Main Content

Gáborík prvou hviezdou v Caroline, Chára s asistenciou

utorok, 22. december 2009 15:27 | Autor: TASR

Gáborík prvou hviezdou v Caroline, Chára s asistenciou
Gáborík prvou hviezdou v Caroline, Chára s asistenciou | zdroj: SITA

Pondelňajšia noc patrila v hokejovej NHL hosťujúcim tímom, ktoré zvíťazili v 10 z 11 stretnutí. Bodovo sa presadili dvaja slovenskí zástupcovia. Tím New YorkRangers zvíťazil už tradične aj vďaka MariánoviGáboríkovi.

Ten najprv v 22. min v Caroline vyrovnal svojím 25. gólom v sezóne na 1:1 a v 42. min prihral Dubinskému na víťazný presný zásah stretnutia (3:1). Bol to 47. bod trenčianskeho rodáka v aktuálnej sezóne. Po stretnutí ho vyhlásili za prvú hviezdu. Kapitán Bostonu Zdeno Chára asistoval v 53. min Sturmovi pri záverečnom góle stretnutia v Ottawe (2:0). Opäť výrazne zažiaril Jaroslav Halák v bránke Montrealu, ktorý zlikvidoval 47 z 50 striel na svoju bránku z hokejok hráčov Atlanty. Vďaka gólu svojho spoluhráča Bergerona v 3. min predĺženia sa aj on mohol tešiť z víťazstva 4:3.

Dvadsaťštyriročný slovenský reprezentačný gólman Montrealu Jaroslav Halák dopomohol svojmu mužstvu k druhému triumfu v rade. Po sobotňajšom shutoute proti "ostrovanom" z New Yorku (3:0) podal bratislavský rodák vynikajúci výkon aj na ľade silnej Atlanty a pomohol svojimi poslednými predstaveniami fanúšikom "Habs" zabudnúť na 5 prehier po sebe, ktoré predchádzali dvojnásobnému plnému bodovému zisku. "Bola to jedna z tých nocí, keď na vás smeruje veľmi veľa striel. Dokázali sme však triumfovať. To je podstatné," skonštatoval po súboji odchovanec ružinovského hokeja. Domáci hráči Thrashers ho zasypali 50 strelami, kým hostia z Montrealu ohrozili domáceho Hedberga iba 23-krát. "Počas celého duelu sme robili presne to, čo sme si pred ním povedali. Niekedy ale prídu stretnutia, v ktorých nemáte hokejové šťastie," ospravedlňoval sa za prehru kouč Atlanty John Anderson.

V treťom dueli v rade triumfovali "jazdci" z Rangers, ktorí v pondelok zdolali Carolinu 3:1. Na ľade Hurricanes sa predstavili už aj obranca Wade Redden a pravý krídelník Aleš Kotalík, ktorých tréner John Tortorella v ostatných 2 dueloch nenominoval a pre nedostatočnú výkonnosť sledovali súboje svojich spoluhráčov iba z tribúny. Dvadsaťsedemročný Gáborík si počas svojho takmer 23-minútového pobytu na ľade okrem gólu a asistencie vylepšil svoje štatistiky aj o dva plusové body.


