Futbal-ME-kval: Nemecko padlo, Poľsko zdolalo majstrov sveta na 19. pokus (3)

sobota, 11. október 2014 23:05 | Autor: TASR

Bratislava 11. októbra (TASR) - Poľskí futbalisti zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o EURO 2016 nad úradujúcimi majstrami sveta Nemcami 2:0. Cenný triumf domácich zariadili v druhom polčase Arkadiusz Milik a Sebastian Mila. Poliaci sa dočkali vôbec prvého víťazstva nad výberom "Nationalelf" až v 19. vzájomnej konfrontácii a po zisku troch bodov sa vyšvihli na čelo D-skupiny pred druhým Írskom a tretím Nemeckom.

Domáci sa v sobotňajšom stretnutí spoliehali najmä na strelecké kvality top kanoniera Roberta Lewandowského. Ten dal o sebe vedieť už v 15. minúte, Rüdiger ho však dokázal v poslednej chvíli čisto odzbrojiť. Po polhodine hry sa dostali k výraznejšiemu slovu aj Nemci, Müllerovi ale nesadla dorážka na hranici päťky. Tempo hry sa zvýšilo rovnako ako aj nebezpečenstvo hosťujúcich útokov. V 37. minúte sa chytal za hlavu Rüdiger, o dve minúty neskôr Müller nezakončil svoje sólo gólom a v závere polčasu spálil obrovskú príležitosť po zaseknutí lopty v šesntástke aj Bellarabi.

Po zmene strán sa diváci vo Varšave tešili z vedúceho gólu domácej reprezentácie, keď v 51. minúte posadil Piszczek center z pravej strany presne na hlavu Milika - 1:0. Blízko k vyrovnaniu bol Götze a po ňom aj Schürrle, obe príležitosti však zlikvidoval Szczesny. Nemci zvýšili obrátky, ale vytúženého vyrovnania sa nedočkali. Naopak, dve minúty pred koncom stanovil konečný rezultát Mila.

Írski futbaloví reprezentanti deklasovali v zápase D-skupiny v Dubline Gibraltar 7:0. Čistým hetrikom v rozpätí dvanástich minút sa v prvom polčase blysol kapitán tímu Robbie Keane. V druhom zápase skupiny zvíťazilo Škótsko nad Gruzínskom 1:0. V F-skupine v susedskom derby medzi Rumunskom a Maďarskom sa zrodila remíza 1:1, bod pre hostí zachránil v 82. minúte Balázs Dzsudzsak.

D-skupina:

Dublin:

Írsko - Gibraltar 7:0 (3:0)

Góly: 6., 14. a 18. Robbie Keane, 46. a 53. McClean, 52. Perez (vlastný), 56. Hoolahan