Main Content

Profil Argentíny: Messi v boji o vstup do histórie

nedeľa, 15. jún 2014 22:35 | Autor: Jakub Mihálik

Profil Argentíny: Messi v boji o vstup do histórie
Profil Argentíny: Messi v boji o vstup do histórie | zdroj: © TASR

Do susednej Brazílie to má blízko reprezentácia Argentíny, ktorá okrem podpory divákov bude stavať na veľkom útočnom talente svojich hráčov. Zapíše sa Messi, ktorý siahol už na všetky možné trofeje, titulom majstra sveta do histórie?

História

Napriek tomu, že Argentína patrí medzi najväčšie futbalové veľmoci na svete, nie vždy tomu tak bolo. Na prvom šampionáte v roku 1930, ktorého sa však veľa európskych tímov ani len nezúčastnila, obsadili Argentínčania v susednom Uruguaji  druhé miesto. Potom dlho veľa šampionátovej vody nenamútili. Na majstrovstvách sveta 1934 vypadli už po prvom zápase.  V roku 1938 sa rozhodli neštartovať, to isté v roku 1950 v Brazílii, na protest proti organizátorskej krajine. V roku 1954 takisto nesúťažili a v rokoch 1958 a 1962 vypadli už v skupinovej fáze. Až v roku 1966 sa Albicelestes opäť podarilo preniknúť do vyraďovacej fázy. Skončili však hneď vo štvrťfinále. Ani začiatok 70. rokov nebol veľmi priaznivý. Do Mexika 1970 sa ani nekvalifikovali, v Nemecku o štyri roky nato skončili v druhom kole. Historický okamih však prišiel v roku 1978. Na domácom turnaji dvihli hráči okolo najlepšieho strelca turnaja, Maria Kempesa, nad hlavu pohár Niké a futbalovú Argentínu na dlhú dobu zapísali medzi elitu. Ešte výraznejšie sa to podarilo tejto juhoamerickej krajine po tom, čo sa na scene objavil jeden z najväčších v histórii. Diego Armando Maradona dotiahol Argentínu k titulu majstrov sveta v roku 1986 svojou kontroverznou, no futbalovo geniálnou osobnosťou. O štyri roky sa Diegovi opäť podarilo preniknúť do finále, no tentokrát nestačil so svojim tímom na silné Nemecko. Odvtedy sa Argentína snaží nadviazať na svoju zlatú éru, no napriek tomu, že vo svojom kádri mali take legendy ako Batistuta, Caniggia, Verón, Riquelme, či mladý Messi, na svoj tretí titul majstra sveta len čakajú. Od roku 1990 nikdy neprenikli ďalej ako do štvrťfinále turnaja.

Kvalifikácia

Kvalifikácia v argentínskom prevedení bola viac ako zvláštna. Proti silným tímom ako Čile, Kolumbia, či Uruguaj bez problémov vyhrali, no v zápätí dokázali podľahnúť Venezuele, remizovať s Bolíviou a stratiť aj s Peru, čiže tímami, ktoré na MS nepostúpili. Hlavne vzájomné zápasy s Čile, Ekvádorom a Kolumbiou, čiže tímami z prvej štvorky, však dokázali udržať neporaziteľnosť a práve to rozhodlo, že postúpili do Brazílie z prvého miesta. Počas kvalifikácie skórovali až 53-krát a inkasovali len 15 gólov, vďaka čomu mali jednoznačne najlepšie skóre z juhoamerickej časti kvalifikácie. 

Nominácia

Brankári: Sergio Romero (Monaco), Mariano Andujar (Catania), Agustin Orion (Boca Juniors).

Obrancovia: Federico Fernandez (Napoli), Ezequiel Garay (Benfica), Martin Demichelis (Manchester City), Pablo Zabaleta (Manchester City), Marcos Rojo (Sporting Lisbon), Jose Basanta (Monterrey), Hugo Campagnaro (Inter Milan).

Stredopoliari: Fernando Gago (Boca Juniors), Augusto Fernandez (Celta Vigo), Javier Mascherano (Barcelona), Angel Di Maria (Real Madrid), Lucas Biglia (Lazio), Maxi Rodriguez (Newell’s Old Boys), Ricardo Alvarez (Inter Milan), Enzo Perez (Benfica).

Útočníci: Sergio Aguero (Manchester City), Gonzalo Higuain (Napoli), Lionel Messi (Barcelona), Ezequiel Lavezzi (Paris Saint-Germain), Rodrigo Palacio (Inter Milan).

Herný systém

Po pomerne neusporiadaných rokoch Batistu a Maradonu na trénerskej lavičke Argentíny vyzerá Alejandro Sabella konečne ako tréner, ktorý dokáže Argentíne vtlačiť jasnú taktickú pečať, ktorú hráči dokážu udržiavať, a ktorá bude úspešná. Sabella vďaka typológii hráčov upravil rozostavenie na 4-3-3. V ňom sú na pozícii obrancov dvaja agílni, ofenzívne naladení hráči Pablo Zabaletta a a Marcos Rojo. Ich útočné výpady umožňuje trojica stredných záložníkov, z ktorých najmä Mascherano a Fernando Gago plnia defenzívne úlohy. Tohtosezónny prerod Angela Di Maríu umožnil Sabellovi využiť aj túto možnosť, keďže doteraz dlho zápasil, koho z elitnej štvorice Messi, Higuín, Aguero, Di María vyradiť zo základnej zostavy, či ako ich poskladať tak, aby nemusel vyraďovať nikoho. 

