NBA: V Dallase rozhododol Vince Carter, Miami jednu výhru od postupu (2)

nedeľa, 27. apríl 2014 12:05 | Autor: TASR

NBA: V Dallase rozhododol Vince Carter, Miami jednu výhru od postupu (2) | zdroj: © TASR

New York 27. apríla (TASR) - Basketbalisti Memphisu podľahli vo štvrtom súboji série 1. kola play off Západnej konferencie zámorskej NBA doma Oklahome City 89:92 po predĺžení. Thunder tak oplatili Grizzlies prehru v predĺžení zo zápasu číslo tri a vyrovnali stav série na 2:2.

Najväčšiu zásluhu na to nemal najlepší ligový strelec Kevin Durant, ani druhá oklahomská hviezda Russell Westbrook, ale striedajúci Reggie Jackson. Hosťujúci náhradník si s 32 bodmi utvoril nové osobné maximum a zastúpil tak oboch ofenzívnych lídrov, ktorí sa v noci na nedeľu v útoku trápili. Durant premenil z poľa iba päť z 21, Westbrook dokonca iba šesť z 24 pokusov. "Reggie odohral fenomenálne stretnutie. Zabral, keď sme ho najviac potrebovali," pochválil svojho zverenca oklahomský tréner Scott Brooks.

V Dallase sa hralo tretie dejstvo texaského derby medzi domácimi Mavericks a San Antoniom. Vstup do zápasu vyšiel lepšie hosťom, ktorí vyhrali prvú štvrtinu 34:27. Mavs však postupne vyrovnali hru i skóre a o výsledku sa napokon muselo rozhodnúť v dramatickom závere. Za stavu 106:106 zabezpečil Argentínčan Manu Ginobili presným košom hosťom tesné dvojbodové vedenie. Dallasu zostali na odpoveď necelé dve sekundy. Loptu v rohu ihriska dostal veterán Vince Carter, naznačením strely oklamal brániaceho Ginobiliho a následne vyslal trojkový pokus, ktorý na radosť vypredanej haly American Airlines Center zároveň so záverečným klaksónom prepadol obrúčkou koša.

Mavericks sa po najtesnejšom triumfe ujali vedenia v sérii 2:1. "Naposledy som trojku zároveň s klaksónom strieľal v play off 20. mája 2001. Pamätám si to presne, pretože som minul a nikdy na to sklamanie nezabudnem. Som rád, že tentoraz to vyšlo," usmieval sa po stretnutí 37-ročný veterán.

Už iba jedno víťazstvo delí Miami od postupu do 2. kola play off. Obhajcovia titulu po dvoch triumfoch na domácej palubovke dokázali uspieť aj v prvom stretnutí v Charlotte a v sérii vedú už 3:0. Heat vedení ako tradične LeBronom Jamesom rozhodli o svojom víťazstve v druhej štvrtine, ktorú vyhrali 35:19. V tretej časti hry ich náskok narástol na rozdiel 20 bodov, na čo už domáci nenašli odpoveď. James nastrieľal 30 bodov, ku ktorým pridal aj 10 doskokov. "Musím priznať, že sme od súpera čakali trochu väčší odpor, ale na druhej strane moji hráči predviedli vysoko profesionálny výkon, čiže naše víťazstvo je zaslúžené," hodnotil duel miamský tréner Erik Spoelstra.

Najlepší tím Východnej konferencie po základnej časti z Indiany tentoraz v Atlante nepripustil žiadne prekvapenie, sústredeným výkonom triumfoval 91:88 a vyrovnal stav série na 2:2. Kľúčové trojkové pokusy v záverečných minútach premenili Paul George s Davidom Westom a domáci tak nevyužili šancu viesť na zápasy 3:1. "Vedeli sme, že ak by sme dnes prehrali, s najväčšou pravdepodobnosťou by sme už sériu nezvrátili vo svoj prospech. Históriu neoklamete. Je to však 2:2 a my bojujeme ďalej," nechal sa počuť West.