NBA: Miami zdolalo Charlotte 99:88, víťazne aj Washington (2)

pondelok, 21. apríl 2014 12:05 | Autor: TASR

NBA: Miami zdolalo Charlotte 99:88, víťazne aj Washington (2) | zdroj: © TASR

New York 21. apríla (TASR) - Basketbalisti San Antonia úspešne vstúpili do play off zámorskej NBA, keď v prvom zápase 1. kola Západnej konferencie zdolali na domácej palubovke Dallas 90:85. O osude texaského derby sa rozhodlo v poslednej štvrtine. Spurs v kľúčových momentoch zapli v obrane, čo ho výsledkom bol päťapolminútový úsek, počas ktorého hostia nedokázali skórovať. Lídrom domácich bol veterán Tim Duncan, autor 27 bodov. V drese Mavericks sklamali opory. Dirk Nowitzki a Monta Ellis mali zhodnú streleckú bilanciu, keď z poľa premenili iba štyri zo 14 pokusov. "V priebehu sezóny nás Spurs ničili streľbou za tri body. Dnes sme sa sústredili najmä na eliminovanie ich strelcov. Spod koša nás však ničil Duncan," komentoval duel Nowitzki pre agentúru AP.

Vyrovnané stretnutie sa hralo aj v Houstone, kde zavítal Portland. Domáci nevyužili tesný náskok, ktorý si vybudovali v priebehu tretej štvrtiny, a duel sa napokon musel predlžovať. Minútu pred koncom nadstaveného času sa vyfauloval hosťujúci LaMarcus Aldridge. Pozíciu lídra po ňom prebral rozohrávač Damian Lillard a piatimi bodmi v poslednej minúte predĺženia rozhodol o triumfe Portlandu. Aldridge celkovo nastrieľal 46 bodov, čím si vytvoril nový osobný rekord a zároveň vylepšil klubové maximum v play off. Lillard mu asistoval s 31 bodmi. "Aldridge s Lillardom predviedli výborný výkon. V druhom zápase ich musíme brániť iným spôsobom," nechal sa počuť James Harden, s 27 bodmi najlepší strelec Houstonu.

Vo Východnej konferencii uspelo Miami, ktoré na domácej palubovke pokorilo Charlotte 99:88. Obhajcovia titulu sa s húževnatým súperom poriadne natrápili a víťazstvo strhli na svoju stranu až v závere. Kľúčová bola séria 18:4 v úvode štvrtej dvanásťminútovky. "Veľká škoda toho hluchého momentu z našej strany. Dnes boli Heat zdolateľní," hodnotil duel rozohrávač hostí Kemba Walker, autor 20 bodov.

Úspešný vstup do tohtoročnej nadstavbovej časti má za sebou aj Washington. Tím z hlavného mesta USA hrajúci svoje prvé play off od roku 2008 triumfoval v Chicagu 102:93. Wizards výborne zahrala kompletná základná zostava, keď pätica Ariza, Nene, Gortat, Beal a Wall nastrieľala 86 z celkových 102 bodov Washingtonu. "Zbytočné chyby nás dnes stáli víťazstvo. Viedli sme o 13 bodov, ale súperovi sme dovolili zápas otočiť. Washington má šikovných hráčov, nesmieme im dať šancu dostať sa do tempa," krútil nespokojne hlavou po zápase center Chicaga Joakim Noah.