Profily účastníkov MS 2014: Bosna a Hercegovina
Jediným tímom, ktorý na MS 2014 v Brazílii zažije historickú premiéru, je Bosna a Hercegovina. Nadviaže tak na Slovensko spred štyroch rokov, ktoré v uplynulej kvalifikácii vyradila.
História
Bosenská reprezentácia, podobne, ako tá naša, nemá dlhú históriu. Ako súčasť Juhoslávie sa síce niekoľko bosenských rodákov presadzovalo aj v reprezentácii, no meno si vo svete začali bosenskí futbalisti budovať až po osamostatnení. Až v roku 1992 vznikol samostatný futbalový zväz Bosny, no miestny futbal sa ešte dlho spamätával z následkov vojny, ktorá Bosnu postihla. Členstvo vo FIFA získala Bosna až v roku 1996. V prvých rokoch existencie bosenskej reprezentácie sa tento balkánsky štát dlho nevedel presadiť, aj kvôli tomu, že mnoho futbalistov s bosenským pasom, či pôvodom, pôsobilo v zahraničí, kam ušli pred vojnou. Až keď sa krajina trochu spamätala, začali miestni funkcionári s hľadaním futbalistov, ktorí by Bosnu mohli reprezentovať. Potom však nastal prudký vzostup bosenského futbalu. Už v kvalifikácii na ME 2004 delil Bosnu od priamej kvalifkácie na turnaj v Portugalsku, jediný gól. V domácom zápase proti Dánsku však neprišiel, na čo doteraz Bosniaci s trpkosťou spomínajú. Úspechu boli blízko v kvalifikácii na MS 2010, keď sa dostali až do baráže. V nej však podľahli Portugalsku a sen o účasti na svetovom šampionáte museli odložiť. Podobnú smolu mali aj o dva roky neskôr, keď v kvalifikácii na ME 2012 opäť narazili na Ronaldovo Portugalsko. Opäť podľahli. Do ďalšej kvalifikácie tak vstúpili s obrovským odhodlaním konečne prelomiť smolu a postúpiť priamo na šampionát. Žreb im v tom bol naklonený.
Kvalifikácia
Hoci vylosovaní až z tretieho výkonnostného koša, Bosniaci boli v kvalifikácii MS 2014 spolufavoritom skupiny. V úvodnom dueli roztrhali Lichtenštajnsko v pomere 8:1, čo horkokrvných Balkáncov naštartovalo k skvelej šnúre víťazstviev. Okamžite sa stali favoritom skupiny po tom, čo mali na konte najviac strelených gólov v celej európskej časti kvalifikácie. Narozdiel od priamych súperov o miestenku do Brazílie, Bosniaci nezaváhali proti tímom druhého sledu. V súboji na ihrisku Grécka vydolovali bod po remíze 0:0 a mali rázne našliapnuté na svoj prvý záverečný turnaj. Prišiel dvojzápas so Slovenskom a bosenský gólostroj sa nachvíľu zabrzdil, no odbrzdenie prišlo včas. Bosna otočila zápas na slovenskej pôde, čím nadviazali na víťazstvo 3:1 proti Grécku, ďalšiemu spolufavoritovi skupiny. V poslednom zápase kvalifikácie tabuľke prikazovala Bosne vyhrať proti Litve. Dôležité 3 body zachránil v 68. minúte Ibiševič a po celej Bosne vypukli oslavy nevídaných rozmerov, glorifikujúce Drakov za ich historický úspech. S neuveriteľným gólovým rozdielom +24 a 30 vsietenými gólmi, sa Bosna stala synonymom útočného poňatia futbalu a presne to isté od nej očakávajú fanúšikovia aj na brazílskom turnaji.
Tréner
Bosenskú úspešnú éru naštartoval futbalový svetobežník Miroslav Blaževič, ktorý však už počas kvalifikácie na MS 2010 prenechal svoje miesto Safetovi Sušićovi. Sušić je dodnes považovaný za najlepšieho bosenského futbalistu všetkých čias, a tak nemal problém si vydobyť rešpekt u hráčov napriek tomu, že jeho trénerská kariéra dovtedy zahŕňala sedem trénerských štácií, z ktorých len jedna trvala viac ako jednu sezónu. Sušić dokázal zvládnuť veľké bosenské individuality, čo bolo základom pre úspech tímu. Postupom času však začal rozdelovať bosenskú verejnosť. Nepomohli mu rozpačité výkony zo záverečných troch duelov kvalifikácie, ani tohtoročné katastrofálne výsledky proti Argentíne a Egyptu v príprave. Vrcholom kontroverzií bolo Sušićovo rozhodnutie vziať na poslednú chviľu na šampionát svojho synovca bez toho, aby podal verejnosti vysvetlenie. Za Sušićom však stoja výsledky a jeho slušná taktická pripravenosť a rôznorodosť.
Nominácia
Brankári: Asmir Begovic (Stoke City), Asmir Avdukic (Borac Banja Luka), Jasmin Fejzic (VFR Aalen).
