Main Content

Marcel Merčiak: Turnaj v Brazílii bude najlepší v histórii!

pondelok, 2. jún 2014 22:34 | Autor: Jakub Mihálik

Marcel Merčiak: Turnaj v Brazílii bude najlepší v histórii!
Marcel Merčiak: Turnaj v Brazílii bude najlepší v histórii! | zdroj: © TASR

Ešte predtým, ako sa naplno rozbehne zápasový program futbalových majstrovstiev sveta, sme sa porozprávali s mužom, ktorý vás bude turnajom sprevádzať v úlohe komentátora. Na čo z majstrovstiev sveta sa najviac teší najlepší športový moderátor na Slovensku, Marcel Merčiak? Kto podľa neho turnaj vyhrá? Čítajte jeho zaujímavé postrehy v exkluzívnom rozhovore pre sport7.sk

Najväčší sviatok štvorročného obdobia vo svete futbalu je tu. RTVS opäť získala vysielacie práva na záverečný turnaj MS. Na čo sa môžu tešiť diváci počas viac ako tridsiatich dní trvania turnaja?

 „Vysielacie práva na majstrovstvá sveta sme získali ešte v lete 2012. V rámci televízneho kontraktu s FIFA sme ponúkli vlaňajší Pohár konfederácií FIFA v Brasília, od novembra 2012 vysielame mesačník Magazín FIFA a od 1. marca každý týždeň 16-dielny seriál Cesta na MS 2014 s predstavovaním všetkých 32 účastníkov záverečného turnaja. Pre nás je to po ZOH v Soči a po hokejových MS v Minsku tretí ťažiskový projekt športového vysielania v roku 2014.  Tomu prispôsobujeme aj pokrytie majstrovstiev sveta. Divákom ponúkame všetko: 56 zápasov v priamom prenose a zvyšných 8 v záznamoch (pri záverečnom kole v skupinách, keď sa v jednom čase nemôžu vysielať dva zápasy). Všetky prenosy budú navyše vysielané v HD kvalite. Na tvorbe celého programu počas futbalového mesiaca sa bude podieľať prakticky celá športová redakcia RTVS, denne 10 – 12 redaktorov, ak k tomu prirátame všetky produkčné zložky, denne to bude okolo 25 – 30 ľudí. Majstrovstvá sveta budú teda skutočne veľké aj z nášho pohľadu“

 Vy, ako skúsený moderátor, ste zažili už nejeden veľký turnaj. Ako podľa vás ovplyvnia organizáciu šampionátu problémy, týkajúce sa neskorých dokončení štadiónov, úmrtí pri ich výstavbe, či avizované protesty domácich počas samotného turnaja?

   „Jedna strana mince je medializácia, druhá strana mince skutočnosť. V súvislosti s Brazíliou, tak ako pred štyrmi rokmi v súvislosti s Južnou Afrikou, sa pred MS veľa pozitívneho nenapísalo a samotný šampionát bol úžasný, aj z hľadiska bezpečnosti prebehol hladko. Viem, že Brazília prináša iný problém a ten spočíva v celospoločenskej nahnevanosti na vládne kruhy, na korupciu, ktorá sprevádzala mohutné investovanie do infraštruktúry a výstavby štadiónov, ale som presvedčený, že priebeh MS to nijako neovplyvní.“


 Bude teda brazílsky šampionát najlepším v histórii?

   „Bude, určite. Hrá sa v krajine, ktorá má futbalovú originalitu, ktorá má futbal vo svojej DNA.“

 Vráťme sa ku kvalifikácii. Po historickej účasti Slovenska v JAR 2010 sa naša reprezentácia neprebojovala na tohtoročný turnaj. Kde, pri spätnom pohľade, vidíte najväčšie dôvody neúspechu slovenskej reprezentácie?

   „Sme malá 5-miliónová krajina, do najlepšej európskej 13-tky nepatríme a preto sme na MS nepostúpili. Mali sme šťastie pri žrebe, všetko sa potom zlomilo odchodom trénera Weissa. Mužstvo sa nedostalo na hranu emócií tak ako v kvalifikácii MS 2010, preto sme herne veľakrát nepresvedčili – najmä dvakrát s Litvou a v Lichtenštajnsku. V týchto troch zápasoch sme si kvalifikáciu pokazili a výsledná 12-bodová strata na tandem Bosna a Hercegovina – Grécko je priepastná. Škoda, že od začiatku nebol pri mužstve Ján Kozák, ale na keby sa nehrá.“


 Slovenských priaznivcov bude možno zaujímať, ako sa bude dariť našim súperom z kvalifikácie, ktorí sa do Brazílie prebojovali.  Aké sú podľa vás šance Grécka a Bosny a Hercegoviny na turnaji?

