Main Content

Kadraba, Benčík a Balczó dostali Martinengove medaily

piatok, 28. január 2011 20:30 | Autor: TASR

Bývalí olympionici a špičkoví športovci zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska si v piatok 28. januára v Bratislave uctili pamiatku univerzitného profesora a atletického trénera Pavla Gleska.

Spomienkové stretnutie sa konalo pri príležitosti jeho nedožitého jubilea - 80 rokov. Pozvanie na tento galavečer prijali tréner najlepších slovenských chodcov Juraj Benčík, bývalý maďarský päťbojár a olympijský víťaz András Balczó, ale aj niekdajší československý futbalový reprezentant, vicemajster sveta z MS 1962 v Čile a člen klubu ligových kanonierov Josef Kadraba, ktorý od roku 1967 žije v Rakúsku. Bývalá československá reprezentantka v športovej gymnastke, sedemnásobná olympijská víťazka a štvornásobná majsterka sveta Věra Čáslavská poslala účastníkom stretnutia list, v ktorom vysvetlila svoju neúčasť na tejto slávnosti. Spomenutí traja významní športovci počas prevzali z rúk čestného člena Medzinárodného olympijského výboru Vladimíra Černušáka zlaté medaily Spoločnosti Ferdinanda Martinenga za rozvoj humanity a ľudskosti v oblasti športu. Tieto pocty v minulosti prevzali úspešná plavkyňa a olympionička Martina Moravcová, lekárka, prezidentka neziskovej organizácie Liga proti rakovine Eva Siracká či manželia Dana a Emil Zátopkovci. Medzi ďalšími pozvanými hosťami nechýbali medzinárodne úspešné zverenkyne Pavla Gleska - Eva Glesková-Lehocká (šprintérka, bývalá spoludržiteľka svetového rekordu na 100 m, trojnásobná účastníčka olympiády), Eva Šuranová-Kucmanová (skokanka do diaľky, jediná slovenská atlétka s olympijskou medailou - 3. miesto na olympijských hrách v Mníchove v roku 1972) a Jozefína Čerchlanová (bývalá slovenská rekordérka v behu na 400 m).

"Stretli sme sa tu dnes, aby sme si spoločne zaspomínali na nášho priateľa, trénera, profesora a človeka s veľkým srdcom, ktorý všetky svoje sily dal do služieb československého a slovenského športu," uviedol jeden z Gleskových niekdajších zverencov Peter Kurhajec zo Spoločnosti Ferdinanda Martinenga. "Pavol Glesk ako bývalý podpredseda Československého olympijského výboru bol vedúcim výprav na viacerých olympijských hrách. Preto sme pozvali aj jeho bývalú predsedníčku Věru Čáslavskú, ktorá ho mala veľmi rada. Žiaľ, pre neodkladné pracovné povinnosti v Prahe nemohla medzi nás prísť, rovnako ako aj jeho veľká priateľka Dana Zátopková," prezradil ďalej Peter Kurhajec. Ako ešte doplnil, Pavol Glesk bol kvalitným atlétom na stredné trate a vynikajúcim trénerom, pričom patril k najmladším atletickým koučom na svete.

Bývalý československý futbalový reprezentant Josef Kadraba po prevzatí ocenenia neskrýval prekvapenie a pre agentúru SITA uviedol: "Mám taký pocit, že tu došlo k malému nedorozumeniu, pretože môj priateľ Peter Kurhajec ma pozval do Bratislavy najmä kvôli tomu, že sa dnes večer budem môcť stretnúť s takými športovkyňami, akými boli Věra Čáslavská alebo Dana Zátopková. Ja som menal vystupovať v úlohe oceneného, preto som touto poctou veľmi prekvapený."

Čestný člen MOV Vladimír Černušák, ktorý Kadrabovi medailu odovzdal, priznal, že tohto futbalistu minimálne desať rokov nevidel, no keď bol mladší, zostavy futbalových tímov sypal ako z rukáva a Josef Kadraba bol jeho obľúbeným hráčom. "Pri odovzdávaní medaily som to pánovi Kadrabovi aj povedal a som rád, že sme sa takmer po dvoch desaťročiach v Bratislave konečne stretli," konštatoval V. Černušák.

"Profesor Glesk mal danosť, že si so svojimi zverencami, ktorých mal asi 600, vždy vyvinul veľmi úzky vzťah aj ako pedagóg, aj ako tréner,“ zaspomínal si bývalý mnohonásobný majster ČSSR v päťboji Peter Kurhajec. "V každom zverencovi vždy vybudil lásku k športu a prírode, ale aj správnu životosprávu a zdravotnú starostlivosť. Študentov a mladých ľudí odrádzal od drog, hýrivého života a vysvetľoval im zmysel športového života aj myšlienku zakladateľa novodobých olympijských hier Pierra de Coubertina," vysvetlil. Gleskovo životné motto, ktoré učil aj svojich zverencov, znelo: "Teš sa nepohode a prekážkam, lebo ich prekonávaním najviac rastieš."
Súčasťou spomienkového stretnutia bude výstava archívnych fotografií vyššie uvedených osobností i ďalších športovcov, ktorú pripravila Robert Vano Gallery v spolupráci so Spoločnosťou Ferdinanda Martinenga.

Pavol Glesk sa narodil 30. januára 1931 v Lučenci. Bol univerzitným profesorom a slovenským atletickým trénerom. Je známy aj ako spoluzakladateľ atletického mítingu Cena Pravdy, ktorý neskôr premenovali na Pravda-Televízia-Slovnaft a následne na Cena Slovenska Slovak Gold. Bol čestným členom Slovenského olympijského výboru. Zomrel 15. júla 2008 po ťažkej chorobe a operácii.

© WEBNOVINY