Main Content

Profil: Taliani v snahe vynahradiť fiasko so Slovenskom

sobota, 14. jún 2014 15:08 | Autor: Jakub Mihálik

Profil: Taliani v snahe vynahradiť fiasko so Slovenskom
Profil: Taliani v snahe vynahradiť fiasko so Slovenskom | zdroj: © TASR

Po výbuchu na MS 2010, keď úradujúcich majstrov sveta vypoklonkoval zo skupiny výber Slovenska, má čo Squadra Azzura na MS 2014 naprávať. Podarí sa typickému turnajovému mužstvu návrat medzi najlepších?

História

Historicky je Taliansko druhým najúspešnejším tímom majstrovstiev sveta. Len dvakrát chýbali na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta, keď v roku 1930 v Uruguaji odmietli štartovať a v roku 1958 sa neprebojovali na šampionát vo Švédsku. V roku 1934 poprvýkrát organizovali turnaj a po piatich zápasoch so skóre 12:3 dvíhali nad hlavu trofej pre víťazov. V roku 1938 už v područí fašizmu a vojny, ovládli aj turnaj vo Francúzsku. V povojnovom období najprv nechceli štartovať na šampionáte v Brazílii. FIFA ich nakoniec presvedčila k tomu, aby sa predsa len na turnaji predstavili, kvôli nedostatku tímov, ktorý vtedy turnaj kváril. Taliani považovali presun do Brazílie lietadlom za drahý, a tak sa vybrali na cestu loďou. Historky hovoria o tom, že hoci Taliani mali na palube menšie improvizované ihrisko, už po pár dňoch odkopli všetky svoje lopty do mora, a tak asi dva týždne trénovali bez lopty. Niet divu, že v Brazílii vypadli už v skupinovej faze. O štyri roky neskôr si ešte o tri miesta pohoršili a skončili 10.  Skupinovú fázu nepreskočili ani v rokoch 1962 a 1966, no po týchto šampionátoch už Taliani patrili k absolútnej futbalovej elite. Na mexickom turnaji v roku 1970 sa prebojovali až do finále, kde však podľahli tradičnému rivalovi z Brazílie. Semifinále dosiahli aj v roku 1978, no nakoniec sa museli uspokojiť so štvrtým miestom. V roku 1982 šokovali favorizovanú Brazíliu, vyradili ju hetrikom Paola Rossiho a nakoniec sa aj po výhre nad Nemeckom radovali z titulu majstrov sveta. Uspieť chceli aj v roku 1990 na domácom turnaji, no Nemci im prehru oplatili a Taliani doma museli brať aj bronz. V roku 1994 sa inšpirovaní Baggiom a s jednou najlepších obrán v histórii, dostali až do finále. Po dvoch nepremených pokusoch, podľahli Brazílii po rozstrele.  Ďalšie dve účasti skončili pomerne predčasne, vo štvrťfinále, resp. Osemfinále, no veľkosť talianskej reprezentácie sa opäť ukázala u rivalov z Nemecka, kde nečakane brali štvrtý titul po výhre nad Francúzskom po rozstrele zo značky pokutového kopu. V roku 2010 sa do histórie Talianska výrazne zapísalo aj Slovensko, ktoré Talianov porazilo v záverečnom zápase skupiny a postúpilo do osemfinále na ich úkor. To sa v Brazílii nesmie opakovať.


Kvalifikácia

Taliani pomerne jednoznačne a bez problémov postúpili zo skupiny, ktorá san a začiatku kvalifikácie zdala príliš silná. Po úvodnom zaváhaní s Bulharskom, však v ďalšom priebehu dominovali a až za nimi sa odohrával súboj Dánska, Česka, Bulharska a Arménska o druhú priečku. Prandelli dal počas kvalifikácie obrovský priestor mladým hráčom Talianska, čo sa mu vyplatilo a v súčasnosti môže vyberať z priehrštia talentov.