Obrancovia: Emir Spahic (Bayer Leverkusen), Toni Sunjic (Zorya Lugansk), Sead Kolasinac (Schalke), Ognjen Vranjes (Elazigspor), Ervin Zukanovic (Gent), Ermin Bicakcic (Eintracht Braunschweig), Muhamed Besic (Ferencvaros).
Stredopoliari: Miralem Pjanic (Roma), Izet Hajrovic (Galatasaray), Mensur Mujdza (Freiburg), Haris Medunjanin (Gaziantepspor), Senad Lulic (Lazio), Anel Hadzic (Sturm), Tino Susic (Hajduk), Sejad Salihovic (Hoffenheim), Zvjezdan Misimovic (Guizhour Renhe), Senijad Ibricic (Erciyesspor), Avdija Vrsaljevic (Hajduk).
Útočníci: Vedad Ibisevic (VfB Stuttgart), Edin Dzeko (Manchester City), Edin Visca (Istanbul BB).
Herný systém
Bosna sa počas kvalifikácie prezentovala ultraofenzívnym systémom, ktorý aj prinášal ovocie v podobe vysokého počtu strelených gólov. Kouč Sušić sa nechal počuť, že by bolo hriechom, ak by nevyužil potenciál dvoch tak skvelých útočníkov, ktorými disponuje a nezaradil by Džeko a Ibiševića do základnej zostavy. Ofenzívny prejav Bosniakom najmä v prvej polovici kvalifikácie náramne svedčal, a tak sa dá očakávať, že ho využijú aj na majstrovstvá sveta, napriek tomu, že domáce médiá varujú pred defenzívnou naivitou. Už aj Sušić postupne mení názor, keď najmä domáca prehra so Slovenskom a prípravné duely z tohto kalendárneho roku proti Egyptu a Argentíne odhalili, že bez štítového záložníka na turnaji formátu MS neuspeje. Je možné teda, že v skupinovej fáze budeme môcť sledovať dve rôzne Bosny.
Tou prvou je typicky ofenzívne naladená zostava s obrovsky silným a kreatívnym stredom poľa. Štvorica záložníkov hrá úlohu playmakera a ponúka dostatočné množstvo prihrávok svojim dvom elitným útočníkom. Podpora prichádza aj od krajných bekov, pričom v tom prípade sa Salihović zasúva bližšie k stopérom.
Túto formáciu pravdepodobne uvidíme minimálne v zápase s veľmi defenzívne orientovaným Iránom, a v čase, keď Bosniaci pravdepodobne budú musieť naplno bojovať pre postup zo skupiny. Pre priebeh turnaja majú však pripravený aj plán B.
Ani ten najväčší optimista v Bosne totiž neverí, že by sa Draci mali dostať cez argentínsku prekážku. Týmto náladám sa prispôsobí aj reprezentácia, ktorá len kvôli zápasu s argentínou zmení herné rozostavenie.
Ibišević, ktorý bol v druhej polovici sezóny mimo formy, uvoľní priestor pre defenzívneho záložníka. Pravdepodobne k Medunjaninovi sa zasunie Salihović, zvyknutý na pozíciu štítového hráča. Pjanić bude pôsobiť viac centrálne, tak, ako v tejto sezóne v AS Rím, Lulić, ktorý je schopný zahrať aj na ľavom kraji obrany, bude hrať prakticky druhého beka, spolu s nádejným mladíkom Kolašinacom, v snahe zdvojovať Lionela Messiho, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou bude hrať v argentínskej zostave z pravej strany. V zápase proti Argentíne sa Bosniaci budú spoliehať najmä na rýchle protiútoky a štandardné situácie
Silné stránky
Zrejmou silnou stránkou bosenského výberu je útočná fáza. Bosniaci skutočne oplývajú technicky vyspelými hráčmi so streleckými schopnosťami a ťahom na bránu. Drvivá väčšina z nich hrá kvalitnú Bundesligu, v ktorej si poväčšine dokázali vybojovať miesto v základnej zostave. Výhodou je aj fakt, že Bosna je nováčikom medzi svetovou elitou, a dobre si spomíname na to, že aj slovenský výber v pozícii nováčika prekĺzol do osemfinále. Bosna navyše oplýva dostatočným počtom hviezdnych hráčov, ktorí sami dokážu rozhodnúť o osude stretnutia.
Slabé stránky
Slabinou Drakov je ich úzky káder. Hoci Sušić obhajoval svoju kvalifikačnú jedenástku ako ideálnu, bola to skôr z núdze cnosť, keďže najmä v defenzívnej časti by si určite vedel predstaviť lepší a väčší výber hráčov. Práve na poste defenzívneho stredopoliara majú Bosniaci najväčší problém, preto tento post počas kvalifikácie takmer neexistoval. Slabinou balkánskeho tímu bude s veľkou pravdepodobnosťou psychika. Bosniaci už viackrát nezvládli dôležité momenty a pri premiére na MS sa im kolená môžu podlomiť znova. Vtedy prichádza k nedodržiavaniu taktických pokynov. Sušić bude musieť využiť všetky svoje schopnosti na to, aby sa Bosniaci na ihrisku „nezbláznili“.
