Profily účastníkov MS 2014: Južná Kórea
Juhokórejská futbalová reprezentácia nechýbala na MS už od roku 1986. Potretíkrát v histórii bude chcieť preniknúť do vyraďovacej fázy turnaja. Aké zbrane k tomu využije, a môže svoj cieľ dosiahnuť?
História
Juhokórejský tím patrí v histórii MS z ázijských tímov k tým najtradičnejším. Už v roku 1954 sa predstavili v skupinovej fáze MS vo Švajčiarsku, hoci prehrali oba zápasy so skóre 0:16.
O štyri roky bola tímu účasť odopretá kvôli kórejskej vojne a ďalších viac ako 20 rokov sa na turnaj nedokázali prebojovať. Až v Mexiku 1986 opäť figuroval aj kórejský tím a odvtedy o účasť nikdy neprišiel. Štyrikrát však kórejskí futbalisti vypadli hneď v skupine a nedokázali získať ani jedno víťazstvo. Až na domácom šampionáte v roku 2002 predviedli spanilú jazdu, ktorá sa zastavila až v semifinále. No aj štvrté miesto bolo v krajine oslavované ako titul masjtra sveta. V Nemecku 2006 vypadli Kórejci už v skupine, hoci konečne dokázali vyhrať mimo ázijského kontinentu. V JAR 200 dokonca prenikli medzi 16 najlepších s bilanciou 1 výhra, 1 remíza, 1 prehra, no osemfinále bolo pre nich stropom. Minimálne osemfinále by chceli dosiahnuť aj na brazílskom turnaji.
Kvalifikácia
Kórejský tím mal počas kvalifikácie na MS 2014 značn problémy. Po prehre s Libanonom dokonca menili trénera, keď Cho Kwang-rae uvoľnil miesto Choi Kang-heemu. Ten začal dvoma výhrami proti Kataru a Libanonu, no kvôli neschopnosti ustrážiť štandardky súpera, Kórea len remizovala v Uzbekistane a prehrala v Iráne.Len gólom z poslednej minúty porazili doma Katar a v závere zápasu zachraňovali aspoň bod aj v Libanone. Ani 45 hráčov, ktorých tréner počas kvalifikácie vyskúšal, nepomohlo definovať kórejský herný systém, a tak pokračovalo trápenie. V predposlednom kvalifikačnom zápase zachránil Kóreu vlastný gól Uzbekistanu, a aj napriek prehre v poslednom zápase doma s Iránom, Kórea postúpila vďaka lepšiemu skóre na turnaj do Brazílie. Hneď po kvalifikácii však odstúpil z pozície trénera Choi a v médiách sa špekulovalo o tom, že to spôsobili problémy v kórejskej kabíne. Na turnaji tak bude pre nového trénera úlohou číslo jeden, skonsolidovať svoj tím. Unleash the Excitement of Online Gambling: Join Finest Kenya Betting Sites for Unforgettable Moments. Start Playing Now!
Nominácia
Brankári: Jung Sung-ryong (Suwon Bluewings), Kim Seung-gyu (Ulsan Hyundai), Lee Bum-young (Busan I’Park)
Obrancovia: Hong Jeong-ho (Augsburg), Hwang Seo-ho (Sanfrecce Hiroshima), Kim Chang-soo (Kashiwa Reysol), Kim Young-gwon (Guangzhou Evergrande), Kwak Tae-hwi (Al Hilal), Lee Yong (Ulsan Hyundai), Yun Suk-young (QPR), Park Joo-ho (Mainz).
Stredopoliari: Ha Dae-sung (Beijing Guoan), Han Kook-young (Kashiwa Reysol), Ji Dong-won (Augsburg), Ki Sung-yueng (Swansea), Kim Bo-kyung (Cardiff City), Lee Chung-yong (Bolton), Park Jong-woo (Guangzhou R&F), Son Heung-min (Bayer Leverkusen)
Útočníci: Kim Shin-wook (Ulsan Hyundai), Koo Ja-cheol (Mainz), Lee Keun-ho (Sangju Sangmu), Park Chu-young (Arsenal)
Herný systém
Tréner Hong Myung-bo preberal kórejskú reprezentáciu v roku 2013 v čase, keď sa trochu odklonila od typického futbalu, ktorý ju zdobil v rozmedzí rokov 2002-2010. Sľúbil teda, že sa od dlhých nakopávaných lôpt na útočníka, vráti k systému, ktorý Kórejčanom svedčal viac, a teda rýchly kombinačný futbal, s využívaním brejkových typov hráčov a ich technickým schopností.
Bývalý kapitán kórejskej reprezentácie sa počas svojej kariéry mohol učiť od takých trénerov ako Guus Hiddink, či Dick Advocaat, a tak nečudo, že mnohým jeho systém hry pripomína práve ten holandský. Na olympiáde v roku 2012, na ktorej viedol kórejský výber do 23 rokov, získal týmto herným systémom bronzovú medailu a dnes chce rovnakým štýlom uspieť na MS seniorov.