Nominácia

Brankári: Gianluigi Buffon (Juventus), Salvatore Sirigu (Paris Saint-GermainG/FRA), Mattia Perin (Genoa)

Obrancovia: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Gabriel Paletta (Parma)

Stredopoliari: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Thiago Motta (Paris Saint-Germain/FRA), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Marco Verratti (Paris Saint-Germain/FRA)

Útočníci: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli

Herný systém

Kouč Cesare Prandelli je po taktickej stránke na obrovsky vysokej úrovni a k dispozícii má nesmierne široký káder, schopný plniť akékoľvek úlohy, preto je náročné odhadovať, v akom rozostavení sa Squadra Azzura postaví na svoje zápasy. Predpokladať môžeme, že v každom zápase inak, pretože Anglicko, Uruguaj a Kostarika sú súperi, ktorí potrebujú osobitý prístup. Prandelli môže vyrukovať na súperov v rozostavení 4-1-4-1, teda zostavou, ktorá je najpravdepodobnejšou v porovnaní síl s Anglickom. Berúc základ v time Juventusu, však Prandelli kedykoľvek môže prejsť na systém 3-5-2, inšpirovaný práve Juventusom, jeho hrou na troch stopérov a dvoch krajných hráčov v medzipriestore medzi obranou a útokom. Keďže hneď na úvod čaká Taliansko duel s Anglickom, predstavme si, ako asi bude vyzerať systém hry proti tomuto súperovi.

Taliansko svoju hru stavia na silnom strede poľa, ktorý je zodpovedný, no zďaleka sa už nedá hovoriťo typickom Catenacciu z rokov minulých. Svoju hru stavajú na úlohe registu, ktorú znamenite plní Andrea Pirlo spoza štvorice záložníkov. Tí viažu na seba súperových stredopoliarov, čo umožňuje Pirlovi voľne plávať medzi jednotlivými postami a v prípade uvoľnenia sa jedného z jeho spoluhráčov operujúcich vpredu, posiela Pirlo hĺbkovú prihrávku práve naňho.

Hoci je Andrea Pirlo výborným v sklzoch, jeho rýchlosť mu neumožňuje byť typickým hráčom na pozícii medzi obrancami a záložníkmi. Preto túto pozíciu preberá Daniele De Rossi. Hráč takisto s výbornou prihrávkou, no ešte lepším defenzívnym cítením. Keď Taliani útočia, de Rossi okupuje stred poľa pred Andreom Pirlom, spolu s Marcom Verattim, po strate lopty dochádza k okamžitej výmene miest, kedy sa Daniele De Rossi zasúva za Pirla a miestami až za stopérov, tak, ako tomu je v drese AS Rím. De Rossiho defenzívneho vlohy najlepšie dokumentuje fakt, že na ME 2012 hral až na pozícii stopéra, odtiaľ aj rozohrával útoky Talianov.

Záloha Talianov však nie je len o týchto dvoch hráčoch. Marco Veratti sa čoraz viac pripravuje na prebratie úlohy lídra talianského stredu poľa a svojou ofenzívnou aktivitou supluje playmakera. Claudio Marchisio z dresu Juventusu ovláda spoluprácu s Pirlom naspamäť, a tak si títo dvaja hráči príliš nezavadzajú. Candreva plní úlohu krídla, ktoré dopĺňa Maria Balotelliho na hrote. 

V defenzíve po zranení De Sciglia dôjde k menšiemu preskupeniu síl. Chiellini sa posunie na post ľavého obrancu, v strede obrany dostanú príležitosť Barzagli a Paletta. Pravú stranu bude pravdepodobne obhospodarovať ofenzívne ladený Darmian.

Silné stránky

Taktika

Obrovskou devízou talianskeho mužstva je jeho schopnosť menenia herného systému. Prakticky každý hráč v kádri môže hrať na troch-štyroch postoch, čo dáva Prandellimu obrovské množstvo herných možností. Hrať na jedného útočníka, na dvoch, pričom Cassano plní úlohu falošnej deviatky, hrať stredom, či cez krídla ako Insigne, rozostavenie 3-4-3, 4-1-4-1, 4-4-2, čísla by sme tu mohli hádzať donekonečna. Nepredvídateľnosť straší súperov a z Talianov robí nebezpečné mužstvo.

Defenzíva

Ako sme už spomenuli, Catenaccio je pasé, no defenzíva ostáva pevná. Aj kvôli tomu, že v podstate celá záložná formácia plní defenzívne úlohy, hoci je neuveriteľne kreatívna. V bráne majú Taliani navyše Gigiho Buffona a to je dlhoročná známka kvality.

