Main Content

Profil: Švajčiarsko, to je tím pevnej obrany a hviezdnych mladíkov

nedeľa, 15. jún 2014 17:02 | Autor: Jakub Mihálik

Profil: Švajčiarsko, to je tím pevnej obrany a hviezdnych mladíkov
Profil: Švajčiarsko, to je tím pevnej obrany a hviezdnych mladíkov | zdroj: © TASR

Hoci je Švajčiarsko sídlom viacerých dôležitých inštitúcií svetového futbalu, za Mekku tohto športu ho označiť nemôžeme. Na šampionáte v Brazílii sa budú reprezentanti krajiny helvétskeho kríža snažiť o minimálne vyrovnanie svojho doterajšieho maxima, ktorým bolo štvrťfinále spred 60 rokov.

História

Švajčiarska futbalová reprezentácia svoj debut na majstrovstvách sveta absolvovala už v roku 1934. V Taliansku dosiahla hneď pri úvodnej účasti štvrťfinálovú métu, na ktorej však narazili na tím Československa. Naši reprezentanti Švajčiarov vyradili a neskôr sa radovali zo striebra. O štyri roky neskôr Švajčiari opäť dosiahli na štvrťfinále, no tentokrát podľahli silnému tímu Maďarska. Tretím štvrťfinálovým úspechom bol domáci šampionát v roku 1954. Na ňom však podľahli vo vypätom zápase susednému Rakúsku nefutbalovým skóre 5:7 a do semifinále neprekĺzli. Bol to však aj tak úspech, keďže v rokoch 1950, 1962 I 1966 Švajčiari neprešli cez prvé kolo.

Až šesť majstrovstiev sveta v rade sa muselo zaobísť bez švajčiarskej účasti. Obnovenú premiéru tak Helvéti zaznamenali až v roku 1994 na MS v USA, kde Ciriaco Sforza a spol. Pod vedením Roya Hodgsona obsadili 16. miesto po vypadnutí z osemfinále. V tom období Švajčiarsko zaznamenalo svoje najvyššie postavenie v rebríčku FIFA v histórii. V prvom kole vyraďovacej fázy ich však zastavilo Španielsko po výhre 3:0. 
Po dvanásťročnej pauze sa Švajčiari prebojovali na šampionát do susedného Nemecka. Po výhre nad Togom v pomere 2:0, Južnou Kóreou takisto 2:0 a remíze s Francúzmi 0:0, postúpili Švajčiari bez inkasovaného gólu a z prvého miesto do osemfinále. V ňom v Kolíne narazili na Ukrajinu, ktorej podľahli až po rozstrele zo značiek pokutového kopu. Švajčiari napriek vypadnutiu ostali jediným tímom na turnaji, ktorý nedostal ani gól.

V JAR sa pred štyrmi rokmi ocitli v náročnej skupine so Španielskom Hondurasom a Čile. Po šokujúcej výhre nad Španielmi v druhom zápase Švajčiari podľahli Čile v pomere 1:0. S Hondurasom potrebovali na postup výhru, no ofenzívne trápenie malo za následok výsledok 0:0 a tretie, nepostupujúce miesto v skupine. 


Kvalifikácia

V ceste na ďalší šampionát pomohlo Švajčiarom ich umiestnenie v rebríčku FIFA, ako aj fakt, že im žreb v kvalifikácii pridelil pomerne priechodnú skupinu. V nej však absolútne dominovali a potvrdili opodstatnenosť svojho rebríčkového postavenia. V svojich prvých piatich zápasoch inkasovali Švajčiari len jediný gól, celkovo získali pred druhým Islandom náskok až sedem bodov. Jediným zaváhaním je remíza už z takmer vyhratého zápasu proti Islandu, ktorý si nakoniec zo švajčiarskej pôdy odniesol remízu 4:4. Viac zaváhaní však Helvéti nepripustili, postúpili bez prehry so siedmimi výhrami a troma remízami. 

