Main Content

Profily účastníkov MS 2014: Anglicko

pondelok, 9. jún 2014 15:56 | Autor: Jakub Mihálik

Profily účastníkov MS 2014: Anglicko
Profily účastníkov MS 2014: Anglicko | zdroj: © TASR

Jednou z najväčších futbalových mocností je reprezentácia Anglicka. Napriek tomu sa však na svetových šampionátoch už pravidelne trápi. Dokáže tréner Roy Hodgson naordinovať taký systém, ktorý konečne Angličanom prinesie úspech? A kto bude hlavnou zbraňou Albionu? Čítajte profil.

História

Asi zbytočné je pripomínať, že práve v Anglicku sa zrodil futbal v takej forme, ako ho dnes poznáme. Hra džentlmenov vznikla práve v tejto krajine pred viac ako 150 rokmi, a tak nečudo, že Angličania považujú futbal za svoju pýchu. Anglickí hráči patria k tým najlepším na svete, tamojšia najvyššia futbalová súťaž je mnohými považovaná za nejlepšiu vôbec. Napriek tomu sa Angličanom už takmer päť desaťročí nepodarilo uspieť na majstrovstvách sveta. 

Prvé tri šampionáty boli dokonca bez anglickej účasti. Až v Brazílii v roku 1950 začali ich šampionátová púť, no vo svojej premiére vyhrali len 1 z troch zápasov a ďalej nepostúpili. O štyri roky vo Švajčiarsku sa Albion dostal do štvrťfinále, vo Švédsku 1958 opäť skončil už po bojoch v skupine. V Čile 1962 ani vypadnutie vo štvrťfinále nezabránilo tomu, aby sa formovalo mužstvo, ktoré malo v roku 1966 na domácej pôde konečne vyhrať titul pre kolísku futbalu. Po kontroverznom finále proti Západnému Nemecku sa to Angličanom nakoniec podarilo, čo ostáva ich jediným výrazným úspechom na medzinárodnej scéne. Až na jednu výnimku, nikdy neprešli bránami štvrťfinále. To keď v roku 1990 prešli cez Kamerun do semifinále až po dvoch penaltách a predĺžení. Ani v tom roku však nedosiahli na medailu, keďže skončili na štvrtom mieste. 
V Brazílii Angličania chcú vylepšiť výsledok spred štyroch rokov, keď skončili už v osemfinále po debakli od Nemecka. V tejto misii má pomôcť tréner Roy Hodgson, ktorý je pri anglickom kormidle od roku 2012. 

Kvalifikácia

Hoci Angličania väčšinou postupujú na šampionáty s určitou dávkou problémov, tentokrát to bolo relatívne bez problémov. A to aj napriek tomu, že dva zápasy pred koncom hrozilo, že sa nemusia zmestiť ani medzi prvých dvoch. Ukrajina, Poľsko a Čierna Hora totiž mohutne dýchali Angličanom na chrbát. Nakoniec však Angličania postúpili bez prehry, s 22 bodmi a skóre 31:4. 

Nominácia

Brankári: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic).

Obrancovia: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United).

Stredopoliari: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Raheem Sterling (Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal).

Útočníci: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (Liverpool), Daniel Welbeck (Manchester United).

Herný systém

Roy Hodgson je jedným z mála trénerov, ktorý má k dispozícii hráčov rôznych typológií. To mu umožňuje skúšať rôzne herné systémy pri rôznych rozostaveniach a hráčoch. Dokonca sa mu podarilo zefektívniť spoluprácu Lamparda a Gerrarda v strede poľa, bez toho, aby sa jeden z nich musel presunúť mimo stredu zálohy, ako to skúšal napríklad Capello. V systéme 4-3-3 si obaja hráči nezavadzali, keďže Gerrard hrá, podobne ako v tejto sezóne v Liverpoole, hlbšie v poli, hrajúc úlohu „registu“, ktorú za uplynulé roky k dokonalosti priviedol Andrea Pirlo. Lampard bol pri zakladaní útokov trochu ofenzívnejšie postavený. Pri slabšej forme Lamparda v tejto sezóne, sa však pravdepodobne v základnej zostave nepredstaví. 