V útoku je samozrejme hra postavená na dvoch skvelých krídelníkoch Messim a Aguerovi, ktorým priestor vytvára svojou fyzickou hrou Gonzalo Higuaín. Messi sa v argentínskom drese vracia na pravé krídlo z pozície falošnej deviatky, ktorú prebral v Barcelone, a ktorú koniec koncov skúšal aj za Albicelestes. Na pravej strane má úplnú útočnú voľnosť a defenzívou sa príliš zaoberať nemusí. Aguera na ľavej strane dopĺňa agílny Di María svojimi nábehmi z hĺbky poľa 

Silné stránky

Útok

Argentína má na šampionát v Brazílii pravdepodobne najlepší útok zo všetkých účastníkov turnaja. Lionel Messi aj napriek rozpačitej sezóne Barcelony a dvom zraneniam, dokázal opäť gólovo konkurovať tým najlepším v EUrópe. Sergio Aguero taktiež napriek zraneniam zažil životnú sezónu. Higuaín sa stal lídrom Neapola, chrbát im kryjú hráči ako Lavezzi, muž zo základu PSG, či Rodrigo Palacio, pomerne podceňovaný hráč, no extrémne efektívny. Nie je to však vyslovene len o útočníkoch. V ofenzíve sú platní aj ostatní hráči. Di María to počas celej sezóny ukazoval v drese Realu Madrid, Fernando Gago napriek návratu do Argentíny stále nestratil nič zo svojej geniálnej prihrávky ľavačkou, krajní obrancovia bombardujú súpera svojimi ofenzívnymi výletmi pravidelne. Argentínsky útok to jednoducho musí potiahnuť, lepšieho na turnaji niet.

Individuality

Lionel Messi, Sergio Aguero, Angel Di Maria, Gonzalo Higuaín, Ezequiel Lavezzi…Komentár ani netreba.

Slabé stránky

Defenzíva

V prípade spolufavorita turnaja je ťažké nájsť nejakú slabinu, pretože aj to najslabšie spojivko je stále silnejšie ako u väčšiny tímov. V porovnaní s ostatnými formácia však trochu zaostáva defenzíva. Garay síce zažil skvelú sezónu v Benfike, no ešte musí dorásť na to, aby bol na úrovni Thiaga Silvu, Martina Škrtela a spol. Ľavý obranca Rojo je pravdepodobne najslabším článkom zostavy Albicelestes, ale Argentína naozaj lepšieho nemá. Lepšie by mohol byť obsadený aj post brankára. Zdôrazňujem však, že stále sú to kvalitní hráčí.

Traja najdôležitejší hráči

Lionel Messi

Nemusíme pripomínať, ako veľmi dôležitý je výkon štvornásobného držiteľa ocenenia pre najlepšieho futbalistu sveta. Messi bol dlhé roky kritizovaný za to, že v argentínskom drese nedokázal nadviazať na výkony z klubu. To sa však v poslednej kvalifikácii zmenilo, Messi bol jedným z najlepších strelcov a ťahal Argentínu k prvému miestu v skupine. Triumf na šampionáte je preňho nesmierne dôležitý, a tak o koncentrovanosti nemôžeme pochybovať.

Sergio Aguero

Ďalším mýtom, ktorý počas kvalifikácie padol, bolo to, že Messi je vo svojom snažení osamotený, a preto sa mu až v takej miere nedarí ovplyvňovať veľké zápasy. Tento mýtus pomohol zbúrať Sergio Aguero. Odbremenil Messiho od pozície neohrozeného lídra tímu, na ktorom všetko stojí a padá. V zápasoch bez Messiho dokonca ukázal, že môže byť tým hlavným ťahúňom on. Presne takéto rozdelenie zodpovednosti Argentína potrebuje.

Fernando Gago

Kľúčovým mužom pri zefektívnení Lionela Messiho bol v tejto kvalifikácii Fernando Gago. Bývalý hráč Realu Madrid sa pri Messiho útočných výpadoch zasúva viac na pravú stranu, kde zaisťuje aj Pabla Zabaletu. Síce na klubovej úrovni už nehrá v tak kvalitnej súťaži ako počas pôsobenia v Európe, no v reprezentácii dokazuje svoje kvality aj naďalej. 

Mladík v centre pozornosti

Lisandro López

Sabella do Brazílie nenominoval žiadneho mladíka, a tak si musíme vypomôcť až 24-ročným hráčom. Lisandro Lopez je nádejným stopérom, ktorý sa často presadzuje aj strelecky vďaka svojej postave. V uplynulej sezóne hral v Getafe, kam sa presťahoval na hosťovanie z Benfiky Lisabon. Pri krehkej obrane Argentíny môže dostať priestor na ihrisku a potvrdiť svoje kvality.

Odhad výsledku

Argentínčania sú už hladní po úspechu, a o to viac, že sa šampionát koná u ich nezmieriteľných rivalov a geografických susedov. Pomerne ľahká úvodná skupina by nemala spolufavoritovi robiť problémy. Vo vyraďovacej faze by mali prekúsnuť úvodné prekážky a dostať sa až do finále. Odhadujeme, že Messi a spol. sa v ňom bude musieť skloniť domácemu parnému stroju.