Nominácia

Brankári: Diego Benaglio (Wolfsburg), Roman Buerki (Grasshopper), Yann Sommer (Basel)

Obrancovia: Johan Djourou (Hamburg), Michael Lang (Grasshopper), Stephan Lichtsteiner (Juventus), Ricardo Rodriguez (Wolfsburg), Fabian Schaer (Basel), Philippe Senderos (Valencia), Steve von Bergen (Young Boys), Reto Ziegler (Sassuolo)

Stredopoliari: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami (Napoli), Blerim Dzemaili (Napoli), Gelson Fernandes (Freiburg), Goekhan Inler (Napoli), Xherdan Shaqiri (Bayern Munich), Valentin Stocker (Basel)

Útočníci: Josip Drmic (Nurnberg), Mario Gavranovic (Zurich), Admir Mehmedi (Freiburg), Haris Seferovic (Real Sociedad), Granit Xhaka (Borussia Moenchengladbach)

Herný systém

Ottmar Hitzfeld vo švajčiarskom systéme presadzuje hru na štyroch obrancov, a čo možno najväčšiu presilu v strede poľa. Preto rozostavenie Švajčiarov môžeme označiť ako 4-2-3-1, pričom miesto na ihrisku majú dvaja štítoví záložníci, ku ktorým sa sťahuje aj ofenzívny stredopoliar, a do stredu ihriska to ťahá aj pravého krídelníka Xherdana Shaqiriho. Navyše, krajný obranca Lichsteiner je z dresu Juventusu zvyknutý hrať pozíciu podobajúcu sa na konzervatívneho krajného stredopoliara, čomu sa na ľavej strane prispôsobuje aj Rodriguez, ľavý obranca Wolfsburgu, ktorý v tejto sezóne predvádzal skvelé výkony. To sa však deje len pri útočení. V obranne faze krajní obrancovia zapadajú späť hlboko do defenzívy.

Na prvý pohľad vás vo švajčiarskom systéme zaujme ich veľká energia. Pri napádaní, útočení, vracaní sa do obrany. Hitzfeld dlhé roky pôsobil na lavičke Bayernu a isté podobnosti tam možno badať. Zdá sa, že Hitzfeld ordinuje svojim hráčom napádať silnejšieho stredného obrancu na rozohrávke, druhého bránia len tieňovo, čím vytvárajú mierne prečíslenie a pokiaľ možno, zdvoujujú hráčov pri lopte. 

Smerom dopredu je jednoznačne badať priamočiarosť. V strede poľa sa dvaja hráči venujú viac defenzíve, a tak pomerne veľká diera medzi ofenzívnymi hráčmi a zvyškom je prekonávaná priamočiarymi, dlhými prihrávkami, buď na vysokého stredného útočníka, alebo rýchle krídla. Z druhej vlny diriguje hru Granit Xhaka, mladý playmaker Borussie Monchengladbach. 

Silné stránky

Mladícka dravosť

Švajčiarsky tím je pomerne mladý. Vo svojom strede má 22-ročných hráčov, ktorí sú už opory. Xherdan Shaqiri z Bayernu, Granit Xhaka z Monchengladbachu, Fabian Schär z Bazileja, Ricardo Rodriguez z Wolfsburgu, Josip Drmić z Norimbergu. Pokojne by sme mohli pokračovať aj na lavičke, kde sú Gavranović, Seferović, Mehmedi a podobne. Mladícka dravosť umožňuje Švajčiarom aktívne vystupovať proti súperom, navyše mladíci sú hraví smerom do ofenzívy, čo takisto nie je na škodu. 

Obrana

Defenzíva celého mužstva je na obrovsky vysokej úrovni. Švajčiari už pred štyrmi rokmi v skupine s Čile, či Španielskom inkasovali jeden jediný gól. A na tom chcú stavať aj teraz.  

