Main Content

Profil: Posledná šanca pre Drogbu a spol

sobota, 14. jún 2014 18:37 | Autor: Jakub Mihálik

Profil: Posledná šanca pre Drogbu a spol
Profil: Posledná šanca pre Drogbu a spol | zdroj: © TASR

Zlatá generácia futbalistov Pobrežia Slonoviny má poslednú šancu na výraznejší úspech. Podarí sa im prekĺznuť do vyraďovacích bojov?

História

Hoci v súčasonsti patrí futbal z Pobrežia Slonoviny medzi najuznávanejšie futbalové značky vo svete, história účastí tohto afrického zástupcu na majstrovstvách sveta je chudobnejšia ako samotná krajina. Do roku 1970 sa tím kvalifikácie nemohol zúčastniť, keďže ako kolónia Francúzska prakticky neexistoval samostatný štát. Následne od kvalifikácie na MS 1974 sa Sloni pravidelne nedokázali prehrýzť cez náročné sito africkej kvalifikácie. Až šampionát v roku 2006 znamenal premiéru pre zlatú generáciu domáceho futbalu. Sloni sa však dostali do neuveriteľne náročnej skupiny s Argentínou, Srbskom a Holandskom. V úvodnom zápase hrýzli Argentínu, no nakoniec podľahli tesne 2:1. Tým istým výsledkom podľahli aj Holanďanom, a tak na postup im nestačila ani výhra 3:2 nad kvalitným tímom Srbska.  Rovnako krutý žreb postihol Slonov aj o štyri roky neskôr. V G skupine museli čeliť Brazílii, Portugalsku a KĽDR. S Ronaldovým Portugalskom uhrali bezgólovú remízu, čo im vlievalo nádej do ďalšieho priebehu. Tú nezastavila ani následná prehra s Brazíliou v pomere 1:3. Klinec do rakvy však zabil Slonom tím Portugalska, ktorý porazil KĽDR 7:0.  To pred posledným zápasom znamenalo, že sa museli Sloni spoliehať na vysoké víťazstvo nad Kórejčanmi a to, že Brazília, ktorej už o nič nešlo, porazí Portugalsko. Ani jedno sa nestalo realitou, a tak Sloni aj pri druhej účasti vypadli už v skupine. V Brazílii to chce zlatá generácia okolo Drogbu a Touréovcov zmeniť.

Kvalifikácia

Tohtoročná kvalifikácia v africkej časti nepriniesla výrazné prekvapenie a nie je ním ani postup Pobrežia Slonoviny na turnaj v Brazílii. Sloni bez problémov prešli prvou fázou kvalifikácie, keď jedinú výraznú hrozbu pre ich tím predstavovalo Maroko. Po dvoch remízach vo vzájomných zápasoch však rozhodovali ostatné zápasy a tie lepšie zvládli zverenci Lamouchiho. V ďalšej fáze to však bola dráma. Sloni narazili na silné Levy od Terrangy a Senegal hrýzol napriek tomu, že v prvom zápase prehrával už 3:0. Diera v obrane však spôsobila, že Papiss Cissé skóroval a gól na ihrisku súpera vlial do senegalského motora nádej. V odvete Senegal pozahadzoval toľko šancí, že by to stačilo na celú kvalifikáciu. Moussa Sow v druhom polčase premenil penaltu a Senegal vo zvyšku zápasu dobýjali bránu Slonov. Neúspešne, hoci šancí bolo dostatok. V nadstavenom čase preto prišiel trest z rýchleho protiútoku, po ktorom Salomon Kalou poslal Pobrežie Slonoviny na pobrežie Brazílie.

Nominácia

Brankári: Boubacar Barry (Lokeren), Sylvain Gbohouo (Sewe Sport), Mande Sayouba (Stabaek).

Obrancovia: Serge Aurier (Toulouse), Jean-Daniel Akpa-Akpro (Toulouse), Didier Zokora (Trabzonspor), Kolo Toure (Liverpool), Souleman Bamba (Trabzonspor), Arthur Boka (Stuttgart), Constant Djakpa (Eintracht Frankfurt), Ousmane Viera (Caykur Rizespor).

Stredopoliari: Cheick Tiote (Newcastle), Serey Die (Basel), Ismael Diomande (Saint-Etienne), Didier Ya Konan (Hannover), Yaya Toure (Manchester City), Max Gradel (Saint-Etienne).

Útočníci: Didier Drogba (Galatasaray), Wilfried Bony (Swansea), Gervinho (Roma), Salomon Kalou (Lille), Giovanni Sio (Basel), Mathis Bolly (Fortuna Dusseldorf).

Herný systém

Kouč Pobrežia Slonoviny, Lamouchi, sa môže spoľahnúť na priehrštie kvalitných stredopoliarov, na ktorých stavia svoju hru. Trojica Die – Tioté – Touré, je obrovsky fyzicky vyspelá a predstavuje v strede poľa stenu, ktorú nie je tak jednoduché prelomiť. Zároveň sú technicky kvalitní a dokážu dostať do pohybu svoje dve krídla, ktoré pendlujú popri autovej čiare. Túto úlohu plnia rýchlonohí Kalou a Gervinho. Priestor im svojou fyzickou hrou a schopnosťou sklepávať dlhé lopty, vytvára Didier Drogba. 

