Profily účastníkov MS 2014: Holandsko
Holandská futbalová reprezentácia je jedným z najväčších pojmov vo svete futbalu. Napriek dlhoročným kvalitám však Holanďania nikdy nesiahli na víťazstvo, hoci už trikrát boli vo finále. Prelomia v Brazílii smolu?
História
Holandská futbalová reprezentácia je jednou z najtradičnejších vo svete futbalu. A to aj napriek tomu, že začiatky histórie majstrovstiev sveta sa veľmi Holanďanov netýkal, najmä z pohľadu úspechov. V roku 1930 ani len neprejavili záujem o účasť, o štyri roky vypadli už po prvom zápase, v roku 1938 výsledok zopakovali. V rokoch 1950 ani 1954 opäť nevstúpili do bojov o mundial, v rozmedzí 1958-1970 zase neprešli kvalifikačným sitom. Bolo to práve toto obdobie, ktoré inšpiroval Holanďanov k tvrdej práci vo futbale a ktoré ich naštartovali k vytvoreniu silnej generácie. Na čele s Johanom Cruyffom sa v rokoch 1974 a 1978 dvakrát dostali do finále, no ani raz neuspeli. Totálny futbal, ktorý predvádzali, zmenil navždy svet futbalu, inšpiroval Brazíliu, Španielov, ale aj súčasnú generáciu holandských futbalistov. To, ako silná generácia bola v 70. rokoch, svedčí aj fakt, že po jej odchode sa Oranjes dvakrát po sebe na turnaj nedostali. Až v Taliansku v roku 1990 opäť prenikli medzi elitu, no po postupe zo skupiny sa museli zbaliť už v osemfinále. O štyri roky neskôr postúpili o stupienok ďalej, keď sa dostali do štvrťfinále. Postupný nárast potvrdili vo Francúzsku 1998, kde ich len tesne, po penaltách, vyradili Brazílčania v semifinále. Na ázijský šampionát v roku 2002 sa však neprebojovali. U svojich hlavných rivalov, v Nemecku, prešli len do osemfinále, no v JAR v roku 2010 boli blízko k trofeji. Nakoniec sa však radovali Španieli a HOlanďanom ušlo už tretie finále v ich histórii. To budú chcieť zmeniť, najmä po tom, čo absolvovali úspešnú kvalifikáciu bez jedinej prehry.
Kvalifikácia
V prípade holandskej cesty na šampionát do Brazílie veľmi nemáme o čom hovoriť. Dominantným spôsobom prevalcovali konkurenciu a neprehrali ani v jednom zápase. Body stratili len v zápase v Estónsku, kde však Robin van Persie v nadstavenom čase zahodil penaltu a Estónci si pripísali historickú remízu. Inak to však bola krasojazda, pri ktorej Holanďania porazili svojich najväčších konkurentov zdrvujúcim štýlom. Najmä výhra s Rumunmi 4:0 a Maďarmi, ktorí dlho poškuľovali po barážovej miestenke (8:1) podčiarkujú dominanciu tímu v kvalifikačnej skupine. Van Persie sa stal najlepším strelcom s 11 gólmi z celkovo 34 dosiahnutých. Kvalifikácia tak po zbabranom Eure 2012 vliala Holanďanov nádej smerom k Brazílii.
Nominácia
Brankári: Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City)
Obrancovia: Daley Blind (Ajax Amsterdam), Stefan de Vrij, Daryl Janmaat, Terence Kongolo, Bruno Martins Indi (all Feyenoord Rotterdam), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Joel Veltman (Ajax Amsterdam)
Stredopoliari: Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam), Jonathan de Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Leroy Fer (Norwich City), Arjen Robben (Bayern Munich), Wesley Sneijder (Galatasaray), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven)
Útočníci: Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce), Jeremain Lens (Dynamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United).
Herný systém
Hneď ako sa k holandskému kormidlu dostal po sklamaní na ME 2012 Louis van Gaal, implementoval do mužstva stare známe 4-3-3, ktoré do futbalu vniesol Ajax Amsterdam a holandská futbalová reprezentácia. Navyše hru mužstva oživil povolaním nespočetného množstva mladých talentovaných hráčov ako Bruno Martins Indi, Stefan de Vrij, Jordy Clasie, Daryl Janmaat a podobne. V tomto systéme Oranjes odohrali aj kvalifikáciu, no taktická flexibilita van Gaala (ku ktorej si môžu po novom gratulovať United), sa prejavila hneď, ako sa Holanďania dozvedeli menoslov súperov v základnej skupiny MS. Proti Španielsku a Čile, ktoré svoje herné systémy zakladajú najmä na dominantnej kontrole stredu poľa, chce van Gaal posilniť vo svojej fomácii práve túto časť tímu, a tak svoj tím rýchlo preorientoval na system 5-3-2, ktorý však nestojí na piatich “čistých” obrancoch, ale krídelných hráčoch, ktorí plnia rovnaké úlohy ako Roberto Carlos a Cafú v brazílskom systéme 5-2-3 na MS 2002 a mení san a 3-5-2 pri útočení.
K zmene systému prispelo aj zranenie Kevina Strootmana, ktorý plnil funkciu medzišestnástkového stredopoliara, v súčasnom kádri van Gaal podobného hráča nemá. V strede poľa tak bude miesto neho operovať dvojica defenzívnejšie ladených hráčov – Nigel de Jong – Jordie Clasie. Úlohu tvorcu hry pri neúčasti van der Vaarta prevezme Wesley Sneijder.
