Main Content

Profily účastníkov MS 2014: Čile

piatok, 13. jún 2014 15:05 | Autor: Jakub Mihálik

Profily účastníkov MS 2014: Čile
Profily účastníkov MS 2014: Čile | zdroj: © TASR

V jednej zo "skupín smrti" budú na zaváhanie favoritov čakať reprezentanti Čile. Tím okolo Alexisa, či Vidala však rozhodne bez šance nie je. Čím chcú predčiť svojich súperov?

História

História čilskej účasti na majstrovstvách sveta je ako na hojdačke. Len raz v histórii s aim doteraz podarilo predstaviť sa na dvoch šampionátoch po sebe. Kvalifikáciou na MS 2014 sa im to podarilo podruhýkrát. Čiľania sa zúčastnili už prvých majstrovstiev sveta, keďže tie sa uskutočnili na juhoamerickej pôde v Uruguaji. La Roja na turnaji skončila na piatom mieste po tom, čo v troch zápasoch dvakrát vyhrali a len raz prehrali, hoci v najdôležitejšom zápase. Z dvoch ďalších šampionátov sa odhlásili, keďže v roku 1934 a 1938 sa uskutočnili turnaje na európskej pôde, čo čilský futbal považoval za príliš nákladné. A tak až v roku 1950, opäť v Južnej Amerike, tentokrát v BRazílii, figurovalo Čile opäť. V troch zápasoch získali len jedno víťazstvo a rozlúčili sa už po skupinovej faze. Na dva ďalšie turnaje sa čilská reprezentácia nekvalifikovala a pomohol im až domáci turnaj v roku 1962. Na ňom dosiahli aj svoj najlepší výsledok v histórii majstrovstiev sveta. Dotiahli to až do semifinále, kde však podľahli Garrinchovej Brazílii v pomere 4:2. V boji o bronz si však sklamanie vynahradili a po výhre 1:0 s Juhosláviou, oslavovali historický bronz. 

O štyri roky neskôr, na prvom šampionáte v Európe, ktorého sa zúčastnili, však Čiľania potvrdili, že hlavne domáce prostredie stálo za ich nečakaným úspechom. V Anglicku sa balili už po základnej skupine, keď nedokázali vyhrať ani jeden z troch zápasov. Na turnaj v Mexiku 1970 sa následne ani nekvalifikovali.

Obnovená premiéra v roku 1974 v Nemecku však nebola takisto veľmi slávna. Čiľanom sa predsa len podarilo zapísať do histórie. Carlos Caszely, vtedajší čilský reprezentant, sa totiž stal historicky prvým mužom na svetovom šampionáte, ktorý videl červenú kartu. Aj to spôsobilo, že Čile opäť nepreniklo zo základnej skupiny, a opäť nevyhralo ani jeden zápas. Až tri prehry v troch zápasoch utrpeli Čiľania aj v Španielsku 1982. Potom čakali na šampionátovú účasť až do roku 1998, keď sa vo Francúzsku predstavila zlatá generácia čilských hráčov, na čele s rekordnými strelcami Ivanom Zamoranom a Marcelom Salasom, niekdajšími hviezdami Juventusu, Interu, či Realu Madrid. Nateraz poslednou účasťou Čile na MS bol záverečný turnaj v Juhoafrickej republike, kde obsadili 10. miesto po vypadnutí v osemfinále s favoritom z Brazílie.

Kvalifikácia

Čilská kvalifikácia by sa dala rozdeliť na dve fázy – pred Sampaolim a po ňom. Predchodca Jorgeho Sampaoliho na lavičke reprezentácie Čile bol Claudip Borghu, no jeho zastaralá taktika a podivuhodný výber hráčov spôsobili, že už v novembri 2012 uvoľnil svoje miesto po troch porážkach za sebou, od Argentíny, Ekvádoru a Kolumbie, ktoré Čile posunuli ďaleko od kvalifikácie na MS v Brazílii. Jorge Sampaoli okamžite po nástupe priniesol výsledky. Borghiho priemer inkasovaných gólov na zápas – 2,0, stenšil na polovicu a vyhral päť zo sedem stretnutí, pričom prehral len jeden, v ťažkých podmienkach vo v ysokej nadmorskej výške v Peru. Čiľania nakoniec s prehľadom postúpili z tretieho miesta, pričom ešte piaty celok postupoval do baráže. 