Svieže tváre

Na minulom šampionáte Taliani doplatili na to, že mali prestarnutý tím. Prandelli teda okamžite začal zabudovávať mladé nádeje talianskeho futbalu a hneď na ME 2012 I následnej kvalifikácii na MS 2014, títo hráči prevzali vedúce úlohy v time. Mario Balotelli bol hrdinom Talianov na ME, no nie je v súčasnom kádri jediným. Immobile je na ceste do dortmundskej Borussie, Cerci herne vyzrel, Cassano je lepší ako za mladi, a to ešte musel pre zranenie odrieknuť skvelý Rossi.. 

Široký káder

Taliani majú 23 vyrovnaných futbalistov a možno s výnimkou Pirla, či De Rossiho, nikto nemá isté miesto v zostave. Obrancovia nastúpia v základe asi len na základe toho, ako sa včera vyspali, inak sú absolútne vyrovnaní, aj pri menšom zranení De Sciglia.
Ani v zálohe nezasiahli výrazné straty ako v prípade Montoliva. Motta, či Veratti z PSG, De Rossi z AS Rím, Marchisio, Pirlo z Juventusu, Lorenzo Insigne, Antonio Candreva, Alberto Aquilani. Útočnú silu sme spomínali už v bode predtým.

Slabé stránky

Nevýhodou Talianska je, že ich žreb zaradil do veľmi silnej skupiny. Ak bude Prandelli trvať na Balotellim a ten výkonmi nadviaže na uplynulú sezónu, môžu mať azúroví problema skórovať. Ale výraznejšie slabiny nemajú a ako jedno z najturnajovejších mužstiev, opäť patria medzi favoritov.

Traja najdôležitejší hráči

Andrea Pirlo

Už sme to spomínali, Andrea Pirlo je obrovsky dôležitým hráčom, ktorý diriguje hru svojich z hĺbky poľa. Je zo všetkých najskúsenejší, vyhral všetko, č osa vyhrať dá, vie rozhodnúť zápas svojim centrom, či priamym Kopom. Ani v pokročilom futbalovom veku nič nestráca na svojom umení a ak bude vo forme on, Taliani sa nezastavia pred ničím.

Daniele De Rossi

Univerzál De Rossi je prakticky desať rokov prestupovým cieľom veľkoklubov po celej Európe, no Daniele ostáva po boku Francesca Tottiho verný AS Rím. Aj to svedčí o jeho charaktere ako hráča a presne to isté môžeme od neho očakávať aj v drese talianskej reprezentácie. Oddanosť, odhodlanosť, obetavosť. De Rossi často býva až poslednou inštanciou, ktorá zastaví súperov nebezpečný útok. V talianskom mužstve plní úlohu akéhosi Gattusa, no dokáže prekvapiť aj smerom dopredu. Skutočný líder, ktorého Taliani potrebujú.

Mario Balotelli

Taliani však potrebujú aj góly a tie musí zabezpečiť Supermario. Po tom, čo gólovo potiahol Azzuri do finále ME, musí zabrať aj teraz. Hoci je stále pomerne mladý, skúseností už má na rozdávanie, a tak musí prevziať istú dávku zodpovednosti v tíme. Mario nemá za sebou najlepšiu sezónu, no v reprezentácii vždy vedel odovzdať maximum, aj keď sedel na lavičke v Manchestri City, či Interi. 

Mladík v centre pozornosti

Ciro Immobile

Immobile nie je z kategórie najmladších, no nie každý sledoval zápasy AC Torino, preto mu jeho talent mohol uniknúť. Je však nesmierny. Immobile je silný, rýchly, nekompromisný v zakončení. Niet divu , že má v Borussii nahradiť Lewandowskeho. Pri štýle hry Maria Balotelliho, keď vie byť v niektorých zápasoch absolútne neviditeľný, očakávame, že Ciro dostane príležitosť. Vtedy si ho dobre všímajte.

Odhad výsledku

Taliani, to je pojem sám o sebe a rovnako, ako dokážu sklamať, dokážu aj prekvapiť. Ich súčasné mužstvo je pomerne vyvážené, vekovo aj herne, na veľkých turnajoch vždy vedia zapnúť a po výbuchu so Slovenskom v roku 2010 majú čo naprávať. Minimálne na semifinales to v ich prípade vidíme. Ak skupinu vyhrajú, čaká ich priechodný súper zo skupiny C. VO štvrťfinále by to bol víťaz skupiny s Holandskom, Čile a Španielskom (ti už prví zrejme nebudú), kde by boli Taliani miernym favoritom.