Dvaja gólmani boli v pondelok "nepriestreľní" - bostonský Tim Thomas a ikona New Jersey MartinBrodeur. Vo vari najsledovanejšom pondelkovom stretnutí, v ktorom sa stretli dva momentálne bodovo najlepšie tímy celej NHL, sa najmä vďaka výkonu Martina Brodeura tešili z triumfu na ľade úradujúceho držiteľa Stanleyho pohára Pittsburghu hráči New Jersey (4:0). Tridsaťsedemročný kanadský gólman zneškodnil všetkých 35 striel "tučniakov", čím opäť prepísal historické tabuľky. Rodák z Montrealu prekonal doterajší rekord Terryho Sawchuka v počte odchytaných duelov bez inkasovaného gólu - Brodeur ich má na svojom konte po pondelka už 104. Jeden z najlepších gólmanov posledného desaťročia, ktorý je držiteľom viacerých rekordov najstaršej profesionálnej súťaže na severoamerickom kontinente, zaznamenal svoj prvý shutout 20. októbra 1993 v stretnutí proti Anaheim Mighty Ducks. V dueli proti Buffalu 7. decembra (3:0) vyrovnal dovtedajší Sawchukov rekord, o 14 dní neskôr ho prekonal. "Vyrovnať rekord v Buffale bolo ohromné. Je to pre mňa veľká česť, že môžem byť v tejto pozícii. Dnes som mal aj trochu šťastia. Akurát toľko, koľko by ho brankár mal mať. Spoluhráči však vyvinuli veľké úsilie na to, aby som mohol zlomiť tento rekord. Dopadlo to nakoniec dobre," povedal Kanaďan, ktorého draftovanie z celkového 20. miesta v roku 1990 "diabli" nikdy neoľutovali. Sawchuk zaznamenal svojich až doteraz rekordných 103 shutoutov počas 971 duelov v drese Detroitu, Bostonu, Toronta, Los Angeles a New Yorku Rangers. Brodeur na svoj úspech potreboval 1032 duelov, celá jeho profesionálna kariéra je spojená s New Jersey. "Terry Sawchuk vytvoril maximum, ktoré odolávalo viac ako 45 rokov, odvtedy sa ho snažilo prekonať vyše 500 brankárov hrajúcich v NHL," skonštatoval komisár profiligy Gary Bettman v pondelok večer a pokračoval: "Pokorením tohto maxima dosiahol Martin Brodeur ďalšiu brankársku úroveň a pripísal si veľký úspech. Celá zámorská hokejová rodina mu gratuluje." Tréner Devils Jacques Lemaire očakáva, že prekonať maximum jeho zverenca bude takmer nemožné: "Myslím si, že tento úspech už nikdy nikto nepokorí. Brankári to nemajú ľahké. Je na nich vyvíjaný tlak." Poctu gólmanovi New Jersey vzdal aj kapitán Penguins Sidney Crosby: "Je to neuveriteľné. Je legendou a dokazuje to každý rok." 

Boston vďaka bezchybnému výkonu svojho brankára Thomasa naplno bodoval na ľade Ottawy a "medvede" o bod preskočili v tabuľke Severovýchodnej divízie práve "senátorov". Pre 35-ročného skúseného Američana to bol už 4. duel s nulou v kolónke inkasovaných gólov v aktuálnej sezóne. Rodákovi z mesta Flint sa proti Senators darí, triumfoval už v 10. súboji proti tomuto súperovi v rade. "To je už desiaty v rade? Nevedel som o tom," priznala sa opora Bruins a pokračovala: "Mám rád svieži vzduch, ktorý panuje v tomto meste. Neviem ale, či to nejako ovplyvňuje aj moje výkony." Najlepší minuloročný gólman si pripísal svoj 16. kariérny shutout. "Myslím si, že obaja brankári hrali dnes extrémne dobre. Bolo to náročné stretnutie. My sme boli trpezliví a dokázali streliť dva góly," zhodnotil výkon mužstva z Bostonu slovenský kapitán Zdeno Chára. Najlepší obranca minulého ročníka profiligy si okrem asistencie vylepšil štatistiky o dva plusové body. Trenčiansky rodák tiež 4-krát ohrozil domáceho Briana Elliotta, no ani jedna jeho strela si nenašla cestu za chrbát gólmana Senators. 



Tím San Jose ukončil 5-zápasové čakanie na víťazstvo, v pondelok uspel na ľade Dallasu 4:2 a dostal sa opäť na čelo Pacifickej divízie, keď o dva body predbehol Los Angeles. "Proti divíznym súperom ide o veľmi dôležité zápasy. V poslednom období sme zaznamenali nie príliš šťastné prehry. Triumf je novým začiatkom," skonštatovala prvá hviezda duelu Patrick Marleau, ktorý vsietil dva presné zásahy "žralokov". 