V defenzíve Holanďania ukazovali svoje slabé stránky pri hre na štyroch obrancov, keď medzinárodne neskúsení hráči často nechávali súperovi veľký priestor. Posilnením obrany s troma stopérmi – Bruno Martins Indi, Ron Vlaar a Stefan de Vrij, spôsobuje, že medzery medzi hráčmi sú menšie, čo hlavne pri Čiľanoch a Španieloch, často útočiacich stredom, môže zohrať veľkú rolu. S doplnením o dvoch spomínaných krídelných obrancov Daleym Blindom a Darylom Janmaatom, pôsobí holandská obrana stabilnejšie.
Navyše, zdá sa, že tento system vyhovuje dvom útočným hviezdam Holandska, Robbenovi a van Persiemu, ktorí tak majú v útoku viac priestoru na svoje ofenzívne manévre.
Pri súbojoch so slabšími celkami, čo je v tejto skupine len Austrália, však Holanďania s veľkou pravdepodobnosťou prejdú na system s dvoma útočníkmi, keď jedným je van Persie, druhým Lens.
Silné stránky
Ako vždy, Holandsko bude oplývať jedným z najofenzívnejších mužstiev na turnaji. Útok je to, čo Holanďanov vždy zdobilo a van Gaal je trénerom, ktorý obdivuje totálny futbal, zavedený Rinusom Michelsom. Holanďania majú pre podobný herný štýl typologicky vhodných hráčov a najmä po krajoch budú svojim súperom spôsobovať vrásky na čele, keď okrem Robbena, či van Persieho, hrajúceho viac v strede, san a krídlach ponúkajú takí hráči ako Vilhena, Depay, Lens a podobne.
Ďalšou silnou stránkou je fakt, že Holanďania sa na turnaji predstavia s pomerne mladým mužstvom, plným energie, na rozdiel od toho, čo predviedli na ME 2012, keď pôsobili bez šťavy, bez nápadu a bez chuti.
Holanďania majú navyše vo svojom strede veľké osobnosti, ktoré svojimi gólmi dokážu rozhodovať veľké zápasy. Sneijder, Robben i van Persie, či Huntelaar majú skúsenosti z veľkých turnajov, ktoré môžu zužitkovať vo svoj prospech.
Silnou stránkou Holandska sú aj ich štandardné situácie, keď Sneijder, van Persie a ďalší sú fantastickými exekútormi priamych kopov, rohových kopov, či iných štandardných situácií.
Slabé stránky
Nevýhodou Holandska je fakt, že napriek dominantnej kvalifikácii sa dostali do veľmi náročnej skupiny. Španielsko a Čile sú silné tímy, ktoré naplno otestujú holandské šance, omnoho viac, ako tomu bolo v kvalifikačných bojoch, v ktorých mladíkov v obrane a zálohe nemal kto preveriť.
Práve obrana je ďalším dôvodom na obavy. Hoci ofenzívne sú poväčšine skvelí, v defenzívne naozaj ešte nečelili Superboy, ktorý by dokázal Holanďanov zatlačiť, tak, ako ich zatlačia Španieli, prípadne rýchli Čiľania. Najskúsenejším obrancom v základnej zostave bude Ron Vlaar, ktorý v Aston Ville za sebou nemal veľmi podarenú sezónu.
Osobne sa obávam aj formy Wesleyho Sneijdera, ktorý po odchode zo Serie A už nie je tým nebezpečným tvorcom hry, ktorým býval. Pri neúčasti Strootmana bude stred zálohy Holandska, v porovnaní s tým španielskym, či čilským s Garym Medelom a Arturom Vidalom, kvalitatívne horší.
Traja najdôležitejší hráči
Arjen Robben
Veľa o krídelníkovi Bayernu Mníchov netreba hovoriť. Arjen Robben je jedna z najväčších hviezd svetového futbalu, ktorá už od ME 2008 hviezdi v holandskej reprezentácii aj na medzinárodnom fore. Pred štyrmi rokmi bol hlavnou zbraňou Oranjes pri ceste do finále, teraz sa to od neho očakáva znova.
Robin van Persie
Van Persie síce do turnaja nevstupuje práve v najoslnivejšej forme, no stále je to jeden z najrešpektovanejších útočníkov na svete. Práve tieto svoje kvality musí preukázať v dôležitých zápasoch, inak Holanďania veľa šancí na úspech mať nebudú. Od van Persieho sa očakávajú hlavne góly, predsa len je minuloročným najlepším strelcom Premier League.
Ron Vlaar
Ako sme už spomínali, najskúsenejším obrancom vo van Gaalovej zostave bude Ron Vlaar. Celkovo neskúsená obrana bude potrebovať lídra a byť nim musí Ron Vlaar. Po nie celkom podarenej sezóne je však otázkou, či je toho schopný.
Mladík v centre pozornosti
Daryl Janmaat
Hráčom, na ktorého bude upriamená veľká pozornosť je Daryl Janmaat. Dvadstaťtriročný krajný obranca sa okamžite udomácnil v základnej zostave Holandska a stal sa jednou z najväčších ofenzívnych hrozieb Oranjes. Pred očakávaným prestupom do Manchestru United sa musí ukázať a veríme, že má na to, aby presvedčil predstaviteľov klubu o svojich kvalitách.
Odhad výsledku
Hoci Holanďania pravidelne patria k spolufavoritom turnaja, pred tohtoročným šampionátom sú ich šance o čosi menšie. Do turnaja vstupujú s pomerne neskúseným mužstvoma oproti minulým šampionátom majú menší počet hviezdnych hráčov. Nevýhodou je náročná skupina so Španielmi a Čiľanmi. Odhadujeme, že práve Oranjes budú prvým nepríjemným prekvapením turnaja. Ak by s aim náhodou podarilo z druhého miesta postúpiť, už v osemfinále im vystaví stopku domáca Brazília, ktorá sa bude snažiť vrátť Holanďanom vyradenie spred štyroch rokov.