Hong presadzuje rozostavenie 4-2-3-1. V útoku sa spolieha na silný trojlístok rýchlych a technicky vyspelých hráčov. Lee Chung-yong je pravdepodobne herne najvyspelejším hráčom, hrajúcim na pravom krídle, na tom opačnom je jedna z hviezd nemeckej Bundesligy, Son Heung-min. Dopĺňajú tak jediného hrotového útoníka, Park Chu-yonga, hoci jeho forma je otázna, keďže za Arsenal toho veľa neodohral, odkedy si ho Wenger vybral.
V pozícii ofenzívneho stredopoliara majú Kórejčania viacero možností, a to ako hráčskych, tak typologických. Favoritom na tento post je ázijský hráč roka 2012, Lee Keun-ho, no o post môže zabojovať aj stredopoliar Cardiffu Kim Bo-kyuong. Najviac by asi kórejskému tímu však svedčal v tejto pozícii Koo Ja-cheol, obojsmerný hráč, schopný kľúčových prihrávok, no aj výpomoci v defenzíve.
Problémy nastávajú pri posune po ihrisku smerom do defenzívy. Post krajného obrancu zvykol byť vďaka rýchlym a neúnavným kórejským hráčom výstavnou skriňou kórejského futbalu. Súčasná reprezentácia však podobne kvalitných hráčov nemá. Na pozícii štítového záložnka sa v reprezentačnom drese predstavuje hráč Sunderlandu, Ki Sung-yeung, ktorý v klube plní ofenzívnejšie úlohy. To však v reprezentácii prispieva k tomu, že aj pri tlaku neodovzdáva loptu a hľadá kreatívnejšie riešenie pre svojich spoluhráčov. Jeh opartnerom by mal byť jeden z dvojice Han Kook-young a Park Jung-woo.
Silné stránky
Jednoznačnou prednosťou kórejského tímu je rýchlosť v prechode do útoku. Majú na to vhodných hráčov na krídle i v útoku, sú dostatočne technicky vybavení a rýchli. Ázijské motorové myši je pojem, ktorý sa vžil po šampionáte v roku 2002 a bude platiť aj na tomto turnaji.
Silnou stránkou tímu je aj osobnosť hlavného trénera. Kouč má ako semifinalista MS v kabíne rešpekt, už v aj tak disciplinovanom tíme, akým Kórea je. Nedodržiavanie taktiky tak hrozí minimálne.
Slabé stránky
Veľké starosti robí kórejským fanúšikom reprezentačná obrana. Krajní obrancovia sú príliš často obnažení, čím nepomáhajú ani svojim stopérom. Defenzíva určite nebude Kórejčanom vyhrávať zápasy.
Slabé je aj ich bránenie štandardných situácií, keď spomedzi všetkých 32 účastníkov, Kórea dostala druhý najvyšší počet gólov práve po priamych, či rohových kopoch. V ofenzíve takisto štandardky nepatria k ich silným stránkam, hoci majú v kádri „kórejského Croucha“.
Aby bola „skaza“ kórejskej obrany kompletná, ani post brankára nie je najistejší.
Traja najdôležitejší hráči
Lee Chung-yong
Pravdepodobne najlepší kórejský hráč súčasnosti , krídelník Boltonu, by mal byť ohniskom všetkých útokov Kórejčanov v Brazílii. V systéme trénera Honga je najvyťažovanejším hráčom, čo však má podklady v tom, že mu to v reprezentácii naozaj ide. Je neuveriteľne rýchly s loptou i bez nej, má skvelú prihrávku a ak dokáže využiť šance, do ktorých sa dostane, bude mužom číslo 1 Hongovho tímu.
Park Chu-young
Oči kórejskej verejnosti budú uprené na stredného útočníka, kmeňového hráča Arsenalu, ktorý však za Gunners odohral asi 7 minút počas celej svojej kariéry v klube, ktorá sa začala v auguste 2011. Tréner Hong čelí už celé mesiace kritike za to, že Parka presadzuje v základnej zostave, napriek jeho hernej absencii. Hong však tvrdí, že nikoho lepšieho v tíme nemá. Park tak bude musieť v Brazílii veľa dokazovať.
Jung-Sung-ryong
Kórejský brankár bude pri pomerne priepustnej obrane zohrávať výraznú úlohu pri kórejských ambíciách na postup. Jung by mal byť oporou, no pri pohľade na jeho doterajšu kariéru si nie sme celkom istí. Jeho výkon bude pravdepodobne najkľúčovejší zo všetkých hráčov.
Mladík v centre pozornosti
Son Heung-min
Dvadsaťjedenročný útočník Bayeru Leverkusen bude najsledovanejším mladíko v kórejskom tíme. V Nemecku si vytvoril slušné renomé, ktoré zvýraznil 10 gólmi v uplynulej sezóne Bundesligy. Podobnú produktivitu budeme od neho očakávať aj v Brazílii.
Odhad výsledku
Kórejčania v poslednom prípravnom zápase pred majstrovstvami sveta ukázali, že ich skutočnou slabinou je obrana. Ako nôž maslom ňou dokážu prechádzať aj priemerné tímy, nie to ešte tie najlepšie na svetovom šampionáte. Ofenzíva je svetielkom nádeje pre ázijský tím, no na postup zo skupiny to stačiť rozhodne nebude. Tretie miesto je realistickým cieľom, zároveň však maximálnym.