Nominácia

Brankári: Claudio Bravo (Real Sociedad/ESP), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica)

Obrancovia: Gary Medel (Cardiff City/ENG), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos/BRA), Gonzalo Jara (Nottingham Forest/ENG), Mauricio Isla (Juventus/ITA),

Stredopoliari: Arturo Vidal (Juventus/ITA), Marcelo Diaz (Basel/SUI), Francisco Silva (Osasuna/ESP), Felipe Gutierrez (FC Twente/NED), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Carlos Carmona (Atalanta/ITA), Jean Beausejour (Wigan/ENG), Charles Aranguiz (Internacional/BRA), Miiko Albornoz (Malmo/SWE).

Útočníci: Alexis Sanchez (Barcelona/ESP), Eduardo Vargas (Valencia/ESP), Jorge Valdivia (Palmeiras/BRA), Mauricio Pinilla (Cagliari/ITA), Esteban Paredes (Colo Colo), Fabian Orellana (Celta Vigo/ESP)

Herný system

Jorge Sampaoli, hlavný tréner Čile, nadväzuje vo svojej práci na Marcela Bielsu, jedného z najuznávanejších trénerov na svete a lodivoda mužstva spod Ánd na MS 2010. Už vtedy Čile prekvapilo svojou okulahodiacou hrou na množstvo prihrávok, no zároveň na zdrvujúco rýchle protiútoky. Čile 2014 je ešte silnejšie a flexibilnejšie ako Bielsov tím.
Môžu za to najmä hráči, ktorí za ostatné štyri roky zaznamenali výrazný prienik v tých najznámejších kluboch sveta.Arturov Vidal, či Mauricio Isla z Juventusu, Alexis Sanchez z Barcelony, Eduardo Vargas z Valencie a ďalší.



Sampaoli vo svojom systéme síce začínal, podobne ako Bielsa, rozostavením 4-3-3 s troma útočníkmi, z ktorých dvaja s ú vysoko postavení krídelníci, no objavenie kvalít Jorgeho Valdíviu, spôsobili, že rola stredného útočníka sa mení na falošnú deviatku, prípadne ofenzívnejšie postaveného playmakera. Niečo ako v time USA Clint Dempsey, no bez hrotu pred sebou a s dvoma smrteľne rýchlymi krídlami na krajoch.
Stred poľa sa začína u Marcela Díaza. Hlboko postavený hráč určuje tempo hry, bez lopty plní úlohu štítového záložníka, s loptou je kreatívnym nahrávačom, ktorý sa nezľakne akéhokoľvek pressingu a pokojne kombinuje aj pri napádaní súpera. Dôležité je, že si má s kým prihrať, keďže výraznou osobnosťou hneď po jeho boku je Arturo Vidal. Hráč Juventusu spolu s Diazom i Aranguizom, plnia úlohu medzišestnástkových hráčov, ktorí rovnako intenzívne bránia ako útočia. Táto záložná univerzálnosť umožňuje krajným obrancom, Menovi a Islovi, prečíslovať spolu s ofenzívnymi krídlami súperovu obranu, bez toho, aby v defenzíve dochádzalo k dieram. 

Ak by sme teda mali číslami pomenovať herné rozostavenie čilského tímu, môžeme sa dohadovať medzi 4-3-1-2, 3-5-2, 3-4-3 a podobne. Sampaoli si na čísla nepotrpí, dôležité je, že jeho Čile hrá v každom rozostavení rovnako. Agresívne napádanie súperových obrancov, krátke prihrávky v strede poľa, s bleskovým prenesením na rýchlonohé krídla, plniace úlohu útočníkov.

Silné stránky

Krídelná hra

Pýchou čilskej hry je ich hra po krídlach. Na pravej strane si skvelo rozumejú Isla so Sanchezom, čo siaha ešte do dôb, keď spolu hrávali za Udinese. Na ľavo Mena výborne doplńa Vargasa, aj na lavičke sú však skvelí krídelníci ako Beausejour z Wiganu, Mauricio Pinilla z Cagliari, či Fabian Orellana, ktorému sa extrémne darilo v uplynulej sezóne v drese Celty Vigo. Práve z krídelných priestorov bude prichádzať drvivá väčšina čilských gólov.

Agresivita

Marcelo Bielsa a po ňom Jorge Sampaoli do krvi čiľanov injekčne zaviedli obrovský pressing už na súperovej polovici. Perfektne fyzicky a kondične vybavení hráči od prvého po posledného budú naháňať súperov až do úmoru, ktorý by však mal skôr postihnúť práve súperov, keďže Čiľania sú na juhoamerickú klímu zvyknutí viac ako európski favoriti. Agresivita sa prejavuje aj v obrane, kde musia Čiľania práve ňou zakrývať iné nedostatky.

