Nominácia Slovenska na Slovakia Cup plná zvučných mien
Slovenská hokejová reprezentácia absolvuje v polovici februára v domácom prostredí tohtosezónnu premiéru pred vlastnými fanúšikmi, keď sa v Bratislave predstaví na medzinárodnom turnaji Slovakia Cup 2011.
Na tomto podujatí sa okrem zverencov trénera Glena Hanlona zúčastnia aj reprezentácie Nemecka, Švajčiarska a Bieloruska. Pred dvojdňovým turnajom (hrá sa rovnakým systémom ako decembrový Arosa Challenge vo Švajčiarsku - víťazi piatkových zápasov budú hrať finále, zdolané tímy o 3. miesto - pozn.) sa 25 hráčov Hanlonovej nominácie stretne v utorok 8. februára na dvojdňovom sústredení v Trenčíne.
Na začiatku sezóny avizoval tréner Glen Hanlon, že kým v novembri na Nemeckom pohári a v decembri na Arosa Chellenge vo Švajčiarsku dá väčší priestor mladým hráčom, na februárovom domácom turnaji sa predstaví najsilnejší slovenský výber zložený z hráčov z európskych klubov. "Z pôvodnej nominácie, ktorú som skladal s kolegami, vypadlo z rôznych dôvodov niekoľko kvalitných hráčov. Martin Štrbák nezmenil svoje rozhodnutie a návrat do reprezentácie neplánuje, Michal Macho, Juraj Kolník, Radovan Somík a najčerstvejšie aj Miroslav Šatan sú zranení. Nemôžem rátať ani s Petrom Sejnom. V nominácii mal byť pôvodne aj obranca Dominik Graňák, no v reprezentácii ho uvidím až v ďalších prípravných zápasoch pred MS," cituje szlh.sk Glena Hanlona.
Februárový turnaj v Bratislave bude špecifický hneď z niekoľkých uhlov pohľadu: po vyše štyroch rokoch sa na Slovensku uskutoční medzinárodný turnaj (naposledy sa konal Loto Cup v decembri 2006), Slovakia Cup 2011 otestuje úplne prestavaný Zimný štadión Ondreja Nepelu v Bratislave, kanadský tréner Glen Hanlon absolvuje pred slovenským publikom turnajovú premiéru (doteraz na Slovensku viedol národný tím len v dvoch prípravných zápasoch v Skalici).
Do majstrovstiev sveta v Bratislave a Košiciach zostávajú už menej ako tri mesiace a tréner Hanlon má predstavu o kádri, ktorý by chcel poskladať na šampionát. "Samozrejme, že by som chcel mať v kádri čo najviac kvalitných hráčov z NHL, ale situácia sa mení každý deň a do konca základnej časti zostáva odohrať ešte veľa zápasov. Osobne si myslím, že z výberu, ktorý bude hrať na Slovakia Cupe, sa približne 80 percent hráčov predstaví aj na svetovom šampionáte," zdôraznil kanadský tréner slovenskej reprezentácie Glen Hanlon a doplnil: "Keďže na Slovakia Cupe budeme mať takmer najsilnejší európsky výber, bude to pozitívne aj smerom k svetovému šampionátu. Hráči sa budú môcť zžiť s herným systémom, ktorý preferujeme v národnom tíme. Pozitívom bude aj to, že sa už zoznámia s prostredím a zázemím bratislavskej arény, v ktorej sa budú hrať zápasy majstrovstiev sveta."
Najskúsenejším hráčom v domácom výbere bude obranca Richard Lintner so 103 štartmi v národnom tíme. Klub "reprezentačných stovkárov" sa rozšíri po prvom zápase na Slovakia Cupe o Ľuboša Bartečka (99). Vekový priemer tímu je 29 rokov, pričom najmladším v Hanlonovom výbere je 21-ročný obranca Košíc Radek Deyl a najstarším 38-ročný útočník Dinama Minsk Jozef Stümpel. Ľuboš Bartečko je najlepším strelcom v nominácii (s 21 gólmi), na svoj prvý gól spomedzi 22 korčuliarov čakajú Radek Deyl (2 zápasy v národnom drese), Rastislav Dej (2), Peter Ölvecký (7) a Branislav Mezei (41). Z hľadiska klubových súťaží je zloženie slovenského tímu nasledovné: 9 hráčov je z KHL, sedmička z českej Tipsport extraligy, kvarteto zo švédskej Elitserien, traja z fínskej SM-liigy a dvojica z domácej Slovnaft extraligy.
Doteraz sa na Slovensku odohralo 8 ročníkov medzinárodného turnaja pod názvami Corgoň Cup, Tatra Poisťovňa Cup a Loto Cup v piatich mestách (Spišská Nová Ves, Poprad, Trenčín, Piešťany a Bratislava). Slovenská reprezentácia pred domácim publikom z 24 turnajových zápasov vyhrala 19, dva sa skončili nerozhodne a len trikrát prehrala. Zverenci reprezentačných trénerov Šterbáka, Filca, Hossu a Šuplera na turnajoch šesťkrát triumfovali, raz skončili na 2. mieste a raz na tretej priečke.
Nominácia Slovenska na Slovakia Cup
Brankári: Peter Hamerlík (HC Oceláři Třinec, ČR, počet reprezentačných štartov 4 / gólov 0), Július Hudáček (HC Košice, 3/0), Ján Lašák (Jokerit Helsinki, Fín., 77/0).
Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva, Rus./KHL, 29/2), Radek Deyl (HC Košice, 2/0), Richard Lintner (SaiPa Lappeenranta, Fín., 103/13), Ivan Majeský (Skelleftea, Švéd., 90/4), Branislav Mezei (HC Eaton Pardubice, ČR, 41/0), Peter Podhradský (Dinamo Minsk, Biel./KHL, 85/8), Richard Stehlík (HC Kometa Brno, ČR, 59/1), René Vydarený (HC České Budějovice, ČR, 61/3)
Útočníci: Marek Bartánus (HC Sparta Praha, ČR, 8/2), Ľuboš Bartečko (MODO Hockey, Švéd., 99/21), Martin Cibák (Severstaľ Čerepovec, Rus./KHL, 32/4), Rastislav Dej (HC Energie Karlove Vary,ČR, 2/0), Pavol Demitra (Lokomotiv Jaroslavľ, Rus./KHL, 68/24), Marcel Hossa (AK Bars Kazaň, Rus./KHL, 68/15), Rudolf Huna (HC Vítkovice Steel, ČR, 23/2), Juraj Mikúš (Spartak Moskva, Rus./KHL, 30/5), Ladislav Nagy (MODO Hockey, Švéd., 58/18), Peter Ölvecký (KalPa Kuopio, Fín., 7/0), Branko Radivojevič (Spartak Moskva, Rus./KHL, 65/6), Jozef Stümpel (Dinamo Minsk, Biel./KHL,85/17), Tomáš Surový (Dinamo Riga, Lot./KHL, 49/8), Richard Zedník (AIK Štokholm, Švéd., 56/14).
Realizačný tím: Glen Hanlon (hlavný tréner), František Hossa, Ľubomír Pokovič (asistenti trénera).