NBA: James žiaril v Brooklyne, prvé víťazstvo Portlandu (2)

utorok, 13. máj 2014 10:05 | Autor: TASR

New York 13. mája (TASR) - Basketbalistov Miami Heat delí už len jedno víťazstvo od postupu do finále Východnej konferencie. Obhajcovia titulu triumfovali v noci na utorok na palubovke Brooklynu 102:96 a v sérii 2. kola play off zámorskej NBA vedú 3:1 na zápasy. Duel bol od začiatku mikrosúbojom domácej obrany proti LeBronovi Jamesovi. Miamský líder od úvodného rozskoku prebral taktovku stretnutia do vlastných rúk a postupne sa rozohral k výbornému výkonu. Nets držali krok so súperom z Floridy zásluhou kolektívnej hry a o výsledku sa napokon muselo rozhodnúť v dramatickom závere. Necelú minútu pred koncom za nerozhodného stavu 94:94 poslal hostí do vedenia presným trojkovým pokusom Chris Bosh a Heat si už potom aj zásluhou štyroch premenených trestných hodov v podaní Raya Allena víťazstvo udržali. James po druhýkrát v kariére zaznamenal v play off 49 bodov, keď celkovo premenil z poľa 16 z 24 pokusov a 14 z 19 trestných hodov. V samom závere minul jednu "šestku", ktorá ho mohla posunúť na hranicu 50 bodov. "Trochu som bol na seba za to nahnevaný, ale potom som si uvedomil, že ten pocit bol úplne zbytočný. Vyhrali sme ťažký duel a sme krok od postupu. To je to jediné na čom záleží," usmieval sa po stretnutí James. Heat tak po pondelku vedú v sérii 3:1 a o svojom postupe do konferenčného finále môžu rozhodnúť na svojej palubovke v noci na štvrtok.

Hrobárovi z lopaty ušli hráči Portlandu, ktorí vo štvrtom súboji semifinále Západnej konferencie zvíťazili nad San Antoniom 103:92 a znížili stav série na 1:3. Ako rozhodujúca sa po vyrovnanom prvom polčase ukázala tretia štvrtina, ktorú vyhrali domáci 35:20. V úvode záverečnej dvanásťminútovky ich náskok narástol na 20-bodový rozdiel. To, že o víťazovi je rozhodnuté, vedel v tom momente už aj tréner hostí Gregg Popovich, ktorý následne nechal oddychovať opory Tonyho Parkera, Tima Duncana a do hry postupne poslal kompletnú lavičku. "Nechceli sme sa rozlúčiť s vlastnými fanúšikmi prehrou a ukončiť sériu bez víťazstva. Ukázali sme, že keď hráme ako tím, môžeme hrať vyrovnanú partiu s hocikým," uviedol po zápase domáci rozohrávač Damian Lillard, ktorý bol s 25 bodmi najlepším strelcom duelu. Spurs budú mať ďalšiu šancu vybojovať si postup medzi najlepšie štyri tímy v stredu, piaty duel sa hrá na ich palubovke v AT&T Center.