Fakt, že krídelnú pozíciu obstarávajú dva výrazne útočne ladení hráči, spôsobuje, že sa Sloni musia spoliehať na vyššie postavených krajných obrancov. Do tohto systému perfektne zapadajú Artur Boka, africký Roberto Carlos, na strane ľavej a Serge Aurier, mladý obranca z francúzskej ligy, na strane pravej. Ich útočné výlety zabezpečuje spomínaná fyzicky vyspelá záloha, ale aj rovnako vybavný stred obrany, kde sa okrem starnúceho Kola Tourého, do zostavy pýtajú Bamba a Zokora.  Kouč Lamouchi však nedávno vyhlásil: „Precestoval som toho dosť, ale ešte som nevidel lepších stopérov ako Touré a Bamba“, čo naznačuje, že práve títo dvaja by mali zaujať miesto pred brankárom Barrom. 

Silné stránky

Fyzická sila

Atletickosť hráčov ako Drogba, Touré, či Aurier, robí z Pobrežia Slonoviny jeden z fyzicky najvyspelejších tímov na turnaji. Proti Grékom síce budú mať pomerne vyrovnaného partnera, no Japoncom by práve táto prednosť Afričanov mala spôsobovať najväčšie problémy. Sloni sú extrémne rýchli a s výnimkou ľavého obrancu Boku, aj vysokí, čo im dáva výhodu aj pri štandardných situáciách. 

Útok

Sloni už na dvoch predchádzajúcich šampionátoch ukázali, že sú skutočne kvalitným ofenzívnym mužstvom a útok je ich hlavnou zbraňou. Potvrdzuje to forma hráčov ako Kalou, ktorý pomohol Lille do Ligy majstrov, Gervinho, ktorý sa našiel v drese AS Rím, či Bony, ktorý už v úvodnej sezóne v Premier League dal o sebe vedieť. 

Slabé stránky

Obrana

Na opačnom konci stojí obrana a tá veru nie je najpevnejšia. Kolo Touré síce má obrovské skúsenosti, no ak Kolumbijčania, či Japonci „kopnú do vrtule“, Kolo príliš veľa šancí nemá. Vek sa prejavuje aj na jeho súperovi o post v základnej zostave. Didier Zokora už dávno nie je tým nevyčerpateľným hráčom Tottenhamu Hotspur. Veľa v tomto smere bude záleažať od pomoci ostatných formácií a od toho, ako sa stihnú dvaja ultrarýchli krajní obrancovia vracať do obrany.

Traja najdôležitejší hráči

Yaya Touré

Stredopoliar Manchestru City má za sebou životnú sezónu, na ktorú určite bude chcieť nadviazať aj v reprezentačnom tíme, ktorého je kapitánom. Touré už dávno nie je len defenzívne silným hráčom ako z čias barcelonského pôsobenia. Aj v tíme Slonov je dôležitým tvorcom hry, dispečerom, strelcom, exekútorom priamych kopov. Na jeho výkone bude najviac závisieť osud afrického tímu.

Didier Drogba

Legenda Didiera Drogbu sa predstaví na pravdepodobne poslednom vrcholnom podujatí. Hoci mu už dýcha na krk kanonier Bony, či ďalší z dlhého radu kvalitných útočníkov, Drogba je ešte stále ohniskom akcií Slonov. Svojou robustnou postavou robí ešte stále problémy súperovým obrancom, v zakončovaní má len veľmi úzku konkurenciu. Od Drogbu sa budú očakávať najmä góly, ale aj otváranie priestorov pre svojich spoluhráčov. V tom je Didier perfektný.

Boubakar Barry

Brankár afrického tímu bude jedným z kľúčov k postupu. Barry pri otáznej forme defenzívy bude musieť vyriešiť zapeklité situácie pred svojou bránkou. Na africkom pohári v roku 2013 nepustil za svoj chrbát ani jeden gól za celý turnaj. Sloni padli až po rozstrele so Zambiou. Podobnú formu musí ukázať aj v Brazílii.

Mladík v centre pozornosti

Serge Aurier

Už, keď kouč Lamouchi oznámil, že do Brazílie nevezme Ebouého, dal jasne najavo, že na post pravého obrancu počíta s 21-ročný talentom Sergeom Aurier. Ten v uplynulej sezóne francúzskej Ligue 1 dal o sebe vedieť 6 gólmi a 6 prihrávkami z pozície pravého beka, čo je viac ako slušné číslo. Aurier je silný, rýchly, technický. Po odchode Sagnu do Manchestru City sa oňho eminentne zaujíma Arsene Wenger. Na tomto šampionáte si Serge s veľkou pravdepodobnosťou vypýta veľký prestup.

Odhad výsledku

Sloni mali konečne aké-také šťastie na vyžrebovanie základnej skupiny. Kvalitatívne patria jednoznačne na druhé miesto. Je to posledná príležitosť pre skvelú generáciu, ktorá hrala dlhé roky okulahodiaci futbal, dosiahnuť aspoň nejaký úspech. Tým by bol postup do štvrťfinále, ďalej to Afričania ešte nikdy nedotiahli. Na postup zo skupiny to stačiť bude. Osemfinále ale asi bude konečnou zastávkou.