HOKEJ-ZOH: Američania zdolali na úvod Švajčiarov 3:1

utorok, 16. február 2010 23:42 | Autor: TASR

V úvodnom stretnutí mužského hokejového turnaja zdolali v utorok v základnej A-skupine hokejisti USA tím Švajčiarska 3:1. Favorizovaní Američania viedli v polovici duelu už 3:0 a napokon ho doviedli s prehľadom do víťazného konca. V druhom zápase A-skupiny sa predstaví v utorok o 16.30 h miestneho času (na Slovensku už v stredu o 1.30 h SEČ) domáca Kanada proti Nórsku.

Výsledok - A-skupina:

USA - Švajčiarsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

Góly: 19. Ryan, 26. Backes, 29. Malone (Suter) - 50. Wick (Domenichelli)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), O´Halloran (Kan.) - Morin (Kan.), Oskirko (Rus.), 16 706 divákov

Zostavy:

USA: Miller - Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason - Parise, Šťastný, Kane - Malone, Pavelski, Kessel - Langenbrunner, Kesler, Brown - Drury, Backes, Ryan - Callahan.
Švajčiarsko: Hiller - Streit, Weber, Blindenbacher, Sbisa, Seger, Furrer, Diaz, von Gunten - Paterlini, Plüss, Rüthemann - Wick, Jeannin, Lemm - Domenichelli, Sannitz, Sprunger - Ambühl, Déruns, Monnet

Američania viedli v polovici zápasu už 3:0, najmä vďaka aktivite štvrtého útoku. Prvý gól olympijského turnaja strelil v 19. min Bobby Ryan a v 26. min zvyšoval David Backes na 2:0. O dve minúty na to využil presilovku pri vylúčení švajčiarskeho útočníka Sannitza Ryan Malone - 3:0. Po dvoch tretinách bol pomer striel na bránku 22:9 v prospech tímu USA. V záverečnom dejstve Američania zápas kontrolovali. Švajčiari zaznamenali čestný úspech v 50. min, keď v presilovke prekonal gólmana USA Millera Roman Wick.