Main Content

Profily účastníkov MS 2014: Kolumbia

štvrtok, 12. jún 2014 16:04 | Autor: Jakub Mihálik

Profily účastníkov MS 2014: Kolumbia
Profily účastníkov MS 2014: Kolumbia | zdroj: © TASR

Jedným z najväčších prekvapení kvalifikácie na MS 2014 bola reprezentácia Kolumbie. Talentovaný tím okamžite stúpol v rebríčku favoritov a mnohí ho označujú za čierneho koňa turnaja. Ako vlastne Kolumbijčania hrajú a kto je pri neúčasti Radamela Falcaa najdôležitejším hráčom tímu? Čítajte v profile

História

Los Cafeteros, ako znie futbalová prezývka hráčov z krajiny kávy, napriek faktu, že Kolumbia má silnú futbalovú tradíciu, dlho nedokázala preniknúť medzi futbalovú elitu. Ich jedinou účasťou v prvých turnajoch majstrovstiev sveta bol turnaj v roku 1962 v Čile. Po dvoch prehrách a remíze sa však lúčili po základnej skupine. Až v roku 1990 sa silná generácia okolo Carlosa Valderramu opäť prebojovala medzi svetovú elitu a dotiahla to dokonca až do osemfinále, kde ich však šokoval kamerunský Roger Milla a po predĺžení pri obrovskej chybe “Škorpióna” Higuitu, cestovali domov.  O štyri roky neskôr postavili ešte možno silnejší tím, no v USA nenaplnili predpoklady a skončili už v základnej skupine, keď rezonoval najmä Escobarov vlastný gól, ktorý definitívne odpísal Kolumbiu z postupu. Aj v roku 1998 sa dozvuky silnej generácie predstavili na turnaji vo Francúzsku a Kolumbia opäť stavala na svojej pevnej defenzíve. Jeden strelený gól a jedna výhra v troch zápasoch, však nemohli stačiť na prienik zo skupiny. Po 16-ročnom trápení tak opäť prichádza čas pre Kolumbiu, tentokrát však v úplne inom šate.
 
Kvalifikácia

Kolumbia začala svoju kvalifikačnú púť na lavičke s bývalým reprezentačným obrancom Leonelom Alvarezom, no ten bol už po úvodných troch zápasoch nahradený Josém Pekermanom. Ten sa okamžite snažil do stredu poľa vniesť kreativitu, aby naplno dokázal využiť ofenzívne predpoklady svojich hviezd, na čele s Radamelom Falcaom. Kolumbia po Pekermanovom príchode valcovala jedného súpera za druhým. Za štyri víťazstvá v rade stihli nastrieľať 14 gólov. Ich útočná hra začala pútať pozornosť nielen súperov, ale aj fanúšikov po celom svete. V nabitej kvalifikácii Južnej ameriky sa museli skloniť len pred Argentínou a z druhého miesta pohodlne postúpili na brazílsky šampionát.

Nominácia

Brankári: David Ospina (Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe).

Obrancovia: Camilo Zuniga (Napoli), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Mario Alberto Yepes (Atalanta), Cristian Zapata (AC Milan), Pablo Armero (West Ham), Eder Alvarez Balanta (River Plate), Carlos Valdes (San Lorenzo).

Stredopoliari: Alex Mejia (Atletico Nacional), Freddy Guarin (Inter), Abel Aguilar (Toulouse), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Carlos Sanchez (Elche), Juan Quintero (Porto), Juan Cuadrado (Fiorentina), James Rodriguez (Monaco).

Útočníci: Carlos Bacca (Sevilla), Teofilo Gutierrez (River Plate), Jackson Martinez (Porto), Vctor Ibarbo (Cagliari), Adrian Ramos (Herta Berlin).

Herný system

Kolumbijčania boli dve desaťročia známi kvôli svojej obrane. Dnes je to útok, ktorým ohrujú celý futbalový sveta. Zásluhu na tom má aj kouč José Pekerman, pôvodom Argentínčan, ktorý vniesol do tímu pohodu a najmä nový herný system.