Flexibilnosť

Ako sme už spomenuli, Čiľania môžu nastupovať s rôznym rozostavením, rôznymi hráčmi s rôznymi úlohami, no stále dokážu hrať svoju hru. Na minulom šampionáte sa dokonca nedali zatlačiť od Španielov a miestami im vnucovali svoj štýl hry, ktorý prekvapil aj neskorších majstrov sveta. Flexibilnosť v reagovaní na súpera dopĺňa aj flexibilita v útočení a bránení. Pri absencii jednoznačného stredného útočníka, ktorý by bol cieľovou stanicou všetkých útokov, strelecké úlohy plnia takmer všetci hráči. Sánchez bol v tejto sezóne po Messim druhým najlepším strelcom Barcelony, Vargas je kvalitným strelcom, Arturo Vidal v prvej polovici Serie A dokonca viedol tabuľku strelcov, a podobne. Góly môžu prísť od hocikadiaľ.

Slabé stránky

Stred obrany

Jedinou výraznou slabinou čilského tímu je post stopéra. Tam sa pri takmer nulovej existencii tohto postu v Čile, musel pre reprezentačé účely zasunúť pitbull stredu poľa z Anglickej Premier League, Gary Medel. Ten však takisto neposkytuje potrebnú výšku v strede obrany, čo spôsobuje tlačenie topánky pri štandardných situáciách.

Traja najdôležitejší hráči

Arturo Vidal

Arturo bol dlhodobo považovaný za veľmi kvalitného stredopoliara, no až táto sezóna z neho spravila absolútnu špičku. V drese Juventusu bol členom záložného trojlístku s Pogbom a Pirlom, ktorý ovládol Serie A a udivoval aj v európskych pohároch. Vidal je skvelý v odoberaní lôpt a defenzívnej práci, no neúnavný v ofenzíve, kde sa svojimi kľúčovými gólmi stal nepostrádateľným pre čilskú reprezentáciu. Motor zálohy bude veľmi dôležitým článkom v Sanpaoliho systéme.

Marcelo Diaz

Ako sme už spomenuli, Marcelo Diaz plní, ak to trochu preženieme, úlohu Andrea Pirla po boku Artura Vidala. V priestore medzi obrancami a zálohou diriguje hru svojich smerom dopredu I dozadu. Svojimi prihrávkami, keď je vystavený nesmiernemu tlaku, rozčuľuje súpera, pretože Diaz vyzerá, akoby ani nemal nervy. Proti silnému stredu poľa Španielov bude azda najkľúčovejším hráčom, dôležité úlohy bude však mať aj v ostatných zápasoch. Pri nevysokej obrane je dôležité, aby k nej prenikalo, čo najmenej lôpt a aj to je jedna z úloh Diaza.

Alexis Sánchez

Najväčšia útočná hviezda bude musieť opäť predviesť svoje strelecké vlohy. Nebude však našťastie na to sám, keďže Vargas na opačnej strane je minimálne rovnako strelecky disponovaný. Sánchez je však grom rýchlych útokov. Svojou rýchlosťou, agresivitou a ťahom na bránu je prirodzene mužom číslo jeden, na ktorého si súperi musia dať pozor. Ako sa s touto pozornosťou popasuje, tak sa Čile bude dariť na turnaji.

Mladík v centre pozornosti

Eduardo Vargas

Čiľania síce prichádzajú do Brazílie s pomerne mladým tímom, no to spôsobuje fakt, že v kádri nemajú výrazných starcov, nie to, že by sa mohli pochváliť vzrušujúcimi supertalentmi v tínedžerskom veku. Silná stredná generácia má najväčšie zastúpenie, a tak najmladšieho hráča, ktorý stojí za pozornosť, nájdeme v osobe Eduarda Vargasa. “Už” 24-ročný hráč má za sebou tridsiatku reprezentačných štartov a gól v dáva v každom druhom vystúpení. Výrazne odbremeňuje pravú stranu čilskej formácie a aj preto je nepostrádateľný v time Jorgeho Sampaoliho.

Odhad výsledku

Mnoho sa hovorí o Belgicku, či Kolumbii. Pri vyratúvaní čiernych koní šampionátu však mnohí zabúdajú na Čile, pravdepodobne preto, že sa octilo v skupine s dvoma poslednými finalistami MS v JAR. Čile však práve tu môže prekvapiť. Už naposledy boli Španielom vyrovnaným protivníkom, teraz na tom môžu byť ešte lepšie. Náš odiad je, že spôsobia prvé veľké prekvapenie turnaja, keď z náročnej skupiny postúpia do osemfinále. Pravdepodobne na úkor Holandska. Ak pôjdu z prvého miesta, môžu to dotiahnuť ďaleko, tipujeme však miesto druhé a osemfinále proti Brazílii, ktorá asi bude nad ich sily.