Angličania stále pokračujú v hernom prejave, v ktorom dovolia súperovi držať loptu viac na svojich kopačkách, a v ktorom sa spoliehajú na protiútoky. Angličania pravdepodobne najviac kritizovali fakt, že sa časť turnaja odohrá v amazonskej oblasti, aby potom po žrebe dostali práve v meste Manaus najsilnejšieho súpera v skupine, Talianov. Práve kvôli klimatickým podmienkam Hodgson nebude aplikovať vysoký pressing, v snahe znepríjemniť rozohrávku brankárovi, či stopérom a s pressingom bude začínať tesne za poliaciou čiarou. 

Úlohu útočníkov by si mali podeliť Daniel Sturridge a Wayne Rooney. Sturridge v tejto sezóne žiaril v strede útoku Liverpoolu, a tak sa dá predpokladať, že práve na tejto pozícii dostane priestor aj v reprezentácii. Wayne Rooney sa potom zasunie trochu hlbšie do poľa, kde bude dopĺňať stredopoliarov a vyrážať dopredu na prihrávky z krajov. Na opačnej strane zvedú boj o post v základnej zostave Raheem Sterling, Danny Wellbeck a Adam Lallana. Sterling pravdepodobne bude nastupovať ako žolík  z lavičky, ktorý má rozpohybovať ofenzívu Anglicka a na základe formy tipujem na ľavé krídlo Adama Lallanu. Boj je to však obrovsky vyrovnaný a tento post je pravdepodobne najneprehľadnejší v anglickom tíme.

Naopak, v defenzíve je jasná štvorica Glen Johnson – Phil Jagielka, Gary Cahill – Leighton Baines. Bývalí spoluhráči z Evertonu, Jagielka – Cahill, si v defenzíve výborne rozumejú a bude to jedna z najsilnejších stopérskych dvojíc na turnaji. Baines v poslednej kvalifikácii jednoznačne prevalcoval svoju konkurenciu na poste ľavého obrancu, keď okrem perfektnej defenzívy, je neúnavný smerom dopredu a pridáva nadstavbu v podobe priamych kopov. Glen Johnson je skúseným obrancom, ktorý by si svoju úlohu mal zastať aj v Brazílii.

V strede poľa je to s predpovedaním zostavy predsa len ťažšie. Roy Hodgson do poslednej chvíle tají svoju taktiku, a tak aj výber hráčov je nepredvídateľný. Isté miesto má len Stevie Gerrard, v spomínanej pozícii registu. Veľmi kvalitná sezóna a asi najlepšia príprava spomedzi všetkých Angličanov, favorizuje na stred zálohy Hendersona, ktorý s Gerrardom výborne spolupracuje aj v Liverpoole. Najmä proti Talianom očakávam, že sa Angličania budú snažiť vytvoriť veľký tlak v strede poľa na duo De Rossi – Pirlo, a tak aj tretí stredový záložník by mal byť defenzívne silný. Barkley, či Millner sú kvalitnými možnosťami, no uprednostňujem Jacka Wilshera, ktorý pridáva aj nadstavbu v podobe kreativity.

Anglická ofenzíva v reále


Trojica útočníkov si môže meniť miesta. Pôsobia centrálnejšie, čím odkrývajú priestor pre nabiehajúcich krajných obrancov. Ofenzívnejší z trojice stredových záložníkov rozdáva lopty práve do krídel, odkiaľ prichádzajú centre na dobre stavaných útočníkov. 


Silné stránky

Angličania naozaj majú vo svojom kádri hráčov, ktorí umožňujú hernú variabilitu. Ofenzíva stredom, krídlami, dlhé držanie lopty, či protiútoky, to všetko môže Hodgson využívať, v závislosti od hernej situácie, či stavu v zápase. Je len málo tímov na turnaji, ktoré sa niečim podobným môžu pochváliť.

Ďalšou výhodou Anglicka je, že sa Hodgson nebál vziať hráčov na základe ich formy, nie na základe mena, či histórie. Hráči ako Henderson, Lallana, Shaw, či Sterling, budú určite oživením hry Albionu a rozhýbaním starých kostí Anglicka, na ktoré počas minulých šampionátov Angličania trpeli. 

V podstate pozitívom je, že súčasná reprezentácia s tromi levmi na hrudi nemá svoju hru založenú na individualitách. Každý v tíme má svoju adekvátnu náhradu, a tak sa znižuje riziko toho, že, ak niekomu nevyjde turnaj, celý tím je stratený. 