Silný stred poľa

K výbornej defenzíve prispieva fakt, že má Hitzfeld v strede zálohy skutočné priehrštie kvalitných stredopoliarov. Gokhan Inler, Valon Behrami, Blerim Džemaili. Trojica štítových záložníkov SSC Neapol je prakticky nepriechodná, navyše najmä Inler je výborným asistentom. Aj v ofenzíve je stred poľa tou hlavnou zbraňou, keď mená ako Shaqiri, Xhaka, Stocker, sme si už spomenuli.

Slabé stránky

Diera

Potenciálny problem môže vzniknúť v prípade, že sa traja až štyri švajčiarski ofenzívni hráči rozhodnú napádať súpera pri rozohrávke, tak, ako to majú vo zvyku. Priestor medzi nimi a defenzívnymi štítmi, ktoré sa pomaly sťahujú k stopérom, je obrovský, čo môže tím so silným stredom poľa  využiť. Švajčiari sa spoliehajú na to, že ich pressujúca línia loptu zachytí, no, čo to dokáže spraviť s tímom v prípade, že nie, sme videli pri madridsko-mníchovskej konfrontácii na strane Bayernu.

Otázna forma

Hoci švajčiarski mladíci sú momentálne IN, ich forma tesne spred šampionátu je veľkým otáznikom. Tvorca hry, Granit Xhaka, v závere ssezóny za Monchengladbach ani nehrával, Shaqiri, Schar, Senderos, Barnetta, či Benaglio, všetci bojovali so zraneniami a je otázne, či budú úplne v poriadku. 

Gólová produkcia

Jednoznačne najkvalitnejšou formáciou Švajčiarov je záloha, no menší problem môže nastať v útoku. Celá zodpovednosť po konci takých hráčov ako Frei, či Streller, dnes leží na Josipovi Drmićovi. Za ním kvalita ešte menšia. 

Traja najdôležitejší hráči

Xherdan Shaqiri

Hoci v drese mníchovského Bayernu nedostáva popri Robbenovi, či Riberym toľko príležitostí, pre potreby Helvétskeho kríža je nepostrádateľným. Shaqiri je ešte stále veľmi mladý hráč, ktorý však už minimálne tri sezóny potvrdzuje svoje kvality vo veľkom futbale. Na jeho rýchle nohy a podsaditú postavu sa bude spoliehať celý švajčiarsky útok. 

Gokhan Inler

Režisérom švajčiarskej hry smerom zozadu je neapolský dispečer Gokhan Inler. Ako jeden z najskúsenejších hráčov v time musí byť lídrom na ihrisku, nielen po hernej stránke. Aj v nej sa však práve jemu musí dariť, pretože okrem defenzívnych úloch plní Inler aj funkciu distribútora dlhých prihrávok. 

Fabian Schär
Stopér švajčiarskeho Bazileju v uplynulej sezóne dokázal, že je pripravený na medzinárodnú konfrontáciu. V Lige majstrov patril aj proti takým veľkoklubom ako Chelsea, či Schalke, k tomu najlepšiemu na ihrisku. V reprezentačnom drese len zbiera skúsenosti, no práve šampionát by mu mohol pomôcť. V období, keď je prakticky celý stopérsky post buď po zranení alebo mimo formy, je práve Schärov výkon kľúčovým.

Mladík v centre pozornosti

Josip Drmić

Naozaj dostatok švajčiarskych reprezentantov je v kategórii “mladík”. Vyberáme jedného, ktorý v uplynulej sezóne zaznamenal v drese Norimbergu slušných 17 gólov. Drmić si vypýtal prestup, keď ho angažoval Bayer Leverkusen a práve na šampionáte by si mal otestovať, ako veľmi je pripravený na futbal na najvyššej úrovni.

Odhad výsledku

Defenzíva nebola problémom pred štyrmi rokmi a nie je ním ani teraz. Švajčiari však vďaka svojim talentovaným mladíkom vyrástli aj v útoku, a tak sa dá očakávať, že tentokrát rozšíria jediný gólový zápis z Afriky. Druhé miesto v skupine bude znamenať postup. Maximálne to však Švajčiari dotiahnu do štvrťfinále, tam už cez Nemecko a spol. nebudú mať nárok.