Main Content

UEFA klepla Manchestru City po prstoch. Budú Eastlands poslušní?

streda, 11. jún 2014 09:47 | Autor: Jakub Vaverka

UEFA klepla Manchestru City po prstoch. Budú Eastlands poslušní?
UEFA klepla Manchestru City po prstoch. Budú Eastlands poslušní? | zdroj: © TASR

Futbal je v dnešnej dobe viac ako šport. Miliónové príjmy z vysielacích práv, zo vstupného, či z reklamných zmlúv robia z najpopulárnejšieho športu na Zemi kultúrnu udalosť. V súčasnom futbale sa stále viac a viac diskutuje o vplyve peňazí, ktoré podľa mnohých kazia pôvodnú myšlienku tejto hry. Mužstvá, ktoré majú bohatého majiteľa si môžu dovoliť prakticky čokoľvek a kohokoľvek. Tento trend sa prestal páčiť medzinárodnej asociácii UEFA, ktorá si začína dávať na tímy, ktoré viac minú ako zarobia, väčší pozor.

Jedným z klubov, ktorý je konkurenciou odcudzovaný je anglický majster Manchester City. Vplyv arabskej kráľovskej rodiny na klub z Etihad Stadium je enormný, čo sa prejavuje aj v aktivite Citizens na prestupovom trhu. Nakupovanie veľkého množstva hráčov za astronomické sumy sa však celku, ktorý vedie čilský kouč Manuel Pellegrini vypomstilo. UEFA potrestala šampióna Premier League astronomickou pokutou vo výške 60 miliónov eur a je možné, že prikáže Man City, aby jej káder na Ligu majstrov v budúcej sezóne obsahoval iba 21 hráčov. Prečo boli Angličania potrestaní? Odpoveď je jednoduchá. V lete 2013 prišli na Etihad Stadium viaceré posily ako napríklad Stevan Jovetič, Alvaro Negredo, Fernandinho, či Jesus Navas. Vyplatená suma za nových hráčov sa šplhala k 100 miliónov libier, no za celý ročník nedokázali Citizens zarobiť dostatočnú sumu, aby vykázali zisk. UEFA chce obmedziť vplyv predovšetkým bohatých šejkov na futbal, ktorí nemajú problém zaplatiť aj niekoľko stomiliónovú sekeru, ktorú klub vykáže na konci sezóny. Z tohto pohľadu je aj pokuta 60 000 000 pre arabskú rodinu v čele City len nepodareným vtipom, no futbalová asociácia musela konať. Navyše, tri štvrtiny svetových tímov by takáto pokuta bezpochyby položila.

Citizens si uvedomujú, že vďaka svojim majiteľom sa nemusia báť o svoju budúcnosť, no taktiež vedia, že ak nechcú byť pokutovaní a časom možno aj vylúčení z Ligy majstrov, musia sa k nákupnej politike postaviť inak. Klub teda pred blížiacim sa prestupovým termínom bude podrobne zvažovať, ktorí hráči v kádri ostanú, ktorí odídu a kto ho naopak posilní. Neistá budúcnosť má hneď niekoľko futbalistov Sky Blues. Spomenúť môžeme napríklad Edina Džeka, Samira Nasriho, Micaha Richardsa, Jamesa Milnera, či Aleksandara Kolarova. Ak z kádra odídu minimálne traja, rozdiel medzi zinkasovanou a vyplatenou sumou nemusí byť taký priepastný ako v posledných rokoch.

Manchester City je navyše jedným z množstva tímov, ktoré miesto domácich borcov stavia do zápasov množstvo legionárov. Neraz sa stalo, že v uplynulom ročníku Eastlands nastúpili bez jediného domáceho futbalistu v základnej zostave. UEFA určila pravidlo, podľa ktorého môžu mať mužstvá v kádri pre Ligu majstrov maximálne 17 cudzincov. Ak klub v lete opustia Richards a Milner, môže sa ľahko stať, že City bude musieť na zápasovú súpisku dopísať niekoľko mladíkov z akadémie, i keď ani v akadémie MC nemajú domáci futbalisti na ružiach ustlané.

Niekto by sa mohol opýtať, prečo to UEFA vlastne robí. Snahou európskej futbalovej asociácie je svojím spôsobom donútiť mužstvá, aby si hráčov vychovávali a nemíňali astronomické sumy na „hotových“ futbalistov z celého sveta. Manchester City dostal prísľub, že ak sa „polepší“ a najbližšie tri roky bude na prestupovom trhu bezproblémový, časť pokuty mu bude odpustená. Naopak, ak Citizens budú pokračovať v nastolenom trende, UEFA im bude hroziť zákazom hrania v Lige majstrov. Toto memento samozrejme neplatí len pre Man City, ale aj pre všetky ostatné kluby. V problémovej oblasti sa spomína predovšetkým Paríž Saint- Germain.