Futbal: Budeme mať spoločnú česko-slovenskú ligu?
Zástupcovia Českomoravského futbalového zväzu (ČMFS), Slovenského futbalového zväzu (SFZ), predstavitelia futbalových klubov oboch krajín a ďalší futbaloví činitelia sa vo štvrtok na stretnutí v sídle ČMFS na pražskom Strahove zhodli na tom, že začnú pripravovať projekt spoločnej česko-slovenskej súťaže.
O možnosti vybudovať novú spoločnú súťaž Čechov a Slovákov, ktorá by nadviazala na bývalú federálnu ligu, ktorá prestala existovať v 90. rokoch minulého storočia, prvýkrát minulú jeseň besedovali predseda ČMFS Ivan Hašek a prezident SFZ František Laurinec. Iniciátori vzkriesenia spoločnej futbalovej súťaže bývalých federálnych partnerov sa vo štvrtok dohodli aj na tom, že na projekte budú naďalej pracovať, hoci realizáciu tohto smelého projektu bude určite sprevádzať množstvo problémov a prekážok.
"V spoločnej súťaži by malo štartovať dvanásť českých a šesť slovenských klubov. Na tom sa všetci účastníci pracovného stretnutia už dohodli. Na schôdzke sme preberali reálne možnosti prípravy spoločnej súťaže, ktorá by mohla začať fungovať v horizonte niekoľkých rokov," povedal o prvej pracovnej porade podpredseda ČMFS Miroslav Kříž. Zo súťaže by priamo zostupovali dve mužstvá. Tie kluby, ktoré by spoločnú ligu nehrali, by pôsobili v druhej lige. Tá by sa pravdepodobne rozšírila.
"Spoločnú federálnu ligu sme hrali viac ako štyridsať rokov, takže historickú skúsenosť s takouto súťažou máme. Na spoločnej federálnej lige nebolo iba všetko zlé. Boli v nej aj pozitívne veci. Preto do tejto novej súťaže by sme mali zobrať všetko dobré, čo sa nám v bývalej federálnej lige páčilo. Veľmi aktuálnou otázkou však zostáva, aký postoj k nášmu nápadu zaujme Európska futbalová únia," povedal pre agentúru SITA generálny manažér MFK Petržalka Petr Kašpar, člen pracovnej skupiny pre "vzkriesenie" spoločnej súťaže za slovenskú stranu. Práve odmietavý postoj vedenia UEFA k podobným ideám bude najväčšou prekážkou projektu spoločnej futbalovej česko-slovenskej súťaže. UEFA totiž podobné nápady, ktoré v minulosti chceli uviesť do života najmä štáty Škandinávie a Beneluxu, rázne zamietla.
Podľa účastníkov strahovského stretnutia bude potrebné zreorganizovať celú marketingová oblasť a upraviť existujúcu futbalovú legislatívu. Samozrejme, vyriešené nie sú ani televízne práva, personálne obsadenie rôznych riadiacich komisií a nasadzovanie rozhodcov a technických delegátov. "Pravdepodobne by musel vzniknúť nejaký centrálny riadiaci orgán, ktorý by mal nad súťažou patronát po športovej i športovo-technickej stránke," pokračoval Miroslav Kříž a dodal: "Funkcionárov oboch futbalových zväzov teraz čaká veľká porcia práce, takže jej ovocie sa určite tak skoro ešte nebude dať čakať. Musíme na tom všetci trpezlivo robiť."
"Chceli sme byť konštruktívni. Preto sme sa dohodli na okruhu tém, o ktorých sa najbližšie budeme rozprávať. Čaká nás veľmi veľa práce. Logicky všetko sú to veci, na ktoré máme spoločný, ale aj rozdielny názor. Naším hlavným cieľom je zvýšiť atraktivitu futbalových súťaží v oboch krajinách, zlepšiť ekonomické a marketingové aktivity, ktoré by nám priniesli vyšší zisk a tiež zmodernizovať futbalové štadióny a skultúrniť ich prostredie. Myslíme si, že spoločná česko-slovenská súťaž by skvalitnila majstrovské zápasy a spoločný projekt by pritiahol do hľadísk tiež viac divákov. Vzájomné zápasy najlepších českých a slovenských mužstiev by boli pre priaznivcov futbalu určite veľmi silným diváckym magnetom," tvrdil šéf slovenskej Únie ligových klubov Karol Belaník. Podľa jeho slov UEFA v posledných rokoch údajne zmenila postoj k podobným projektom, takže v našom prípade nejde o žiadnu utópiu. "UEFA na to vyčlení niektorých odborníkov a konzultantov. Napokon bez ich tichej podpory by sme o tomto projekte ani neuvažovali. Navyše sme sa dohodli na tom, že teraz sa problém prenesie na slovenskú pôdu, ktorá má v UEFA silnejšie zastúpenie, pretože prezident SFZ František Laurinec je členom Výkonného výboru UEFA," dodal Karol Belaník.