Traja najdôležitejší hráči
Edin Džeko
V bosenskom tíme je otázkou života a smrti forma Edina Džeka. Hráč, ktorý v 18 rokoch musel odísť zo svojho tímu Železničar Sarajevo, pretože si z neho robili posmech aj vlastní fanúšikovia, sa po linke Teplice-Wolfsburg-Manchester, stal jedným z najuznávanejších útočníkov súčasnosti. V reprezentácii debutoval gólom v roku 2007 a odvtedy zaznamenal 33 reprezentačných gólov, čo je samozrejme historický rekord pre túto krajinu. Pri slabej forme Ibiševiča, bude to práve hráč, ktorý v posledných 10 zápasoch Premier League zaznamenal 8 gólov a výrazne sa tak podpísal pod titul Citizens, na kom bude ležať ťarcha streleckej produktivity Drakov. Džeko je svetový pojem a najmä on vyvoláva u súperov rešpekt. Tým vlastne otvára priestor pre svojich spoluhráčov.
Miralem Pjanić
Jedným z takých je Miralem Pjanič. Neuveriteľne kreatívny záložník v tejto sezóne herne explodoval a v Ríme sa stal najlepším hráčom druhého celku Serie A. Pjanić môže hrať prakticky kdekoľvek v strede poľa, či v krídelných pozíciách, má fantastickú prihrávku, dribling, strelu i priame kopy.V Bosne ho prezývajú Malý princ a Miralem je skutočne schopný zázrakov. Jeho spolupráca s Misimovićom je kľúčová pre ofenzívne snaženia Bosny a pri súčasnej forme to bude práve Pjanić, na koho sa Džeko bude spoliehať pri vytváraní šancí. Ešte len 24-ročný hráč má dostatok skúseností a talentu na to, aby sa stal hviezdou Bosny na tomto šampionáte.
Haris Medunjanin
Nie je to žiadna hviezda. Už asi ani nebude, keďže nedávno oslávil 29. narodeniny. Aj tak však Medunjanin bude kľúčovou postavou Bosny. Ani nie preto, že by ňou mal byť, ako preto, že ak ňou nebude, Bosna veľa šancí na postup mať nebude. Hráč tureckého Gaziantepsporu totiž bude v bosenskom tíme plniť rolu defenzívneho štítu. Ak majú Draci nejakú výraznú slabinu, tak je to práve tento post, a tak to, ako sa s touto pozíciou vysporiada Haris, bude veľmi kľúčové. Medunjanin odohral za Bosnu už 34 duelov, čo z neho robí skúseného hráča. Aj preto musí podržať bosenskú defenzívu.
Mladík v centre pozornosti
Sead Kolašinac
Bosniaci do Brazílie neberú príliš veľa mladíkov, no 20-ročný Kolašinac sa predstaví pravdepodobne hneď v základnej zostave. Ľavý obranca sa v tejto sezóne prepracoval do základnej zostavy Schalke, v ktorého drese nastúpil na 24 ligových duelov a šesťkrát sa predstavil aj v Lige majstrov. To sú skúsenosti na nezaplatenie, najmä, ak sa chystáte na svoj debut na svetovom šampionáte. Dobre stavaný, rýchly obranca je hlavne defenzívne zameraný, čo je pri ofenzívnom ladení bosenských krídel ideálne riešenie. Na turnaji prejde obrovskou skúškou, keď bude musieť brániť najväčšie hviezdy súperov, ako napríklad Messi, a tak bude pozornosť do veľkej miery zameraná aj na neho.
Odhad umiestnenia
Postup na MS je pre ani nie 4-miliónovú Bosnu obrovským úspechom. V krajine vládne eufória a hráči dúfajú, že sa im podarí niečo podobné ako pred 4 rokmi Slovensku. Bosna má skutočne veľký ofenzívny potenciál. Problémom je však úzky káder a fakt, že úspech a pád závisí v bosenskom prípade na troch, či štyroch hráčoch, ktorí ak nezapnú, Bosna nemá veľa šancí na postup. Proti Argentíne to bude pre Balkáncov sviatok, v ktorom však budú ťahať za kratší koniec. Irán je veľká neznáma, ktorá síce je považovaná za outsidera, no môže prekvapiť. V tom čase totiž budú mať Bosniaci za sebou zápas s Nigériou, s ktorou si podľa papierových predpokladov majú Bosniaci zahrať o postup do osemfinále. Viac veríme africkému tímu s kvalitnejším trénerom, viac skúsenosťami, keď sa im darilo najmä na Africkom pohári národov, pevnejšou obranou a širším kádrom. Bosniaci podľa nás skončia na treťom mieste v skupine, no hanbu si neurobia.