Slováci v Sestriere potvrdili príslušnosť k elite
Slovenskí reprezentanti sa vrátili domov z majstrovstiev sveta 2011 IPC v lyžovaní zdravotne postihnutých športovcov v Sestriere (14. - 23. januára 2011) s jedenástimi medailami (5 - 4 - 2). Zo všetkých z nich sa do histórie tohto svetového šampionátu najvýraznejšie zapísala zrakovo postihnutá Henrieta Farkašová, ktorá s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovala štyri zlaté medaily.
Dvadsaťštyriročná úspešná lyžiarka vyhrala na MS v Taliansku zjazd, superkombináciu, slalom a obrovský slalom. Nedokončila iba super G, pri ktorom podľa jej tvrdenia urobila na trati veľkú chybu. "Možno, ak by som neurobila tú chybu, mala by som teraz bilanciu ešte hodnotnejšiu, no v športe sa to stáva, že sa urobí aj chyba. Najmä pri zjazdovom lyžovaní," povedala H. Farkašová v rozhovore pre agentúru SITA.
"Bolo krásne počúvať na majstrovstvách sveta slovenskú hymnu až štyrikrát," dodala H. Farkašová a pokračovala: "Som rada, že aj na MS v Taliansku sme vlastne ako tím potvrdili, že v alpskom lyžovaní patríme k absolútnej svetovej špičke a že ak na trati neurobíme chybu, medailu máme istú. Teší nás, že sa nám podarilo zopakovať úspechy zo zimných paralympijských hier vo Vancouveri a z MS 2009 v Kórejskej republike."
Práve tento moment na stretnutí s novinármi zdôraznil aj generálny sekretár SPV Samuel Roško. "Naši športovci potvrdili na MS v Taliansku vynikajúcu formu a dosiahli úspech, ktorý je porovnateľný s výsledkami na MS 2009 v kórejskom Gangwone a na ZPH 2010 vo Vancouveri. Oproti roku 2009 dokonca ešte rozšírili tú vzácnu zbierku. Celková bilancia 11 medailí, z toho 5 zlatých, štyri strieborné a dve bronzové nás vlastne posunula na 3. miesto v hodnotení krajín, keď pred nami boli iba také lyžiarske veľmoci ako sú Francúzsko a Nemecko. To je obrovský úspech slovenského športu, ktorý doma nedokážeme ani správne zhodnotiť a doceniť," konštatoval S. Roško.
Vzácne výsledky
"Naši mladí športovci dosahujú veľmi vzácne výsledky, takže ich medailová pozícia v hodnotení krajín - 3. miesto v konkurencii 25 krajín je veľmi krásne. Nie je to prekvapenie, aj keď šport a lyžovanie zvlášť je vecou úplne drobných detailov, stotinka sekundy vás môže odsunúť od medaily. O to viac si treba vážiť tento úspech, lebo je to úspech naozaj obrovský. To si musíme všetci priznať," reagoval S. Roško na otázku, či medailová žatva na MS v Sestriere mohla byť pre niekoho zo slovenskej výpravy prekvapenie.
Funkcionár SPV sa nevyhol ani otázke, či MS 2011 neboli pre lyžiarov priskoro, či sezóna 2010/2011 sa pre nich už neskončila. "Na 90 percent sa pre najlepších lyžiarov skončila. Lebo MS boli tento rok naozaj veľmi skoro už v januári. Sú ešte podujatia, na ktorých budú ešte viacerí lyžiari bojovať v Európskom pohári, aby v budúcnosti mohli podľa renkingu štartovať v súťažiach Svetového pohára. Preto táto sezóna pre druhú výkonnostnú vlnu sa ešte neskončí. Pre týchto špičkových reprezentantov prichádza obdobie oddychu. Budú regenerovať. Budúci rok majú najvyššiu súťaž Svetový pohár," doplnil Roško.
Dvadsaťročný Jakub Krako práve na budúcoročný Svetový pohár orientuje svoju tohoročnú prípravu. "Svetový pohár som ešte nikdy v živote nevyhral, mám na mysli ten malý glóbus, tak sa o to pokúsim. Uvidím, či sa mi to podarí. Takže to je teraz moja najväčšia méta," zdôraznil Jakub Krako, ktorý na MS v Taliansku vybojoval zlato v slalome, striebro v superkombinácii a v obrovskom slalome a bol členom aj bronzového A-tímu SR v tímovej súťaži.
"Podarilo sa mi obhájiť výsledok na MS spred dvoch rokov. To ma veľmi teší. Bol som dobre pripravený najmä psychicky. Veľmi dobre sme na trati pracovali. Musím priznať, že najviac ma potešila naša bronzová medaila. Získali sme ju ako tím. Ja som bol veľmi šťastný, že spolu s Henrietou Farkašovou sme pomohli aj Martinovi Francemu a Norbertovi Holíkovi vybojovať medailu. Bol som šťastný, keď som stál vedľa nich na stupni víťazov a pomohol som im prežiť eufóriu a pocit šťastia po získaní medaily na MS 2011, " zdôraznil 20-ročný slovenský reprezentant.