Main Content

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (7.): Mužské bratovražedné súboje

pondelok, 22. február 2010 15:38 | Autor: Zdenko Takáč

Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (7.): Mužské bratovražedné súboje
Tenis: Prehľad uplynulého týždňa (7.): Mužské bratovražedné súboje | zdroj: internet

Turnaj v Memphise ovládli domáci Američania, turnaj v Paríži domáci Francúzi a na turnaji v Argentíne kraľovali Španieli, ktorí sa cítia na každej antuke ako doma. Venus Williamsová ziskom 42. turnajového titulu kraľuje medzi aktívnymi hráčkami počtom turnajových triumfov! Ďalší pokus smoliarky Marie Šarapovovej o návrat medzi špičku pokračuje!

Kto asi vyhral anketu?!

Hoci Rogera Federera sme od Australian Open na kurtoch nevideli, bolo o ňom počuť. V ankete ATP sa stal Hráčom roka 2009 (piaty krát), navyše ho fanúšikovia zvolili za najobľúbenejšieho hráča(siedmy krát v rade) a na základe hlasovania kolegov dostal Cenu Stefana Edberga za športové správanie (šiesty krát). Navrátilcom roka je Federerov krajan Marco Chiudinelli (po dlhodobých problémoch s kolenom sa dostal v priebehu roka 2009 z ôsmej stovky na 56. miesto rebríčka), titul Nováčik roka získal Argentínsky mladík Horacio Zeballos.


Turnaje ATP - muži

Regions Morgan Keegan Championships, Memphis, USA, ATP World 500 (tvrdý povrch, hala)

V Memphiskom finále sa stretli Američania Sam Querrey a John Isner. Okrem toho, že sú veľkí kamaráti, partneri v štvorhre (v Memphise spolu vyhrali štvorhru), patria k najvyšším hráčom na okruhu (198 cm, resp. 206 cm) a v rebríčku ATP sú momentálne bok po boku na 22., resp. 21. mieste, obaja majú hru založenú na delovom podaní. Vo finále boli prvé dva sety, podľa očakávania, bez brejkov, preto museli rozhodnúť tajbrejky. V nich mal bližšie k víťazstvu Isner, keď prvý vyhral 7:3 a v druhom viedol už 5:2. Potom však získal Querrey päť bodov v rade a vyrovnal stav setov na 1:1. V treťom sete rozhodol o osude zápasu jeden brejk - v treťom geme ho získal Querrey, potom už pri svojom podaní nezaváhal a víťazstvo potvrdil druhým brejkom v záverečnom geme zápasu 6:7 (3), 7:6 (5), 6:3. Dvojica turnaj v Memphise ovládla aj v štvorhre a Querrey tak spolu so svojím tretím titulom získal aj turnajový double.

Po predchádzajúcom vzájomnom finále v San Jose nezvládli úlohu favoritov prví dvaja nasadení hráči Andy RoddickFernando Vedasco. Španiel vypadol už v prvom kole s Francúzom Chardym a Američana vyradil v treťom kole neskorší víťaz Querrey. Pomerne skoro sa s turnajom lúčili aj českí favoriti. Oboch vyradil Lotyš Gulbis - v druhom kole Štepánka a v treťom Berdycha. O rozruch sa už v prvom kole postaral chorvátsky bombardér Ivo Karlovič. Ten zasypal Benjamina Beckera 32 esami, ktoré mu výrazne pomohli k víťazstvu 7:6 (6), 7:6 (4). V zápase s dvomi setmi je to absolútne maximum na hlavnom profesionálnom okruhu. Asi sa Beckerovi nehralo moc príjemne, keď v každom geme na príjme inkasoval v priemere viac ako dve esá. Karlovič drží aj celkový rekord - 78 es, ktorý dosiahol v minuloročnom päťsetovom zápase so Štepánkom (paradoxom je, že tento daviscupový zápas napriek tomu prehral).


Výsledky:

dvojhra,

štvorhra


Open 13, Marseille, Francúzsko, ATP World Tour 250 (tvrdý povrch, hala)

Čo sa podarilo v Memphise Američanom, to zase v Marseille dokázali dvaja francúzski kamaráti Michael LlodraJulien Benneteau. Spoločne vyhrali štvorhru a proti sebe si zahrali aj finále dvojhry. Víťaz, ľavák Llodra, zaknihoval štvrtý singlový titul a dosiahol, podobne ako Querrey v Memphise, turnajový double. Najcennejšie víťazstvo si pripísal v štvrťfinále, kde pokoril jednotku turnaja, momentálne v dobrej forme hrajúceho, Söderlinga, o kolo skôr vyradil Baghdatisa. Benneteau vyšiel trochu prekvapivo víťazne z dolnej „francúzskej“ časti pavúka, keď najskôr porazil v štvrťfinále Monfilsa a v semifinále aj Tsongu. Pavúk turnaja doslova zaplavili domáci hráči. Medzi najlepšou osmičkou boli piati, v semifinále traja (okrem finalistov Tsonga a Zverev) a finále už bola čisto francúzska záležitosť. Dokumentovali tým svoju širokú základňu, veď v prvej stovke rebríčka majú najviac hráčov zo všetkých krajín – 13 (nasledujú Španieli s 12 hráčmi). Menej ich už asi teší fakt, že v prvej desiatke momentálne nemajú nikoho (Tsonga – 11., Monfils – 13., Simon – 18.).


