma City 106:114. O päť bodov menej zaznamenal Monta Ellis a jeho Golden State si poradilo s Portlandom 109:102.