Pri Pekermanovom rozostavení 4-2-2-2, sú naplno využívané prednosti jednotlivých typologií hráčov. V obrane sú okrem dvoch stopérov dvaja extrémne ofenzívni krajní obrancovia Zuňiga a Armero, ktorí využívajú každú šancu na útok. Za nich zaskakuje dvojica stredných záložníkov, no minimálne pri jednom z nich je veľmi odvážne nazvať ho defenzívnym. Rola, ktorú plní v našej predpokladanej zostave Fredy Guarín, je totiž obojsmerná. Guarín nielen, že vypomáha svojim pressingom obrane, dlhou a presnou prihrávkou taktiež zakladá rýchle protiútoky svojho tímu. 
Práve vertikálnosť, rýchlosť, a okamžité riešenie zakladania ofenzívnych výpadov, sú najväčšími zbraňami Kolumbie. Po prihrávkach spomínaného stredného záložníka, či krajných obrancov, štartujú svoje motory dvaja vysoko postavení krídelníci. Cuadrado na pravej strane a Rodriguez na ľavej, plnia rolu playmakerov tímu, závoreň sa však často dostávajú do zakončenia. Aby komplexnosti nebolo málo, Cuadrado so skúsenosťami z postu obrancu, vypomáha v prípade potreby Zuňigovi, ktorý sa predsa len sem-tam zabudne pri ofenzívnom výlete. 
S rýchlymi krídelníkmi musia spolupracovať aj útočníci, a tak nečudo, že dva kolumbijske hroty takisto v rýchlosti nezaostávajú. Celá táto flexibilná zostava je pri založení rýchleho útoku ako óda na futbal.

Kolumbia však nie je len o rýchlosti. Celý zástup skvelých futbalistov dáva Pekermanovi možnosť hrať takým štýlom, aký zrovna situácia vyžaduje, alebo jednoducho, ako sa mu na tréningu pred zápasom zapáči. Či už pred zranením Falcao, alebo teraz Jackson Martinez, sú silní vo vzduchu. To takisto využívajú stredopoliari, ktorí v snahe o priamočiarosť, využívajú aj tento spôsob prechodu do útoku. Na šampionáte ho bude zabezpečovať Jackson Martinez z Porta, ktorého bude dopĺňať pravdepodobne Teofilo Gutierrez.

Výrazná technická vyspelosť Kolumbijčanov dáva tímu aj tretiu dimenziu, a to hra s vysokým percentom držania lopty, individuálnymi prienikmi do obrany súpera, či hĺbkovými prihrávkami na atleticky veľmi vyspelých útočníkov. 
Kolumbia je jednoducho niekoľkonásobná hrozba a nepredvídateľnosť riešenia situácií robí z nich jeden z najnebezpečnejších tímov na šampionáte.

Silné stránky

Útok
Priamočiarosť je asi to najvýraznejšie, nad čím sa nejeden priaznivec rozplýva pri zápasoch Kolumbie. A to od všetkých hráčov na jednotlivých postoch. Najlepšie to dokumentuje záber zo zápasu Kolumbia – Čile. Fredy Guarín, ktorý sa podieľal na založení útoku, sa pri protiútoku Čile ponáhľa za unikajúcim hráčom súpera. Stačia štyri sekundy na to, aby posielal dlhú prihrávku na svojho útočníka, ktorý sa následne rúti do útoku.
 

Fyzická vyspelosť

S predchádzajúcim bodom súvisí aj náš ďalší plusový bod pre Kolumbiu. Jej hráči sú neuveriteľne atletickí, rýchli, tvrdí, vysokí. Pochádzajúc z tropického prostredia, nie je vylúčené, že ako jediní na turnaji budú schopní aj v náročných podmienkach realizovať aktívny, vysoko posunutý pressing a dôsledné dostupovanie k súperovi. 

Šírka kádra

Strata Falcaa by zasiahla každé svetové mužstvo a určite do veľkej miery aj Kolumbiu. Ak však niekto dokáže nahradiť takéhoto hráča, sú to práve Los Cafeteros. Martinez, Ibarbo, Bacca, Ramos, Guttierez, podobne nabitý útok budete dlho hľadať. Doplňte Cuadrada, Quintera, či Rodrigueza, ktorí hrajú na krídle, no môžu zaskočiť aj v útoku (a platí to aj obrátene v prípade Ibarba, Baccu, Gutierreza, či Ramosa) a mate najlepšiu ofenzívu na turnaji.

V strede poľa sa o pozíciu v základe bijú hráči ako Guarin, Aguilar, Sánchez, či Mejia. V obrane je trojica hráčov Serie A, jeden z Premier League, jeden z PSV Eindhoven a dvaja z argentínskej ligy. Naozaj vysoká kvalita na mužstvo, ktoré sa naposledy predstavilo na MS ešte pred 16 rokmi.