V divíznom súboji na ľade Toronta potvrdilo hosťujúce Buffalo líderskú pozíciu na Severovýchode (3:2 po predĺžení). "Šabliam", v obranných radoch ktorých sa v pondelok opäť vo vynikajúcom svetle predstavil aj slovenský obranca Andrej Sekera, v súčasnosti perfektne funguje najmä defenzíva podporovaná stabilnými výkonmi brankára Ryana Millera. Hráči Sabres totiž v 13 z ostatných 15 stretnutí inkasovali nanajvýš dvakrát. Gólman, ktorý bude pravdepodobne tvoriť spoločne s Timom Thomasom brankársky tandem v americkom reprezentačnom tíme počas olympijských hier vo Vancouveri, sa v tomto dueli s 94,40-percentnou úspešnosťou zákrokov stal druhou hviezdou súboja. Dvadsaťtriročný rodák z Bojníc Sekera si pripísal dva plusové body a raz neúspešne ohrozil hosťujúceho Jonasa Gustavssona. "Tento rok sme sa zlepšili. Dokázali sme sa dostať aj cez niekoľko ťažkých stretnutí," uviedol 29-ročný Miller. 

Trápiaca sa Philadelphia prehrala 4. stretnutie v rade, na domácom štadióne Wachovia Center podľahla Floride 1:4. Od nástupu Petra Lavioletta, ktorý 4. decembra nahradil na poste kouča "letcov" Johna Stevensa, naplno bodovalo mužstvo Flyers iba v 2 dueloch z 10, raz si vybojovalo aspoň bod. Domáci tím navyše v priebehu zápasu prišiel o brankára Briana Bouchera, ktorý si poranil ruku. "Pozerám sa na náš tím a musím povedať, že v súčasnosti je pre nás ťažké gólovo sa presadiť. Pri pohľade na našu súpisku však nechápem príčiny tohto stavu," skonštatoval generálny manažér mužstva zo severovýchodnej časti USA Paul Holmgren na margo toho, že jeho tím až v 8 z predchádzajúcich 12 duelov vsietil najviac jeden presný zásah. 

Výsledky pondelkových zápasov zámorskej hokejovej NHL: 

New York Islanders - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2) 
Góly: 17. Hunter (Bailey, Hillen), 37. Thompson (Okposo, Nielsen) - 27. Stamkos (St. Louis, Malone), 40. Lecavalier (Tanguay, Malone), 43. Malone (Stamkos, Foster), 52. Malone (St. Louis, Lecavalier). Vylúčení: 4:6, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:28, brankári: Roloson - M. Smith. Diváci: 10 864. 

Toronto - Buffalo 2:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 0:1 - 0:1) 
Góly: 24. Stalberg (Kaberle), 38. I. White (Stempniak, Kuľomin) - 7. Paetsch (M. Ellis, Montador), 53. Hecht (Stafford, D. Roy), 64. D. Roy (Hecht, Montador). Vylúčení: 1:0, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:30, brankári: Gustavsson - R. Miller. Diváci: 19 235. 

Atlanta - Montreal 3:4 po predĺžení (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1) 
Góly: 20. Kovaľčuk (Hainsey, Afinogenov), 41. Antropov (Kubina, Enström), 42. Antropov (Enström, Viačeslav Kozlov) - 22. Plekanec (Cammalleri), 31. Kosticyn (Cammalleri, Plekanec), 59. M.-A. Bergeron (Markov, Plekanec), 63. M.-A. Bergeron (Plekanec, Gorges). Vylúčení: 3:6, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 50:23, brankári: Hedberg - HALÁK. Diváci: 15 075. 

Philadelphia - Florida 1:4 (0:1, 0:1, 1:2) 
Góly: 54. Coburn (Carter, Pronger) - 5. Horton (Ballard, Weiss), 23. Weiss (Frolík, Seidenberg), 42. Frolík (McCabe, Weiss), 46. Horton (Weiss, Frolík). Vylúčení: 7:8 na 2 min, navyše: Laperriere na 5+5+5+5+DKZ za bitky a napadnutie, M. Richards na 5 min za bitku - G. Campbell, McCabe, Duco všetci na 5 min za bitku, Seidenberg na 5+10 za bitku a vyprovokovanie bitky, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:30, brankári: Boucher (23. Leighton) - Vokoun. Diváci: 19 323. 

Carolina - New York Rangers 1:3 (0:0, 1:1, 0:2) 
Góly: 21. Samsonov (Sutter, Carson) - 22. GÁBORÍK (Dubinsky, Rozsíval), 42. Dubinsky (GÁBORÍK, Prospal), 60. M. Staal. Vylúčení: 1:3, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:31, brankári: C. Ward - Lundqvist. Diváci: 16 514. 