 „Grékom neverím a dúfam, že so svojim ultradefenzívnym futbalom sa po troch zápasoch zbalia a vrátia domov. Nevidím u nich potenciál, ktorým by mohli byť prínosom pre MS. Bosna zažije to, čo my pred štyrmi rokmi – veľkú premiréu. Štartuje proti najťažšiemu súperovi v skupine, proti Argentíne, pre Bosnu to bude určite čosi ako finále MS. V skupine má aj majstra Afriky Nigériu a nevyspytateľný Irán. Myslím si, že problémom pre trénera Sušiča bude úzky káder. Ak budú vo forme brankár Begovič, záložníci Pjanič, Misimovič a najmä útočníci Džeko s Ibiševičom, bude šanca na postup. Krajine, ktorá bola dve desaťročia tak ťažko skúšaná, ktorá bola rozstrieľaná a pre ktorú je futbal únikom zo škaredej reality, prajem čo najväčší úspech. Ale ten príbeh si bude písať samotné mužstvo.“
 
Šampionát v Brazílii u mnohých tímov vyvoláva obavy najmä kvôli obrovským vzdialenostiam pri cestovaní na jednotlivé zápasy, ako aj kvôli klimatickým podmienkam. Stavia fakt, že sa turnaj koná na juhoamerickom kontinente, do pozície favoritov práve reprezentácie z tejto časti sveta?

„Aj Juhoameričania budú mať v tímoch množstvo európskych hráčov, ktorí musia by po dlhej klubovej sezóne vyčerpaní. Pri prvých prípravných zápasoch je vidieť, že mnohé mužstvá melú z posledného, pribúdajú zranenia. Preto len fyzicky perfektne pripravené tímy môžu mútiť vodu a v tomto smere si myslím, že na výške budú tradične Nemci, Taliani, Španieli, Američania. Aj pred štyrmi rokmi sa hovorilo, že jeseň v čase leta, teda obdobie v ktorom sa hralo na južnej pologuli v Južnej Afrike, vyhovuje Juhoameričanom a dlho sa to potvrdzovalo. Všetci piati postúpili zo skupiny, štyria boli v štvrťfinále, ale medzi najlepšiu štvorku, aj to s obrovskou dávkou šťastia, postúpil len Uruguaj. Vypadli Brazília, Argentína i Paraguaj. Od osemfinále to bude nevyspytateľné.“

 
Prejdime k domácej reprezentácii, ktorá bude pod najväčším drobnohľadom. Zvládne podľa vás obrovský tlak fanúšikov, ktorí nič iné ako titul majstrov sveta neberú? Ako sa s obrovskými očakávaniami vysporiada najmä Neymar, majúci za sebou vskutku stresujúcu sezónu, a v ktorého celá krajina vkladá svoje nádeje?

„Som presvedčený, že ten obrovský tlak bude brať na seba najmä tréner Scolari. Ale elektrické kreslo už raz prežil, vyhral s Brazíliou bez straty bodu MS 2002. Portugalsko priviedol napriek ťažkostiam v domácom prostredí do finále ME 2004, o dva roky neskôr do semifinále MS v Nemecku. Po návrate k selecao brasileira obnovil veľmi rýchlo súdržnosť a sebavedomie pomerne mladého tímu, vyhral s ním bez straty bodu Pohár konfederácií FIFA, hoci Brazília bola pred ním až na 17. mieste rebríčka FIFA, kam samozrejme nepatrí. Neymar by mal byť ofenzívnym esom, ale dôležitá bude aj forma hráčov okolo neho – či to bude Oscar, Fred, Hulk, Paulinho a z ľavej strany, z ktorej bude Neymar operovať, Marcelo.“
 
Hovorí sa o rôznych futbalových kliatbach, v uplynulých týždňoch najmä o tej Guttmanovej. Zohrá faktor „Maracana 1950“ rolu v psychike hráčov, ak by došli až do finále?