Pekerman

Veľkou devízou Kolumbijčanov je argentínsky kouč. Pekerman je už viac ako desaťročie obrovským juhoamerickým trénerským pojmom, slávnym kvôli svojej taktickej prispôsobovosti, dbaniu na disciplínu a citom pre výber hráčov. V nie veľmi skúsenom mužstve to budú práve skúsenosti kouča, čo bude výrazným faktorom.

Slabé stránky

Ak vôbec môžeme nájsť nejakú slabinu Kolumbie, tak je to obrana. A to aj napriek tomu, že v kvalifikácii inkasovali najmenej gólov zo všetkých tímov juhoamerickej časti. Yepes a Zapata sú ostrieľaní obrancovia z talianskej ligy, no aj oni majú občas slabú chvíľu. To isté sa dá povedať o defenzívnej činnosti Zuňigu a Armera. 

Neskúsenosť hráčov z vrcholných podujatí a celkovo veľkého futbalu, môže byť faktorom, ktorý zohrá svoju úlohu. Jediným hráčom, ktorý zažil atmosféru MS je náhradný brankár Mondragón. Aj mladíci ako Rodriguez, či Quintero, však sú hráčmi kvalitných líg a kvalitných tímov, ktoré sa stretávajú s tímy najlepšími.

V strede poľa môžeme vytknúť Guarínovi nedostatočnú hernú prax. No to už len naozaj varíme čaj z vody, pretože Kolumbia naozaj výraznejšiu slabinu nemá. 

Traja najdôležitejší hráči

James Rodriguez

Nielen neúčasť Radamela Falcaa v time Kolumbie spôsobila, že je najdôležitejším hráčom Los Cafeteros mladý James Rodriguez. Už počas kvalifikácie to bol práve James, z ktorého aktivity neraz profitoval samotný Falcao. Aj na šampionáte bude pokračovať vo vedúcej úlohe. James je v pozícii krídelníka tvorcom hry, exekútorom pokutových kopov, či priamych kopov zo strednej vzdialenosti, dokáže streliť gól, ešte častejšie však prihráva. Dvadsaťdvaročný hráč v tejto sezóne zaznamenal v drese Monaka 9 gólov a 12 asistencií, čo svedčí o mnohom. Hoci nemá dostatok skúseností, už teraz je lídrom.

Jackson Martinez

El Tigreho zranenie spôsobilo, že Pekerman musel nájsť náhradu. Pozície hrotového útočníka sa zhostil Jackson Martinez a zhostí sa jej určite kvalitne aj na šampionáte. Martinez je momentálne jedným z najžiadanejších stredných útočníkov, je vysoký, silný, richly, nekompromisný, ideálny do kolumbijskeho systému. Na turnaji ho každý bude porovnávať s Falcaom, a tak bude jeho výkon dôležitý nielen pre tím, ale aj preňho samého.

Juan Cuadrado

Ak sme označili Rodrigueza za tvorcu hry, tak jeho pomocníkom v tejto činnosti je určite Juan Cuadrado. Univerzál z Fiorentiny na pravom krídle útočí I bráni, prihráva I strieľa. Je to jeden z najzaujímavejších hráčov súčasnosti, hoci hrá “iba” vo Fiorentine. Po šampionáte ho však s pravdepodobnosťou, hraničiacou istote, čaká veľký prestup. 

Mladík v centre pozornosti

Juan Quintero

Jednoznačne najlepším mladíkom v zostave Kolumbie je James Rodriguez, no jeho prínos je tak veľký, že si ho neodvažujeme zaradiť “len” medzi talentovaných mladíkov. Túto poctu prenechýme Juanovi Quinterovi, 21-ročnému hráčovi FC Porta, ktorý pri svojich obrovských útočných vlohách môže Pekermanovmu tímu dodať ešte väčšiu silu. FC Porto má nos na juhoamerické hviezdy a Quintero to na tomto šampionáte dokáže.

Odhad výsledku

Pokrok, aký za ostatné roky zaznamenali Kolumbijčania, nemá vo svete obdobu. Snáď len Belgičania sa mu približujú, no ani oni sa nemôžu pochváliť až tak vysokým počtom útočných hviezd, aké zdobia Kolumbiu. Ofenzívna sila Los Cafeteros je skutočne obrovská a zo skupiny by mali postúpiť jednoznačne z prvého miesta. V osemfinále to už bude tvrdší oriešok v podobe Talianska, Uruguaja, či Anglicka, no my aj v tomto zápase veríme Kolumbii. Stopku im vo štvrťfinále vystaví domáca Brazília.