Pittsburgh - New Jersey 0:4 (0:1, 0:3, 0:0) 
Góly: 5. Salvador (McAmmond, Greene), 21. Bergfors (Parise, Greene), 29. Eliáš (McAmmond, Parise), 32. Fraser (Parise, Eliáš). Vylúčení: 4:6 na 2 min, navyše: Talbot - McAmmond na 10 min obaja za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:30, brankári: Fleury - B. Johnson. Diváci: 17 132. 

Ottawa - Boston 0:2 (0:0, 0:0, 0:2) 
Góly: 44. P. Bergeron (S. Thornton), 54. Sturm (Savard, CHÁRA). Vylúčení: 5:2, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 29:29, brankári: Elliott - T. Thomas. Diváci: 19 865. 

Minnesota - Colorado 3:4 (0:1, 1:3, 2:0) 
Góly: 34. Clutterbuck (Schultz), 53. Nolan (Kobasew, K. Johnsson), 54. Havlát (Stoner, Brunette) - 20. Duchene (Tucker, Galiardi), 24. Ch. Stewart (P. Šťastný), 31. Hejduk (Galiardi), 38. Hendricks (McLeod). Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Stoner - Durno obaja na 5 min za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:1. Strely na bránku: 31:21, brankári: Niklas Bäckström - Anderson. Diváci: 18 244. 

Dallas - San Jose 2:4 (0:0, 0:2, 2:2) 
Góly: 41. Benn (Morrow), 46. L. Eriksson (Robidas, B. Richards) - 30. Pavelski (Clowe), 39. Marleau (J. Thornton, Heatley), 43. Marleau (Heatley, Boyle), 60. Clowe. Vylúčení: 1:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 38:31, brankári: Turco - Nabokov. Diváci: 18 532. 

Edmonton - St. Louis 2:7 (1:1, 1:4, 0:2) 
Góly: 10. Gagner (Cogliano), 26. Penner (Horcoff) - 8. Perron (Berglund, Crombeen), 23. A. McDonald (Tkachuk, Jackman), 34. Boyes (Steen), 37. Berglund (Kariya, Oshie), 38. McClement (Steen, Weaver), 43. A. McDonald (Boyes, Steen), 57. Steen (Sydor, Winchester). Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Stortini, Jacques, Moreau - Crombeen, Winchester, Sydor všetci na 5 min za bitku, presilovky: 0:4, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:26, brankári: Dubnyk - Ch. Mason. Diváci: 16 839. 

Phoenix - Columbus 5:2 (2:0, 2:1, 1:1) 
Góly: 8. Upshall (Lombardi, Doan), 12. Lombardi (Upshall, A. Eriksson), 25. Doan (Jovanovski, Upshall), 34. Vrbata (Jovanovski, Hanzal), 48. Upshall (Lombardi, Doan) - 27. Brassard (Torres, M. Roy), 49. Vermette (Voráček, Hejda). Vylúčení: 3:8 na 2 min, navyše: Hanzal, Bissonnette - Boll všetci na 5 min za bitku, Methot na 5+10 min za bitku a vyprovokovanie bitky, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 23:27, brankári: Bryzgalov - Garon. Diváci: 9348.

Poradie hráčov hokejovej NHL v kanadskom bodovaní (stav k 21. decembru 2009):

1. Joe Thornton (San Jose) 36 9 40 49 
2. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) 34 25 22 47 
3. Henrik Sedin (Vancouver) 36 15 29 44 
4. Sidney Crosby (Pittsburgh) 36 22 21 43 
5. Alexander Ovečkin (Washington) 28 23 18 41 
6. Zach Parise (New Jersey) 35 15 25 40 
7. Nicklas Bäckström (Washington) 36 12 28 40 
8. Brad Richards (Dallas) 34 10 30 40 
9. Martin St. Louis (Tampa Bay) 36 7 33 40 
10. Tomáš Plekanec (Montreal) 38 7 33 40 

Poznámka: Za menom a klubovou príslušnosťou nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií a kanadských bodov. 