„Pre Brazíliu má Maracanazo (úder na Maracane) vlastne význam národnej tragédie. Traduje sa, že po nevydarenom súboji s Uruguajom v roku 1950 sa v Riu dva týždne neozývali žiadne klaksóny, že inak hlučné mesto stíchlo. V roku 1982 zažila Brazília ďalšie Maracanazo, úder pre ľudí z ďalšej generácie, keď skvelé mužstvo okolo Zica, Socratesa a Falcaa prehralo na MS v Španielsku s Talianskom po hetriku Paola Rossiho. Keď si to dáte na časovú priamku, tak odvtedy uplynulo presne ďalších 32 rokov. Uvidíme, Brazília vie, že ak skončí v skupine prvá, na Maracanu sa dostane len v prípade postupu do finále.“
 
Budú Brazílčania hexacampeões (pozn.: šesťnásobní majstri sveta)? 

„Budú. Pretože musia. Pre nich znamená každý iný výsledok len prepad, posledné miesto a tragické sklamanie. 


Kto je podľa vás čiernym koňom turnaja?

Mexiko vypadlo 5-krát za sebou v osemfinále, teraz by mohlo prejsť ďalej, aj keď v kvalifikácii menilo štyroch trénerov. Američania budú fyzicky nadupaní a tréner Klinsmann je zárukou, že sa pokúsia hrať rýchly, strhujúci futbal. Japonsko mimoriadne pokročilo, taktiež bude fyzicky na výške, jeho hráči sú obrovskí bojovníci a čoraz viac sa ich presadzuje v Európe (Honda, Nagatomo, Kagawa, legionári z nemeckej ligy). Z Afriky verím najviac Pobrežiu slonoviny a Nigérii. 

Na ktorý tím sa najviac tešíte vy osobne?

Osobne sa najviac teším na Brazíliu, tak ako každé štyri roky. Tentoraz nielen na futbalové umenie, ale aj na celonárodné cítenie a oduševnenie hráčov. Keď začnú spievať „hino nacional“ (národnú hymnu) s celým štadiónom, je to zážitok.“
 
Ak by ste si mali tipnúť najlepšieho hráča turnaja, kto by ním pred začiatkom bol?

 „Posledné šampionáty nemali výlučne jednu hviezdu takého rangu ako Maradona 1986. Ronaldo vystrieľal Brazílii titul šampióna 2002 a Zlatú loptu pre najlepšieho hráča MS získal Oliver Kahn. Verím, že sa nájde strelec, pretože 5-gólové maximá z rokov 2006 (Klose) a 2010 (Muller, Forlán, Sneijder, Villa) sú málo. Záležať bude od postupu tímov, ťažko teraz tipovať, či to bude Messi, Cristiano Ronaldo, Rooney, Balotelli, Neymar, Reus, Ozil. Vždy sú presadzovaní ofenzívni hráči.“


Zvyklo sa hovoriť, že majstrovstvá sveta menia trendy vo futbale. Budú tie nastávajúce definitívnym koncom dominancie španielskeho systému hry?

„Myslím si, že toto tvrdenie neplatí už vyše 10 rokov. MS prestali ovplyňovať ďalší vývoj herných systémov. Ten ovplyvňujú najsilnejšie kluby sveta, meradlom sa stala Liga majstrov. Španieli majú úžasnú generáciu, ktorej koniec sa predpovedá podobne ako pred ME 2012, ale ich sila spočíva vnútri tímu, v umení vyhrávať a v schopnosti Del Bosqueho vhodne dopĺňať káder. Inak, vždy pred veľkým úspechom zasiahla španielsky futbal tvrdá rana nečakaného úmrtia: na jeseň 2007 zomrel Antonio Puerta, mladý hráč Sevilly a Španieli sa stali majstrami Európy. V lete 2009 náhle zomrel počas tréningového sústredenia Dani Jarque a Iniesta mal pod dresom tričko s jeho menom pri finále MS 2010. Tesne pred ME 2012 zomrel náhle tréner Manuel Preciado a netreba pripomínať, že v tomto roku odišli navždy Luis Aragones, tvorca tímu majstrov Európy 2008, a Tito Vilanova.“

Záverečná pozvánka pre divákov: Prečo sa oplatí sledovať blížiaci sa turnaj?

„Pretože nič lepšie v lete 2014 neuvidia.“