Poslednou dobrou správou pre Anglicko je to, že jeho hráči zakončili poväčšine sezónu v slušnej forme. Až osem hráčov z tímu je z Liverpoolu a Southamptonu a práve tieto tímy ukazovali v závere sezóny veľmi pozitívne momenty. Sturridge, Henderson, Gerrard, či Lallana, všetci sú na vrchole svojich schopností.

Slabé stránky

Anglicko zvykne na svetových šampionátoch vyslovene panikáriť a obávame sa toho aj teraz. Keď Taliani, či Uruguajčania zatlačia, Angličania sa návykmi z minulosti prestanú držať novej taktiky a skĺznu k rozostaveniu 4-4-2 s dvoma brániacimi blokmi. Práve túto chybu spravilo Hodgsonovo Anglicko na ME 2012 proti Talianom, čo využil Pirlo na to, aby prienikovými prihrávkami trhal anglickú defenzívu na kúsky. 
Psychika na veľkých turnajoch je celkovo anglickým problémom a je dosť otázna aj teraz.

Traja najdôležitejší hráči

Steven Gerrard

Režisérom hry v strede poľa bude najskúsenejší hráč v anglickom tíme, Steven Gerrard. Kapitán Liverpoolu v tejto sezóne ukázal, že je ešte stále prvotriednym hráčom a vodcom a bude nesmierne dôležité, ako svoj tím bude viesť na ihrisku aj v reprezentácii. Gerrardov prínos pre ofenzívu i defenzívu je nesmierny a práve naň sa budú Angličania spoliehať.

Joe Hart

Slabinou Angličanov boli na vrcholných turnajoch celé roky ich brankári. Aj Joe Hart má maslo na hlave, preto jedným z kľúčov k úspechu na turnaji bude, aby tento rok svoj tím podržal. Hart je špičkovým brankárom, ktorý sa však z času na čas nevyhne poriadnemu kiksu. Angličania sa musia spoliehať na to, že na tomto turnaji sa kiksér na ihrisku nepredstaví.

Wayne Rooney

Obrovskou postavou útoku Anglicka je Wayne Rooney. Historicky najmladší reprezentant a najmladší strelec reprezentačného gólu je svojimi skúsenosťami jedným z vodcov tímu a to musí dokázať aj v Brazílii. Rooney je tým mužom, ktorý môže rozhodovať o úspechu, či neúspechu reprezentácie, a tak právom patrí medzi najdôležitejších hráčov Albionu. 

Mladík v centre pozornosti

Raheem Sterling

Jednoznačne najlepší hráč anglickej Premier League do 21 rokov bol v tejto sezóne Raheem Sterling. To mu zabezpečilo účasť v nominácii na majstrovstvá sveta. Sterling si na základnú zostavu bude ešte musieť počkať, no vidíme ho ako žolíka tímu z lavičky. Raheem je rýchly, kreatívny a jeho aktivita často robí súperom problémy. Hoci tohto hráča všetci fanúšikovia poznajú, určite stojí za pozornosť. Druhým do partie, ktorý je možno o čosi neznámejší, je Ross Barkley. Ten si výrazným spôsobom pýta dokonca miesto v jedenástke. Ak sa dostane na ihrisko, takisto si ho nenechajte ujsť, Barkley vo veku 20 rokov hrá ako skúsený profík.

Odhad výsledku

Hoci to opäť s Anglickom vyzerá na papieri pomerne slušne, už ani nebude prekvapením, keď Hodgsonov tím zlyhá. Angličanov trápi nejaký psychický blok, ktorý im zabraňuje v úspešných vystúpeniach na MS. Tento rok k tomu musíme pripočítať náročnú skupinu. Taliani do Brazílie cestujú s omladeným tímom a kostrou, ktorá sa dostala na ME 2012 do finále. Uruguajčania majú zase vo svojom strede Luisa Suareza, najlepšieho hráča anglickej Premier League, ktorému budú venovať nesmiernu pozornosť. V závetrí však čakajú superhviezdy ako Cavani, či Forlán. Uruguaj bude navyše na domácom, juhoamerickom kontinente. Angličania sa príliš obávajú brazílskych podmienok. To všetko spôsobí, že Angličania tesne zo skupiny nepostúpia.