 

 

Výsledky:

dvojhra,

štvorhra.

   

 

 

 

 

Copa Telmex, Buenos Aires, Argentína, ATP World Tour 250 (antuka)

Tretím turnajom pokračovalo juhoamerické antukové turné v Buenos Aires. Tu zase dokumentovali svoju širokú základňu, a najmä antukovú nadvládu, Španieli. V semifinále bol okrem nich iba Argentínčan Monaco. Vo finále sa stretli dvaja najvyššie nasadení hráči David FerrerJuan Carlos Ferrero. Druhý menovaný potvrdil svoju výbornú aktuálnu formu a po minulotýždňovom triumfe v Brazílii si turnajové víťazstvo zopakoval aj v susednej Argentíne. Ako bývala svetová jednotka sa po dvoch úspešných týždňoch, v ktorých zaknihoval svoj 13. a 14. titul, dostal na 16. miesto rebríčka, práve pred svojho finálového súpera Ferrera.


Výsledky:

dvojhra,

štvorhra.

Pripomeňme, že podobný úspech sa podaril aj nášmu Karolovi Beckovi, ktorý dva týždne po sebe vyhral turnaj, aj keď to boli v oboch prípadoch "iba" challengerové turnaje. 

 

Turnaje WTA - ženy


Barclays Dubai Tennis Championships, Dubai, Premier (tvrdý povrch, vonku)

Na najvýznamnejšom a najlepšie obsadenom turnaji týždňa sa dobre darilo Izraelčanke Sahar Peerovej. V prvom kole si poradila s favorizovanou Wickmayerovou, v treťom kole s prvou nasadenou Wozniackou a v štvrťfinále s ôsmou nasadenou Číňankou Li. Po týchto dobrých výsledkoch však v semifinále pomerne jasne prehrala s neskoršou víťazkou turnaja Venus Williamsovou. V druhej polovici pavúka jasne dominovala Viktoria Azarenková, ktorá tým opäť potvrdila svoje vysoké ambície v tejto sezóne. Hrala o niečo pokojnejšie ako bývalo jej zvykom (čo ešte z ďaleka neznamená, že z nej bola nejaká „kľuďaska“). Ak však bude pokračovať v tomto trende, určite sa to prejaví aj na zlepšených výsledkoch. Práve prílišné prežívanie zápasu ju totiž v minulosti často stálo veľa zbytočne stratených fiftínov. Nenápadne, ale pritom suverénne, sa bez straty setu dostala do finále obhajkyňa Venus Williamsová. Ani v ňom nestratila set a po víťazstve 6:3, 7:5 si pripísala svoj 42. turnajový titul. Tým sa dostala na čelo poradia aktívnych hráčok v počte titulov (na druhom mieste je Heninová so 41 titulmi). Finálový zápas bol ozdobou tohto turnaja. Obidve hráčky v ňom predviedli naozaj kvalitnú hru a množstvo pekných výmen plných presných úderov. Dokonca aj Azarenková sa po zápase vyjadrila, že je so svojou hrou celkom spokojná, čo pri jej výbušnej povahe možno po prehratom finále iba ťažko očakávať.


Výsledky:

dvojhra,

štvorhra.

 

Regions Morgan Keegan Championships,  Memphis, USA, International (tvrdý povrch, hala)

V Memhise jednoznačne kraľovala prvá nasadená Ruska Maria Šarapovova. Ako bývala svetová jednotka si tak zaspomínala na chuť turnajového víťazstva. V Memhise to bol už jej 21. primát, pričom počas celého týždňa nestratila ani jeden set. Musím však podotknúť, že jej súperky boli iba hráčky „druhého rangu“ a toto víťazstvo teda rozhodne Ruska nebude radiť medzi svoje úspechy. Ešte iba 23 ročná Šarapovova už niekoľko rokov striedavo bojuje so zraneniami a po uzdravení sa opätovne pokúša o návrat medzi špičku. Jej príbeh je plný extrémov. Veľmi rýchlo dosiahla tenisový vrchol, ale zažila aj veľmi veľa bolestivých pádov. Je síce ešte mladá, ale vzhľadom na to, čo všetko už zdravotne preskákala, som skeptický pri úvahách o jej dlhodobejšom zotrvaní v prvej desiatke, či dokonca prípadnom útoku na post svetovej jednotky. Aj keď nepochybujem, že pokiaľ je zdravá, herne a mentálne na to má.


Výsledky:

dvojhra,

štvorhra.

 

XVIII Copa BBVA Colsanitas, Bogota, Colombia, International (antuka)


Výsledky:

dvojhra,

štvorhra.