Poradie najlepších strelcov:1. MARIÁN GÁBORÍK (NY Rangers) 25 gólov, 2. Alexander Ovečkin (Washington) a Patrick Marleau (San Jose) po 23, 4. Sidney Crosby (Pittsburgh) 22, 5. Dany Heatley (San Jose) a Steven Stamkos (Tampa Bay) po 21, 7. Iľja Kovaľčuk (Atlanta) 20, 8. Dustin Penner (Edmonton) a Jarome Iginla (Calgary) po 19. 

Štatistiky slovenských hokejistov pôsobiacich v kanadsko-americkej NHL (za menom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, bodov, +/-, striel a trestných minút) - stav k 21. decembru 2009:

1. Marián Gáborík (NY Rangers) 34 25 22 47 +8 126 10 
2. Ľubomír Višňovský (Edmonton) 34 8 17 25 +8 49 8 
3. Zdeno Chára (Boston) 35 2 18 20 +9 97 48 
4. Michal Handzuš (Los Angeles) 37 6 9 15 -3 49 30 
5. Marián Hossa (Chicago) 12 5 5 10 +3 40 2 
6. Marek Svatoš (Colorado) 34 6 3 9 -9 56 33 
7. Andrej Meszároš (Tampa Bay) 36 3 5 8 -10 79 20 
8. Andrej Sekera (Buffalo) 25 2 4 6 +1 30 4 
9. Milan Jurčina (Washington) 26 0 4 4 0 30 12 
10. Tomáš Kopecký (Chicago) 32 1 2 3 -8 36 10 
11. Boris Valábik (Atlanta) 7 0 2 2 +1 9 9 
12. Mário Bližňák (Vancouver) 2 0 0 0 -2 1 0 
Peter Ölvecký (Nashville) 1 0 0 0 0 0 0 

Brankári (za menom nasleduje počet zápasov, víťazstvá-prehry-prehry po sam. nájazdoch a predĺžení, gólový priemer, percentuálna úspešnosť zákrokov, zápasy bez inkasovaného gólu): 
Jaroslav Halák (Montreal) 14 8-5-0 2,69 91,63 1 
Peter Budaj (Colorado) 9 3-3-1 2,41 91,70 1 

Tabuľky 92. ročníka kanadsko-americkej NHL (za menom tímu nasleduje počet zápasov, výhry, prehry, prehry po predĺžení alebo po nájazdoch, skóre, body) - stav k 21. decembru 2009:

VÝCHODNÁ KONFERENCIA 
Atlantická divízia: 
1. New Jersey 35 26 8 1 106:75 53 
2. Pittsburgh 37 25 11 1 116: 95 51 
3. New York Rangers 36 17 16 3 99:102 37 
4. New York Islanders 37 13 17 7 90:120 33 
5. Philadelphia 35 15 18 2 95:103 32 

Severovýchodná divízia: 
1. Buffalo 35 22 10 3 94:76 47 
2. Boston 35 17 11 7 90:87 41 
3. Ottawa 36 18 14 4 100:103 40 
4. Montreal 38 17 18 3 97:107 37 
5. Toronto 37 13 16 8 106:130 34 

Juhovýchodná divízia: 
1. Washington 36 22 8 6 130:100 50 
2. Atlanta 35 18 13 4 115:108 40 
3. Florida 38 16 15 7 111:122 39 
4. Tampa Bay 36 13 14 9 91:109 35 
5. Carolina 36 9 21 6 89:131 24 

ZÁPADNÁ KONFERENCIA 
Centrálna divízia: 
1. Chicago 34 23 8 3 103: 71 49 
2. Nashville 36 22 11 3 106:101 47 
3. Detroit 36 18 13 5 98:96 41 
4. St. Louis 35 16 14 5 91:97 37 
5. Columbus 37 14 16 7 105:131 35 

Severozápadná divízia: 
1. Colorado 38 21 11 6 113:110 48 
2. Calgary 35 20 11 4 101:87 44 
3. Vancouver 36 20 16 0 110:93 40 
4. Minnesota 36 17 16 3 93:103 37 
5. Edmonton 36 15 17 4 107:120 34 

Pacifická divízia: 
1. San Jose 36 21 8 7 119: 95 49 
2. Los Angeles 37 22 12 3 111:108 47 
3. Phoenix 37 22 13 2 96:85 46 
4. Dallas 36 15 10 11 107:112 41 
5. Anaheim 35 14 14 7 99:111 35